Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes10 lipca 202413:03

Zozole, gaming, wzrost eksportu i sowita dywidenda. Wyniki finansowe Mieszko S.A. za 2023 rok

Zozole, gaming, wzrost eksportu i sowita dywidenda. Wyniki finansowe Mieszko S.A. za 2023 rok - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Spółka powstała w Raciborzu i mająca tu dwa kluczowe zakłady produkcyjne zaliczy zeszły rok do bardzo udanych. Na konto jedynego akcjonariusza, Bisantio Investments SE, wpłynie ponad 28 mln zł dywidendy.

W 2023 roku Mieszko S.A. osiągnęła imponujące wyniki finansowe, wykazując wzrost przychodów ze sprzedaży o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim, co przełożyło się na kwotę 448 966 tys. zł. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 115 064 tys. zł, co stanowi wzrost o 24 003 tys. zł w stosunku do 2022 roku. Istotnym wskaźnikiem był spadek udziału kosztów sprzedaży w przychodach, z 12,9% w 2022 roku do 12,1% w 2023 roku, mimo wzrostu kosztów ogólnozakładowych o 2 867 tys. zł. Zysk netto wzrósł o 12 925 tys. zł, co stanowi imponujący wzrost o 85%. Udział sprzedaży eksportowej zwiększył się o 1,2 pp, osiągając 49,3%.

Inwestycje w rozwój i automatyzację

Rada Nadzorcza Mieszko S.A. 22 listopada 2023 roku zatwierdziła projekt automatyzacji jednej z linii produkcyjnych wyrobów czekoladowych. Inwestycja, której wartość wynosi 1,8 mln euro, obejmuje modernizację kształtu pralin, narzędzi formujących oraz nowoczesne pakowanie wyrobów. Planowane zakończenie inwestycji przewidziano na drugą połowę 2024 roku.

Kolejna zgoda na inwestycję została wydana 22 grudnia 2023 roku, dotycząca zakupu dodatkowego wyposażenia istniejącej linii produkcyjnej wyrobów czekoladowych. Wartość tej inwestycji wynosi 2,3 mln euro.

Strategia minimalizacji ryzyka walutowego

Spółka skutecznie minimalizuje ryzyko związane ze zmianami kursów walutowych, zwiększając udział eksportu, który stanowi obecnie 50% całkowitych przychodów. Zakupy surowców w walucie są regulowane środkami z eksportu, co umożliwia niwelowanie wahań kursów walut dzięki naturalnemu hedgingowi, bez konieczności korzystania z instrumentów pochodnych.

Analiza rynku i konkurencyjności

Rynek wyrobów cukierniczych, na którym działa Mieszko S.A., charakteryzuje się wysokim poziomem konkurencyjności i jest zdominowany przez kilka znaczących firm z kapitałem zagranicznym. Polscy producenci kontrolują około 25% rynku. W ostatnich latach obserwuje się fuzje i przejęcia, co wpłynęło na dynamiczną zmianę struktury rynku.

Spółka dostrzega istotne czynniki wzrostu konsumpcji wyrobów cukierniczych w Polsce, w tym rosnące znaczenie innowacji produktowych, preferencje konsumentów dotyczące naturalnych smaków i produktów funkcjonalnych, a także zwiększającą się siłę nabywczą polskich konsumentów.

Do kluczowych, dostrzeganych przez spółkę czynników wzrostu konsumpcji wyrobów cukierniczych w Polsce należy zaliczyć:
- dużą rolę innowacji produktowych, niebanalnych smaków i wysokiej jakości produktów, co związane jest z kopiowaniem trendów zachodnioeuropejskich;
- rosnące znaczenie produktów funkcjonalnych, oferujących dodatkowe korzyści (zdrowotne – dodatek witamin, niższa kaloryczność, wygodne formaty);
- zwiększająca się, pomimo inflacji, siła nabywcza polskich konsumentów oraz ciągły wzrost rynku i spożycia wyrobów czekoladowych;
- preferencje konsumentów (smaki naturalne, bez dodatków konserwantów, zwracanie uwagi na „krótkie składy” oraz rosnący nurt zapewniania przyjemności i wygody konsumpcji)
- ciągły rozwój dystrybucji,
- wzrost rotacji produktów.

Dynamiczny rozwój marki Zozole

Marka Zozole, znana z owocowych cukierków oraz żelków, dynamicznie rośnie na rynku. Dzięki systematycznym nakładom marketingowym i aktywnej obecności w świecie gamingu, marka zwiększyła swój udział trzykrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, osiągając 5,7% udziału wolumenowego na rynku. Żelki Zozole, w szczególności wariant Rainbow, są numerem jeden na polskim rynku. Marka jest obecna w 35 krajach na świecie, a w 2023 roku przeprowadzono kampanie reklamowe w Rumunii.

Rozwój eksportu i nowe rynki

Sprzedaż w kanale eksportowym wzrosła o 19% w 2023 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Główne rynki to Europa Centralna, Wielka Brytania, Niemcy, USA oraz kraje Bliskiego Wschodu. Wśród eksportowanych produktów dominują marki Cherrissimo, Amoretta, Likwory Cheers oraz Zozole. Mieszko S.A. sukcesywnie rozwija sprzedaż na rynkach pozaeuropejskich, w tym w USA, Afryce, krajach Bliskiego Wschodu, Azji i Ameryce Południowej.

Wyzwania na rynku surowców

W ostatnich miesiącach Mieszko S.A. zmaga się z bezprecedensowym wzrostem cen kakao, które wzrosły blisko czterokrotnie w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Problemy z dostępnością miazgi kakaowej oraz rosnące koszty mogą wpłynąć na marżowość w segmencie wyrobów czekoladowych.

Podsumowanie

Mieszko S.A. zakończyła 2023 rok z imponującymi wynikami finansowymi, znacznymi inwestycjami w automatyzację i modernizację produkcji oraz dynamicznym rozwojem eksportu. Pomimo wyzwań związanych z rosnącymi cenami surowców, spółka skutecznie minimalizuje ryzyko walutowe i umacnia swoją pozycję na konkurencyjnym rynku wyrobów cukierniczych.

zrzut_ekranu_2024-07-10_o_14.06.24

źródło: sprawozdanie zarządu spółki za 2023 r.

 

 

 

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.