Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes14 lutego 202409:14

Prezes raciborskiej spółki oferuje do sprzedaży 2 miliony akcji

Prezes raciborskiej spółki oferuje do sprzedaży 2 miliony akcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- Romuald Kalyciok, prezes i akcjonariusz firmy Sunex, zaoferuje w procesie przyśpieszonej budowy księgi popytu do 2 mln akcji, stanowiących do 9,86 proc. kapitału spółki. Pozyskane środki mają być przeznaczone m.in. na akwizycje na rynku niemieckim - informuje spółka.

- Romuald Kalyciok, prezes i akcjonariusz SUNEX, zaoferuje w procesie ABB (przyśpieszona budowa księgi popytu) do 2 mln akcji, stanowiących do 9,86 proc. kapitału SUNEX.

- Intencją głównego akcjonariusza jest, by pozyskane ze sprzedaży środki przeznaczyć na akwizycje na rynku niemieckim oraz rozwój infrastruktury produkcyjnej w Raciborzu wspierające długoterminowy rozwój i budowę wartości dla akcjonariuszy SUNEX. Szybko pozyskane środki dadzą elastyczność w procesach nabycia aktywów oraz wzmocnią pozycję negocjacyjną.

- Aby móc optymalnie i w pełni wykorzystać pozyskany kapitał przedmiotem transakcji będą istniejące i dopuszczone do obrotu akcje SUNEX pożyczone przez Romualda Kalycioka od kontrolowanej przez niego spółki Polska Ekologia.

- Zarząd zakłada, że po przeprowadzeniu ABB SUNEX w ramach możliwego kapitału docelowego przeprowadzi emisję skierowaną do Romualda Kalycioka. Celem takiej operacji jest, by po przeprowadzeniu podwyższenia prezes posiadał, pośrednio i bezpośrednio, taką samą liczbę akcji SUNEX jak przed ABB. W ramach podwyższenia planowane jest wyemitowanie takiej samej liczby akcji, po takiej samej cenie jak ustalona w ABB. Finalnie, nowo wyemitowane akcje SUNEX objęte przez Romualda Kalycioka zostaną zwrócone do kontrolowanej przez niego spółki Polska Ekologia tytułem spłaty pożyczki.

- Naszym celem jest przyspieszenie wzrostu sprzedaży na strategicznym dla nas rynku niemieckim. Od kilku miesięcy przyglądamy się potencjalnym podmiotom do przejęcia na tym rynku. Interesują nas spółki instalacyjne z dostępem do rynku i siecią serwisową, które mogłyby zwiększyć sprzedaż naszych produktów w Niemczech. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z - naszym zdaniem – atrakcyjnymi podmiotami. Pozyskując środki od inwestorów chcemy zabezpieczyć kwestie finansowania ewentualnej transakcji i rozwoju infrastruktury produkcyjnej w naszym zakładzie w Raciborzu – mówi Romuald Kalyciok, prezes SUNEX.

ABB będzie prowadzone w formie subskrypcji prywatnej w ramach oferty publicznej skierowanej do maksymalnie 149 inwestorów lub do inwestorów kwalifikowanych lub do inwestorów mogących nabyć akcje za minimum 100 tys. euro. Pośredniczącym w transakcji jest Dom Maklerski Q Securities.

- Przeprowadzana transakcja to pierwsza możliwość nabycia większego pakietu akcji SUNEX przez inwestorów. Praktyka ostatnich lat pokazuje, że inwestorzy preferują zakup akcji już dopuszczonych do obrotu. Staraliśmy się opracować taką konstrukcję transakcji by maksymalnie skrócić czas do pełnego dysponowania akcjami przez nowych inwestorów, a jednocześnie dać głównemu akcjonariuszowi możliwość elastycznego i najbardziej optymalnego sposobu wsparcia rozwoju SUNEX – mówi Jerzy Kasprzak, wiceprezes Zarządu Domu Maklerskiego Q Securities.

Po przeprowadzeniu ABB Romuald Kalyciok i Polska Ekologia zadeklarowali podpisanie z Domem Maklerskim Q Securities umowy lock-up zakładającej 12-miesięczny okres ograniczenia możliwości sprzedaży pozostałych posiadanych akcji (w tym także akcji wyemitowanych w ramach podwyższenia).

Jednocześnie prezes SUNEX informuje, że dotychczas żadna decyzja związana z wyborem jakiejkolwiek opcji w zakresie akwizycji nie została podjęta i nie ma pewności, czy i kiedy taka decyzja zostanie podjęta w przyszłości.

Na początku 2023 r. SUNEX sfinalizował akwizycję austriackiej spółki Krobath, działającą w branży instalacji grzewczych i sanitarnych w zakresie montażu i serwisu pomp ciepła oraz instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Spółka, która obecnie posiada sześć lokalizacji, ma bardzo długą historię i ugruntowaną pozycję na rynku, gdzie jest też postrzegana jako austriacka firma, co ma pozytywne przełożenie na sprzedaż. Od początku roku ruszyły też zamówienia na urządzenia w Austrii objęte nowym, atrakcyjnym systemem dofinansowań na wymianę systemów grzewczych, co czyni ten rynek bardzo perspektywicznym.

W pierwszych trzech kwartałach minionego roku Grupa miała 270 mln zł przychodów i 21,7 mln zł zysku netto. Wyniki za cały 2023 r. będą opublikowane 25 kwietnia 2024 r.

O Grupie SUNEX

Jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Oferujemy inteligentne systemy stosowane zarówno w technice grzewczej oraz solarnej. Oparte są one na pompach ciepła, fotowoltaice, kolektorach słonecznych, klimatyzacji oraz hybrydowych pakietach kompleksowych wraz z dedykowanymi systemami sterowania.

Rozwija jednocześnie produkty wspomagające magazynowanie energii pozyskanej z systemów bazujących na OZE wraz z pełnym asortymentem towarzyszącym jak: systemy połączeniowe, montażowe, sterujące, niezbędne do tworzenia kompletnych i zindywidualizowanych rozwiązań.

W 2022 r. około 70% produkcji spółki trafiło na rynki zagraniczne – głównie Europy Zachodniej. W 2022 r. przychody grupy SUNEX wyniosły 289,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 39 mln zł.

Dysponuje własnym działem badań i rozwoju (R&D) z doświadczonym zespołem inżynierskim posiadającym szerokie kompetencje w zakresie urządzeń OZE i ich integracji.

Autor: mat. prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.