Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes25 kwietnia 202321:53

TAURON otrzymał 240 mln zł. Ugoda z Rafako weszła w życie

TAURON otrzymał 240 mln zł. Ugoda z Rafako weszła w życie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

TAURON otrzymał 240 mln złotych z tytułu roszczeń będących konsekwencją nienależytego wykonania przez Rafako kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Ugoda weszła w życie po spełnieniu ostatniego z warunków zawieszających – na koncie TAURONA zaksięgowana została cała kwota żądania uzgodniona podczas mediacji.

Ugoda, będąca wynikiem mediacji prowadzonych przez Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP, sankcjonuje rozliczenie i rozwiązanie kontraktu. Na mocy ugody strony rozwiązały kontrakt wygaszając zobowiązania kontraktowe, a także zrzekły się wzajemnie wszelkich roszczeń ponad te, które zostały objęte ugodą. Rafako zwolniło też swoich podwykonawców ze wszelkich zobowiązań, które utrudniały im podjęcie współpracy z TAURON Wytwarzanie.

- Mediacje prowadzone przed Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej RP były już prowadzone między stronami w przeszłości, każdorazowo strony wypracowywały kompromis i podpisywały ugody. Ugodowa formuła zamknięcia toczącego się sporu przynosi racjonalne korzyści wszystkim stornom właśnie zakończonego sporu – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Usunięcie wszystkich zidentyfikowanych problemów bloku będzie rozłożone w czasie, ale już dzisiaj widoczne są pozytywne efekty zawartej ugody. TAURON Wytwarzanie nawiązał bezpośrednią współpracę z dotychczasowymi podwykonawcami głównego wykonawcy, co nie było możliwe przed zawarciem ugody. Trwa opracowanie planów docelowych rozwiązań projektowych i technicznych, a kwota 240 mln, jaką spółka otrzymała dzięki ugodzie, zapewnia możliwości ich wdrożenia. Pozytywne zakończenie tych prac jest kluczowe dla przyszłej eksploatacji jednostki w najkorzystniejszej konfiguracji i z maksymalną efektywnością.

- Wiemy, co musimy poprawić i konsekwentnie realizujemy swój plan. Naszym celem jest utrzymanie wysokiej dyspozycyjności jednostki, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego, przy równoczesnym wyeliminowaniu ograniczeń technicznych oraz poprawa ekonomiki pracy jednostki – mówi Trajan Szuladziński, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

Służby ruchowe TAURON Wytwarzanie od ponad pół roku samodzielnie prowadzą jednostkę, dokładając wszelkich starań, by jej praca była nie tylko stabilna, ale także coraz bardziej optymalna. O tym, że kadra techniczna jednostki to najwyższej klasy fachowcy świadczą twarde fakty w postaci danych produkcyjnych – bloku 910 MW wyprodukował w tym czasie 2,5 TWh energii elektrycznej.

Pomimo konieczności rozwiązania szeregu problemów technicznych, od momentu przejęcia przez TAURON Wytwarzanie odpowiedzialność za eksploatację bloku 910 MW, jego praca cechuje się znacznie wyższą przewidywalnością. Dyspozycyjność jednostki była na przestrzeni ostatnich miesięcy na wysokim poziomie, w pierwszym kwartale 2023 przekroczyła wartość 95%, a w marcu, bezpośrednio przed rozpoczęciem pierwszego planowego postoju remontowego, po raz kolejny wyniosła 100% bezawaryjnej pracy.

- Zarząd Rafako podjął decyzję o utworzeniu rezerwy do kwoty 240 mln zł na zobowiązania wobec gwarantów porozumienia z Tauronem - poinformowała spółka z Raciborza w komunikacie. Rezerwa będzie miała wpływ na jednostkowy i skonsolidowany wynik finansowy w 2023 roku.

Autor: mat. prasowe Tauron, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202422:32

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach

Ciężarowy mercedes dachował przy DK 78 w Chałupkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. policja śląska, grupa 112
Reklama
Aktualności24 maja 202413:50

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 24.05., na raciborskim Rynku odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka. W ich trakcie wręczono awanse i odznaczenia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202423:23

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11

Królewna Śnieżka na 50. urodziny Przedszkola nr 11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W tym roku mija 50 lat od otwarcia Przedszkola nr 11 przy ul. Jana, znanego jako ZEW-owskie. W roku jubileuszowym w Raciborskim Centrum Kultury dzieci wystawiły Królewnę Śnieżkę.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.