Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja7 października 202211:22

Kolumbijski poeta Chavarro na emeryturze mógłby mieszkać… w Polsce!

Kolumbijski poeta Chavarro na emeryturze mógłby mieszkać… w Polsce! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Za nami bardzo interesujące i niecodzienne spotkanie, ponieważ gość zawitał do nas aż z Kolumbii.

Raciborską bibliotekę w czwartkowy wieczór odwiedził Winston Morales Chavarro – poeta, prozaik i felietonista. Wykładowca na Uniwersytecie w Cartagena de Indias w Kolumbii. Biblioteka przy ulicy Kasprowicza była ostatnim punktem, na liście podróży autora po Polsce. Spotkanie moderowała Joanna Kapica – Curzytek, a bezpośrednio tłumaczyła Barbara Curzytek.

Winston rozpoczął od opowieści o swojej pracy, co dla niego znaczy być poetą i czym jest poezja, opowiedział o tym, jak wygląda jego codzienność, nawiązując do słów ‘’poetą się nie jest, poetą się bywa’’ z którymi się nie zgadza. ‘’Ja myślę poetycko, czuję poetycko, widzę poetycko’’. Autor wspominał także o swoich największych literackich inspiracjach – Oskarze Miłoszu i jego krewnym, naszym laureatem nagrody Nobla – Czesławie Miłoszu.

Wśród historii o literackich inspiracjach i polskich poetach, Chavarro opowiedział o wzruszeniu, które towarzyszy mu, gdy widzi wiersze Wisławy Szymborskiej na muralach, pomnik Adama Mickiewicza, Koziołki Poznańskie czy słyszy Hejnał Mariacki. ‘’To łączy naród’’ powiedział, nawiązując do Kolumbii – w której jest całkowicie odwrotnie. Nie zabrakło więc historii o kraju, z którego autor przyleciał – o niebezpieczeństwach czyhających na ulicach miast, o nietolerancji i o polityce.

Uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści Chavarro, a na koniec zadawali pytania – związane nie tylko z poetyką. Na spotkaniu nie zabrakło także przyjaciół Chavarro, z którymi lata temu autor mieszkał po sąsiedzku w Kolumbii, wczoraj – spotkali się w Raciborzu.

Autor: materiał prasowy MIPBP w Raciborzu, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202511:21

Jarmark u św. Antoniczka przyciągnął tłumy [FOTO]

Jarmark u św. Antoniczka przyciągnął tłumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

U sąsiadów. W dniach 5–7 grudnia 2025 roku w Rybniku odbyła się kolejna edycja Jarmarku u Antoniczka — tym razem w nowej odsłonie, przeniesiona bezpośrednio na teren okalający Bazylikę św. Antoniego. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców i gości, oferując połączenie tradycji, świątecznej atmosfery oraz artystycznych i rzemieślniczych akcentów. Zobacz, jak wyglądał jarmark w obiektywie Oskara Tomeczka.

red., fot. Oskar Tomeczek
Aktualności8 grudnia 202513:15

Mikołajki w Nędzy pełne magii i świątecznej radości [FOTO]

Mikołajki w Nędzy pełne magii i świątecznej radości [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę, 7 grudnia, Gminne Centrum Kultury w Nędzy zamieniło się w miejsce przepełnione świąteczną atmosferą. Do najmłodszych mieszkańców gminy przybył wyjątkowy gość – święty Mikołaj. Nie pojawił się jednak sam. Towarzyszyły mu uśmiechnięte Elfy, które od pierwszych chwil wprowadziły dzieci w klimat nadchodzących świąt.

red., fot. Oskar Tomeczek, Maja Walochnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.