Młodzież z Kasprowicza w luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce

W dniach 4-8.10.2021 po dziewięcioro uczniów szkoły włoskiej z Lipari oraz ZSO nr 1 wzięło udział w wizycie na terenie luksemburskiej Ecole de Gestion et de Commerce.
Projekt "L'euro: hier, aujourd'hui, demain" realizowany w ZSO nr 1 w Raciborzu w ramach projektu Erasmus + porusza kwestie dotyczące rozwoju ekonomicznego w różnych częściach Europy. Pierwsza z nich nawiązuje do początków Unii Europejskiej, jej istytucji oraz wspólnej waluty – euro. Pierwsza z trzech jego części nawiązuje do początków Unii Europejskiej, jej instytucji oraz wspólnej waluty – EURO. Dlatego jako pierwszy odwiedziliśmy Luksemburg – jedno z państw założycielskich UE.
W trakcie pobytu odbyły się warsztaty poświęcone przypomnieniu historii powstania UE oraz jej aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Wizyta w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości oraz udział w konferencjach z przedstawicielami Banku Centralnego oraz Parlamentu Europejskiego pozwoliły młodym Europejczykom nie tylko zobaczyć z bliska jak funkcjonuje Unia Europejska, ale także zadać wszystkie nurtujące ich pytania związane z przyszłością krajów i kontynentu, na którym żyją.
Pobyt w Luksemburgu chyba dla wszystkich był pierwszą i niepowtarzalną okazją do zweryfikowania wyobrażenia o jednym z najbogatszych, a jednocześnie jednym z najmniejszych. państw Europy. Podróżując codziennie darmową komunikacją miejską pomiędzy Esch-sur Alzette, a stolicą kraju Luksemburgiem mieliśmy okazję zobaczyć rolnicze krajobrazy poprzecinane licznymi budowami dróg, linii kolejowych, nowoczesnych budynków. Kontakt z mieszkańcami Luksemburga uświadomił nam jak ważna jest znajomość języków obcych – ponad 75% ludności tego kraju mówi biegle po luksembursku, niemiecku, francusku i włosku!
W ciągu tych kilku dni odkryliśmy Luksemburg pełen antagonizmów architektonicznych: tereny dawnej huty żelaza przekształcone w nowoczesne budynki Uniwesrytetu w Belval, dzielnicę "szklanych domów" w Kirchbergu, Wenzel – starówkę Luksemburga. Pośród nich królował pałac Wielkiego Księcia Luksemburga – Henri'ego.
Tydzień w Luksemburgu to także spotkanie z kulturowym tyglem wpływów belgijskich, niemieckich i francuskich, nowe przyjaźnie międzynarodowe, intensywny trening językowy, spora dawka wiedzy o aktualnym świecie, a także pierwsze podróże samolotem oraz degustacje confiture de quetsches czy porannych bonhommes de chocolat.
Kolejne spotkanie partnerów z Luksemburga, Włoch i Polski już w marcu 2022 r. w Raciborzu.









































![Ostróg zyskuje nowe oblicze. Baseny zewnętrzne przy H2Ostróg i kolejne inwestycje zmieniają dzielnicę [AKTUALNE FOTO] Ostróg zyskuje nowe oblicze. Baseny zewnętrzne przy H2Ostróg i kolejne inwestycje zmieniają dzielnicę [AKTUALNE FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766306996h2o-1-5-.jpg)







![Pożary sadzy, czujnik gazu i wsparcie dla policji [RAPORT 998] Pożary sadzy, czujnik gazu i wsparcie dla policji [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766308107599929311-1326272479527647-5388029056641683131-n-2-.jpg)


![Choinka dla życia także w Raciborzu. Duże zainteresowanie akcją honorowego krwiodawstwa [FOTO i WIDEO] Choinka dla życia także w Raciborzu. Duże zainteresowanie akcją honorowego krwiodawstwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766228926zrzut-ekranu-2025-12-20-o-12-07-59-.png)









![Pięciosetowy thriller w hali przy Łąkowej. KS Racibórz zakończył rok zwycięstwem [FOTO] Pięciosetowy thriller w hali przy Łąkowej. KS Racibórz zakończył rok zwycięstwem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766321641photo-160-of-167-.jpg)
![Winter Futsal Cup rocznika 2014. Międzynarodowa rywalizacja w Raciborzu [FOTO] Winter Futsal Cup rocznika 2014. Międzynarodowa rywalizacja w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766320641photo-32-of-302-.jpg)













![Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766358820gre03180-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany