Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja1 marca 202020:39

Uczniowie Budowlanki i Gastronomika z nowymi kompetencjami

Uczniowie Budowlanki i Gastronomika z nowymi kompetencjami  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ramach projektu unijnego w CKZiU nr 1 odbyły się już ostatnie wizyty studyjne oraz warsztaty. Wzięli w nich udział przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, technicy budownictwa oraz technicy architektury krajobrazu wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych. 

Technicy żywienia uczyli się m.in. obsługi terminala kelnerskiego z oprogramowaniem gastronomicznym S4H (kasa kelnerska z drukarką fiskalną i oprogramowaniem sieciowym) oraz odbyli kolejne już warsztaty z serii „Nowoczesne techniki przygotowania posiłków" – tym razem poznali technikę sous-vide. Obecnie sprzęt i programy dla gastronomii to nie tylko urządzenia, które powiadamiają kucharzy o nowym zamówieniu. Współczesne systemy gastronomiczne dają szerszy wachlarz możliwości, są znacznie tańsze we wdrożeniu oraz bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Systemy i programy informatyczne dostosowane specjalnie dla gastronomii znacznie ułatwiają pracę kelnera i pracownika restauracji.

Uczestnicy warsztatów ćwiczyli swoje umiejętności obsługi klienta posługując się:
- aplikacją sprzedażową S4H POS (Point of sale) dla kelnerów, opartą na technologii ekranów dotykowych oraz drukarką do wydruków paragonów fiskalnych,
- aplikacją S4H KDS (Kitchen Display System), która zapewnia niezakłóconą komunikację z kuchnią i pozwala zastąpić system drukowania zamówień w kuchni czytelnym ekranem, z widocznymi zamówieniami oczekującymi bądź będącymi w realizacji, oraz
- aplikacją S4H CHEF, która umożliwia zarządzanie i kontrolowanie gospodarki magazynowej w restauracji.

Warsztaty „Nowoczesne techniki przygotowania posiłków – kuchnia sous-vide”.

Aby zostać profesjonalnym restauratorem nie wystarczy sprawnie posługiwać się systemami informatycznymi, należy także być świetnie przygotowanym szefem kuchni, który z powodzeniem stosuje nowoczesne techniki przyrządzania posiłków. Dlatego też po poznaniu tajników kuchni molekularnej i wegańskiej przyszedł czas na kuchnię sous-vide. Uczniowie i nauczyciele pod okiem Piotra Herzika z firmy Don Gastro oraz szefa kuchni - Wojciecha Bronikowskiego, wykonali popisowe dania m.in.: polędwiczkę wieprzową sous-vide oraz filet z łososia sous-vide.

Specjaliści podkreślali jak ważna jest jakość używanych surowców, wykorzystanie aromatycznych ziół i zastosowanie odpowiednich metod obróbki żywności. Podczas warsztatów wykorzystano nowoczesne urządzenia takie jak: cyrkulator do gotowania sous-vide, pakowarkę próżniową oraz piec konwekcyjno-parowy. Technika gotowania sous-vide (fr. „w próżni") daje możliwość uzyskania wyjątkowych walorów smakowych i wizualnych przygotowanych potraw. Kluczem do sukcesu jest precyzyjne kontrolowanie temperatury gotowania, która nigdy nie przekracza 90 st C. Gotowanie próżniowe ma coraz szersze zastosowanie w gastronomii ze względu na swoje liczne zalety, m.in. umożliwia uzyskanie głębokiego smaku i wspaniałego aromatu potraw. Co równie ważne, minimalizuje ubytek cennych witamin oraz składników mineralnych. Jest receptą na zdrowe i smaczne dania dla wymagających gości, ceniących sobie jakość i smak.

Wizyta w firmie budowlanej Wienerberger w Częstochowie

Swoje ostatnie wsparcie unijne wykorzystali także przyszli technicy budownictwa wraz z opiekunem. W grudniu wzięli udział w wizycie studyjnej oraz warsztatach w firmie Wienerberger w Częstochowie, która jest czołowym dostawcą nowoczesnych rozwiązań na rynku budowlanym. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie, którego tematem były: „Nowoczesne rozwiązania ceramiczne w budownictwie”. Potem mogli wiedzę sprawdzić w praktyce. W ramach zajęć warsztatowych, pod okiem eksperta, wymurowali fragment ściany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii firmy, tzn. z użyciem pustaków ceramicznych Porotherm Dryfix do murowania na sucho, na cienkowarstwową zaprawę, mieszankę na bazie poliuretanu w puszkach. Po zakończonych ćwiczeniach uczniowie wraz z opiekunem zwiedzili całą linię technologiczną zakładu. Okazuje się, że nowoczesna technologia budowlana nie wymaga używania wielu narzędzi, a jednocześnie jest dużo szybsza i pozwala zachować czystość w miejscu pracy.

Wyjazd studyjny do Palmiarni w Gliwicach

Przyszli technicy architektury krajobrazu wraz nauczycielami przedmiotów zawodowych uczestniczyli natomiast w wycieczce do Palmiarni w Gliwicach. Wyjazd miał charakter prezentacyjno-ćwiczeniowy, tzn. był połączony z warsztatami fotograficznymi. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem mogli zobaczyć rośliny i zwierzęta pochodzące z różnych stref klimatycznych. Ogromne wrażenie zrobiły ponad stuletnie palmy oraz kwiaty Monstery, która zawiązała je po raz pierwszy. Możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą to niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja botaniki, która z pewnością może się przydać przyszłym architektom przy planowaniu zielonych przestrzeni.

Efektem warsztatów są ciekawe zdjęcia wykonane przez uczniów, które będzie można zobaczyć podczas Dni Otwartych Centrum (31 marca – 1 kwietnia 2020). Wyjazdy studyjne i warsztaty odbyły się w ramach projektu pt. „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.