Leszek Libera gościem raciborskiej biblioteka

20 listopada w raciborskiej bibliotece przy ulicy Kasprowicza 12 gościł Leszek Libera - urodzony w Raciborzu pisarz, autor Utopka i Buksa Molendy, obecnie profesor w Instytucie Filologii Polskiej w Zielonej Górze. Spotkanie poprowadził dr Janusz Nowak.
Miasto stało w płomieniach – tak rozpoczyna się pierwsza część utopkowej trylogii (Utopek, 2018, Buks Molenda 2019; część w trzecia w przygotowaniu). Tym miastem jest Racibórz, akcja rozgrywa się tuż po wojnie, a przez kolejne kręgi opowieści prowadzi nas – jako pierwszoosobowy narrator - młodociany utopek. Pierwsze dwie części trylogii powstały w latach 80 i zostały napisane w języku niemieckim. Ich geneza jest związana z emigracyjnymi doświadczeniami pisarza, który znalazł się w nowym środowisku bez pracy i głową pełną opowieści dziadka o mitycznych utopkach. Śląskie dzieciństwo pisarza było mocną inspiracja dla napisanego na obczyźnie tekstu. Fragment rozdziału Utopka powstał jako wypracowanie na kurs języka niemieckiego, którego uczestnikiem był pan Libera. Echa pierwszej wprawki w strukturę obcego języka rozbrzmiewają w twórczości Libery, niemieccy recenzenci chwalą go za „zdemolowanie języka niemieckiego”.
Jako autor powieści osadzonych mocno w raciborskiej rzeczywistości, pisarz musiał odpowiedzieć na liczne pytania z publiczności. Prowadzący spotkanie dr Nowak zwrócił uwagę na wręcz inferyczne przedstawienie rodzinnego miasta. Publiczność zgodziła się jednak z tym, że choć takie przedstawienie może wzbudzać kontrowersje, właśnie taki obraz pamiętają z opowieści starszego pokolenia, naocznego świadka płonącego Raciborza. Kolejne pytania dotyczyły warstwy językowej powieści, których polski przekład został wydany dopiero w zeszłym roku. Jak przyznał sam pisarz – wykładowca akademicki i badacz polskiego romantyzmu – o ile ma w dorobku bogatą twórczość krytycznoliteracką, „nie potrafi artystycznie pisać w języku polskim”.
Nie zbrakło również pytań o trzeci tom. Zakończenie trylogii jeszcze nie zostało wydane, ale pisarz uchylił nieco tajemnicy przed zgromadzoną w bibliotece publicznością.
Po spotkaniu można było zdobyć autograf i wymienić kilka słów z autorem.














![SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778499684gre06357-.jpg)
![Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778520183gemini-generated-image-79p8hd79p8hd79p8-2-.jpg)
![Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778590670gre06371-.jpg)

![Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177856765112-20260505-dw421-km-1990-2740-2-.jpg)
![Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778488760dsc-5705-.jpg)




![Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778487839bez-nazwy-135-.jpg)








![Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778484438ostatni-pocia-g-do-broadwayu-31-10-05-2026-r-.jpg)





![Forteca bez przełamania w starciu z Tworkowem [FOTO] Forteca bez przełamania w starciu z Tworkowem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778527171photo-40-z-54-.jpg)













![Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778486981photo-15-z-71-.jpg)
![Międzypokoleniowy spektakl na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] Międzypokoleniowy spektakl na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778491073dsc-0761-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany