Kultura i edukacja14 maja 201908:06
KUGEL. Poznajcie program festiwalu kultury żydowskiej w Raciborzu

0
Reklama
Racibórz:
Muzyka sefardyjska i klezmerska, widowisko teatralne z muzyką na żywo i monodram, a także warsztaty kaligrafii, ceramiki i kuchni żydowskiej tworzą program 1. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej KUGEL, który odbędzie się 25 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
Gwiazdą Festiwalu KUGEL będzie Anna Riveiro, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek muzyki sefardyjskiej, która w duecie z Marcinem Davidem Królem zagra koncert "W Krainie Sefarad". Instrumentarium duetu to (Anna Riveiro) śpiew, gitara, lira korbowa oraz (Marcin David Król) skrzypce .
Atrakcją wieczoru będzie także plenerowe widowisko teatralne w wykonaniu Midraszowego Teatru Żydowskiego - "Chłopiec z zapałkami". Spektaklowi towarzyszą ostre rockowe brzmienia granej na żywo przez zespół the Goods muzyki, a także wideoprojekcje ukazujące przedwojenny Racibórz i jego żydowskich mieszkańców.
Drugie działanie teatralne podczas Festiwalu to monodram "Parasol" w wykonaniu Oliwii Urbanowskiej z Midraszowego Teatru Żydowskiego.
Festiwal zamknie późnym wieczorem koncert w wykonaniu wybitnego duetu klezmerskiego - Duo Ruach. Tworzą go Dorothea Hegeduess (klarnet) oraz Bogusław Hegeduess (gitara, mandolina), którzy zabiorą nas w muzyczną wyprawę do "Starego Świata" żydowskiej diaspory.
Rozpoczęcie Festiwalu o godz. 18.30.
Wcześniej, w godzinach okołopołudniowych, będą odbywały się warsztaty kaligrafii, ceramiki oraz kuchni żydowskiej.
Podczas warsztatów ceramiki uczestnicy poznają podstawy pracy z gliną, nauczą się posługiwać podstawowymi dla tego rzemiosła narzędziami i dowiedzą się, czy jest relief, a przede wszystkim wykonają kafelek ceramiczny w formie płaskorzeźby. W czasie zajęć z kaligrafii hebrajskiej uczestnicy zapoznają się z alfabetem hebrajskim, nauczą się posługiwania typowymi narzędziami do kaligrafii i wykonają ozdobny napis bądź kompozycję typograficzną. Warsztaty poprowadzą Małgorzata Dobrucka oraz Paweł Dobrucki z cieszyńskiej pracowni Mistrz i Małgorzata.
Warsztaty kuchni żydowskiej poprowadzą związane z Midraszowym Teatrem Żydowskim Ewa Więckowska i Yulia Peterson.
Szczegółowy program: https://www.facebook.com/events/2622700294426782/
Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Racibórz.
Partnerem przedsięwzięcia jest Zamek Piastowski w Raciborzu.
Festiwal organizuje Stowarzyszenie Midraszowy Teatr Żydowski z Raciborza.














![List do redakcji: przepisy nagminnie łamane, trawniki i chodniki niszczone - czytelnik pokazuje jak parkują w Raciborzu [FOTO] List do redakcji: przepisy nagminnie łamane, trawniki i chodniki niszczone - czytelnik pokazuje jak parkują w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17730879421000010433-.jpg)


![Most, który udźwignie kolumnę Abramsów: Finał nasuwania segmentów na moście Grzegorzowice-Ciechowice [FOTO i WIDEO] Most, który udźwignie kolumnę Abramsów: Finał nasuwania segmentów na moście Grzegorzowice-Ciechowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773161401dsc-1198-.jpg)
![Obecny stan to po prostu wstyd [LIST DO REDAKCJI] Obecny stan to po prostu wstyd [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177304144920260304-161527-duz-y-.jpeg)








![Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177321759609-20260309-obiekt-mostowy-md1-podpora-nr-14-.jpg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany