Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja16 lutego 201711:46

Street Art Masters - co planują żywe rzeźby rodem z Raciborza?

Reklama
Racibórz:

Choć za oknem zima, u Street Art Masters - living statues factory gorąco - artyści planują sezon wiosna / lato / jesień, czyli aplikują na międzynarodowe festiwale żywych rzeźb oraz festiwale sztuki ulicznej, szukają ciekawych wydarzeń na mapie artystycznej Polski, na których warto wystąpić. Tworzą nowe kostiumy, wymyślają nowe show, zamawiają farby do charakteryzacji, bukują pozwolenia, kwatery i loty.

Poprzednie dwa lata były równie intensywne - poza stałą współpracą na Dniach Rybnika, Michaelis-Kirchweih w Fürth (Niemcy) oraz Zamkiem Piastowskim w Raciborzu, gdzie Street Art Masters pojawia się na wielu imprezach, m.in podczas Nocy z Duchami, Jarmarków Kwiatów czy jako Para Książęca na otwarciu kaplicy zamkowej, z żywymi rzeźbami artyści wystąpili podczas: Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu, imprezy Helloween w niemieckim mieście Erlangen, Leżajskiego Targowiska Sztuki, Altstadt Fest (Norymberga), Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, World Statues Festiwal (Holandia), w "Kawie z Mleczkiem" dla Radia Zet, podczas wspaniałego święta ulicy w Malborku - imprezy Magic Malbork (zaproszono tam aż cztery spośród żywych rzeźb Street Art Masters!), INTRO Festivalu (Racibórz), Ulicznego Festiwalu Osobliwości w Szamotułach, majówki w Kazimierzu Dolnym, festiwalu ulicznego Just ED ShowI i przyjaciele (Łódź), Wdepnij na deptak (Rybnik), Oostende Living Statues Festival (Belgia). Przez trzy tygodnie rezydowali również w Paryżu, gdzie codziennie Asia Nitefor miała swoje show z żywą rzeźbą przy Sacre Coeur na Mont Martre, oraz wystąpili w "Teleexpresie" podczas poznańskiej Parady św. Marcina.

Street Art Masters wiedzą już na pewno, że w tym roku będą działać podczas majówki w Kazimierzu Dolnym, przez cały sierpień na Jarmarku Dominikańskim.

Rzeźby, Leśny Skrzat i podwójna statua Bubble Fairies zakwalifikowały się również na UFO - międzynarodowy Uliczny Festiwal Osobliwości w Szamotułach (4 czerwca) oraz na prestiżowy, duży festiwal żywych rzeźb w Belgii - Beeldig Lommel (17-18 czerwca), na którym pojawi się kilkudziesięciu artystów z całego świata, zajmujących się tym gatunkiem performansu ulicznego.

Artyści czekają na odpowiedź z holenderskiego Arnhem, gdzie w tym roku odbędzie się 12. edycja World Statues Festiwal - największego na świecie festiwalu żywych rzeźb - będzie to piąta wizyta Street Art Masters w Holandii. W kategorii Profesjonaliści prezentowały się tam już rzeźby: Lolita Gothic Doll, Bizarre Queen, Lady Grotesque. Po raz pierwszy byli na World Statues Festival w 2010 roku z podwójną statuą Conjugal Carousel, znaną raciborzanom z występów na naszym rynku sprzed kilku lat.

Street Art Masters to projekt założony przez raciborskich twórców, Asię Nitefor i Maćka Hanuska, skupiający obecne kilka osób zajmujących się performansem ulicznym.
Od 2003 grupa zajmuje się tworzeniem żywych rzeźb (living statute, mim uliczny, statua) oraz formami teatralnymi (pantomima, street performance, happening) w dziedzinie animacji kulturalnej.

Artyści działają w przestrzeniach wielu europejskich miast: Brugia, Bruksela, Norymberga, Kolonia, Wenecja, Cannes, Santa Cruz de Tenerife, Amsterdam, Paryż, także w Polsce: w rodzimym Raciborzu, miastach Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Rybniku, Leżajsku, Malborku, Kazimierzu Dolnym, Zielonej Górze, Krakowie.

Umiejętności, kostiumy oraz warsztat aktorski Street Art Masters zostały docenione na międzynarodowych festiwalach sztuki, sztuki ulicznej, żywych rzeźb, street artu. Grupa ralizuje projekty na zamówienie (m.in. marek branży odzieżowej Reporter), międzynarodowych targów, banków (Skok) etc. W swoich działaniach wykorzystuje lata doświadczeń zdobytych m.in podczas licznych warsztatów pracy z ciałem, pantomimy, tańca, wokalnych, treningach aktorskich oraz w Teatrze Tetraedr i Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Koordynatorki projektu to Asia Nitefor i od zeszłego roku Magda Jóźwin. To właśnie m.in. z projektem Street Art Masters Asia Nitefor została nominowana w dziedzinie kultury do Nagrody Starosty Raciborskiego "Mieszko" 2016.

Street Art Masters zdradzili nam również, że planują zorganizowanie cyklicznego festiwalu sztuki ulicy w naszym Raciborzu, ale z kim i kiedy - to na razie tajemnica.

Street Art Masters zapraszają do współpracy, odwiedzin i polubienia strony na Facebooku.

Autor: Materiał nadesłany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności29 listopada 202209:16

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka

Czad w mieszkaniu przy Warszawskiej. Nie żyje 14-latka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., wideo Czytelnik Mateusz
Reklama
Aktualności29 listopada 202216:55

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn

Przed świętami w Raciborzu stanie diabelski młyn - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
red., fot. rybnik.eu/L. Tyl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 listopada 202208:29

800 tys. zł do podziału na raciborski sport

800 tys. zł do podziału na raciborski sport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
red., fot. arch. portalu/gala sportu 2020
Reklama
Aktualności1 grudnia 202212:28

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO]

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Ślizgawka na Rynku ma ruszyć dziś, 1 grudnia, około godziny 16.00. Trwają ostatnie prace.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.