Modele U-Bootów jeszcze w lutym na zamku

Od kwietnia 2012 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu możemy oglądać unikalne modele dawnych okrętów żaglowych, wykonane przez raciborzanina Wolfganga Beracza. A już wkrótce zamkowe wnętrza wzbogacą się o kolejne modele. Tym razem będą to niemieckie okręty podwodne U-Booty. Autorem modeli jest Bartłomiej Kot z Wrocławia.
W drugim tygodniu zimowych ferii, od poniedziałku 22 lutego w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać modele U-Bootów. Łodzi podwodnych będzie kilkanaście. Modele U-Bootów zostały wykonane w skali 1:35 i 1:50. Modele mają od 50 do 200 cm długości. Na wystawie zobaczymy m.in. okręty, którymi dowodził sam Erich Topp - niemiecki oficer marynarki, służący w Kriegsmarine w latach 1934-1945 jako dowódca U-Bootów, a po II wojnie światowej wyższy oficer Bundesmarine.
Na wystawie nie zabraknie również okrętów podwodnych typu XXI - niemieckie okręty podwodne, najbardziej zaawansowane technicznie operacyjne pojazdy podwodne nie tylko drugiej wojny światowej, lecz całej pierwszej połowy dwudziestego wieku.
Ponadto będą okręty typu XXIII - niemieckie niewielkie okręty podwodne z czasów II wojny światowej, stanowiące przybrzeżny ekwiwalent jednostek nowego, oceanicznego typu XXI. Podobnie jak oceaniczne "elektrobooty", łączyły w sobie opływowy kadłub przystosowany do rozwijania dużych prędkości pod wodą z dużą liczbą baterii elektrycznych i silnikami elektrycznymi o dużej mocy. Podobnie też jak jednostki typu XXI, wyposażone były w chrapy umożliwiające ładowanie baterii i wentylację wnętrza okrętu podczas rejsu na głębokości peryskopowej.
Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00.



![Upadek z konia w Krzyżanowicach. Lądował śmigłowiec LPR [FOTO] Upadek z konia w Krzyżanowicach. Lądował śmigłowiec LPR [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762096425575178123-857076683555749-491138931647628598-n-2-.jpg)
![Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762011176img-9278-.jpg)




![Otwarcie lodowiska Piastor w Raciborzu – weekend pełen atrakcji na tafli [CENNIK] Otwarcie lodowiska Piastor w Raciborzu – weekend pełen atrakcji na tafli [CENNIK] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762173840zrzut-ekranu-2025-11-3-o-13-43-43-.png)













![Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO] Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762106874gre01366-.jpg)



![Igrzyska Przedszkolaków – sportowe emocje, nauka i radość w ZSOMS Racibórz [FOTO i WIDEO] Igrzyska Przedszkolaków – sportowe emocje, nauka i radość w ZSOMS Racibórz [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1761987092168-.jpg)


![Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO] Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762158760bw-59-of-172-.jpg)













![Geneaologia i sentymentalny spacer po Ratibor. Detektywi historii – nowy cykl spotkań w Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] Geneaologia i sentymentalny spacer po Ratibor. Detektywi historii – nowy cykl spotkań w Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762160224zrzut-ekranu-2025-11-3-o-09-53-20-.png)








Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany