Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja13 października 202217:24

Tomasz Grzywaczewski opowiedział w bibliotece o dawnych granicach i współczesnych konfliktach

Reklama
Racibórz:

W środę 12 października gościem raciborskiej biblioteki był Tomasz Grzywaczewski. Dziennikarz i autor książek, a ostatnimi czasy również korespondent wojenny zabrał uczestników spotkania w podróż śladami II Rzeczypospolitej. „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” to reportaż historyczno-podróżniczy, w którym autor zebrał poruszające historie ludzi z dawnego pogranicza.

Wędrówka wzdłuż dawnej granicy zaczęła się na północy kraju na przedzielonych Kaszubach, które były świadkami niespotykanej „wojny palikowej” w której to nikt nie został ranny, a jedyną ‘ofiarą’ były paliki graniczne przeniesione o kilka kilometrów w głąb kraju, aby kaszubskie tereny znalazły się na terytorium Polski. Autor zabrał słuchaczy również na Białoruś, gdzie opowiedział o tym jak postać Sergiusza Piaseckiego (autora „Kochanka wielkiej niedźwiedzicy”) wciąż inspiruje współczesnych twórców. Wizyta na Huculszczyźnie była przyczynkiem do refleksji na temat obecnej współpracy ratowników górskich z Ukrainy przeszkolonych przez polskich ratowników GOPR. Stacja ukraińskich ratowników znajduje się w dawnym obserwatorium astronomiczno-meteorologicznym zwanym „Białym Słoniem”. Nie obyło się również bez bolesnej wizyty na Wołyniu, zgromadzeni usłyszeli historię pani Aleksandry, która całe swoje życie ukrywała, że jest Ukrainką zamieszkałą wśród Polaków, którzy ocaleli przed rzezią. Ta i inne opowieści z tej książki zostały wzbogacone o doskonałe zdjęcia z podróży autora. Nie zabrakło również wątku raciborskiego – Tomasz Grzywaczewski odwiedził nasze miasto podczas pracy nad swoją książką. Granica, która oddzielała Brzezie od reszty miasta jest przykładem jak XX-wieczna polityka wpływała na życie Śląska.

Po zakończeniu tej części spotkania, autor odpowiedział na mnóstwo pytań dotyczących jego pracy jako korespondenta wojennego. W przeszłości relacjonował konflikty zbrojne na Donbasie, w Kurdystanie czy Górskim Karabachu. Ostatnie kilka miesięcy spędził w ogarniętej wojną Ukrainie. Zapytano m.in. o to jak dziennikarze przemieszczają się na obszarach konfliktu, jak dba o swoje zdrowie psychiczne będąc świadkiem tylu ludzkich tragedii oraz kto jest dla niego mistrzem reportażu.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Pamięć (znów) odnaleziona” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: materiał prasowy MIPBP w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.