Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja22 września 202211:18

Szlakiem raciborskiej moderny [FOTO]

Szlakiem raciborskiej moderny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W minioną sobotę spod biblioteki wyruszyła na spacer grupa ludzi zaciekawionych historią i architekturą naszego miasta. Spacer ten, zatytułowany „Szlakiem raciborskiej moderny” miał na celu przybliżyć modernistyczną architekturę Raciborza. To architektura często omijana wzrokiem, a warto czasem się zatrzymać i przyjrzeć bliżej temu, co nas otacza.

Pierwszym przystankiem była ul. Bończyka, gdzie uczestnicy spaceru dowiedzieli się na jakie elementy budynków zwracać uwagę, aby zidentyfikować je jako modernistyczne (są to m. in. kolory, faktury i rodzaj materiału). Podczas przejścia obok Ogrodu Jordanowskiego padła informacja, że przed laty to miejsce było największym ogródkiem piwnym w mieście i mogło pomieścić ok. 3000 gości!

Stowarzyszenie Odra 1945, które było przewodnikiem tego spaceru przygotowało niespodziankę dla uczestników. Dwa miejsca, na co dzień zupełnie zamknięte dla odwiedzających zostały otwarte specjalnie dla spacerowiczów. Jednym z tych miejsc były podziemia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na ul. Warszawskiej. A drugim – budynek dawnego Stadtsparkasse Ratibor, czyli Miejskiej Kasy Oszczędności, znajdujący się przy Rynku 6a. Co prawda, nie sam budynkiem był głównym punktem niespodzianki, ale znajdujący się w piwnicy skarbiec. Uczestnicy mogli go obejść naokoło, obejrzeć wnętrze, a przede zobaczyć wszystkim robiące ogromne wrażenie wejście do skarbca. Drzwi pancerne mają kilkadziesiąt centymetrów grubości i ważą ok. 2 ton!

Kilka godzin spaceru i kilka kilometrów po naszym mieście w towarzystwie członków Stowarzyszenia Odra 1945 wzbudziło wiele pytań i chęć dalszej eksploracji naszej wspólnej historii i naszego otoczenia.

Spacer szlakiem raciborskiej moderny odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz projektu „Pamięć (znów) odnaleziona”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport12 kwietnia 202600:13

Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO]

Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Choć to najniższy szczebel rozgrywkowy, emocji nie brakowało jak na najwyższym poziomie. Na boisku przy ulicy Srebrnej doszło do starcia czołowych drużyn grupy mistrzowskiej C klasy Podokręgu Racibórz. Rezerwy Unii Racibórz podejmowały Zgodę Zawada Książęca. Różnica w tabeli była minimalna – zaledwie dwa punkty na korzyść gospodarzy – co tylko podgrzewało atmosferę przed pierwszym gwizdkiem.

(greh)
Sport12 kwietnia 202622:48

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wiele emocji dostarczyli kibicom piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Ostatnie mecze fazy zasadniczej zagrali siatkarze w Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Swój kolejny mecz rozegrali także zawodnicy KS PCS Racibórz w II lidze śląskiej mężczyzn. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport12 kwietnia 202616:31

Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO]

Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

11 kwietnia hala przy ul. Łąkowej w Raciborzu zamieniła się w świątynię siatkówki. Rozegrano bowiem w formacie “każdy z każdym” mecze pomiędzy czterema drużynami.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport13 kwietnia 202612:23

Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO]

Od nadziei do rozczarowania. Nędza przegrywa z Górnikiem Radlin [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Emocje, bramki oraz doping przez cały mecz - takimi atrybutami można opisać niedzielne (12.04.) spotkanie klasy okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a KS Górnik Radlin.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.