Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja21 czerwca 202217:28

Benefis Franciszka Borysowicza - relacja RCK

Reklama
Racibórz:

Pierwszą niespodzianką dla jubilata był recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Czekierdy- pianisty, który wielokrotnie współpracował z panem Franciszkiem przy koncertach umuzykalniających jako główny wykonawca lub jako akompaniator.

Jubileusz 40-lecia koncertów umuzykalniających Franciszka Borysowicza obchodziliśmy na dwa sposoby. Do południa nie mogło zabraknąć koncertów umuzykalniających - ostatnich w tym roku szkolnym, które wyjątkowo odbywały się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Raciborzu - w miejscu, gdzie 40 lat temu pan Franciszek je rozpoczynał. Druga część dnia - wieczorne wydarzenia w Raciborskim Centrum Kultury miały charakter benefisu. Wyjątkowo zaprosiliśmy wszystkich na scenę, tworząc tam kameralną przestrzeń do słuchania muzyki, wspomnień, wzruszeń i pięknych emocji. Na jubileusz Franciszka Borysowicza przyjechali nawet goście z oddalonej o 500 km Białej Podlaskiej. Obecni byli również dawni wychowankowie różnych grup Septymy- zespołu wokalnego prowadzonego przez pana Franciszka przez kilkadziesiąt lat. Wieczór otworzyły i prowadziły Joanna Maksym-Benczew – dyrektor RCK i Anna Kokolus- wicedyrektor.

Pierwszą niespodzianką dla jubilata był recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Czekierdy- pianisty, który wielokrotnie współpracował z panem Franciszkiem przy koncertach umuzykalniających jako główny wykonawca lub jako akompaniator. Jakub Czekierda wykonał brawurowo utwory od klasyki po standardy jazzowe w formie improwizacji-w klasyce słychać było jazz a w jazzie nawet Chopina m.in. Walc Des-Dur i Preludium e - moll. Pierwszą niespodzianką sprawiliśmy panu Franciszkowi wiele radości, gdyż do końca nie wiedział kto wystąpi na recitalu muzycznym, a wystąpił jeden z jego ulubionych pianistów. Drugą niespodziankę zaserwowały mu wokalistki zespołu „Septyma”- część składu, który specjalnie na tę okazję zebrał się, by przygotować i wykonać trzy utwory. Sam Franciszek Borysowicz akompaniował wokalistkom. A usłyszeliśmy następujące piosenki: „Rimini”, „Bez Ciebie jesień” oraz „Barwy piosenki”. Pan Franciszek nie krył wzruszenia słysząc tak piękne wykonanie piosenek, które kilkanaście lat temu dziewczęta śpiewały z nim na różnych koncertach. Ten krótki występ być może zapoczątkuje reaktywację pozostałych składów, które mogłyby zaprezentować się na jubileuszu półwiecza „Septymy” za 3 lata. Franciszek Borysowicz spontanicznie zaprosił Jakuba Czekierdę do wykonania na dwa fortepiany utworu… „Dla Misia” - słynnego misia z koncertów umuzykalniających, już 51-letniego, który towarzyszy dzieciom na każdym spotkaniu z muzyką, od pewnego czasu razem z panią Misiową.

Kolejną niespodzianką dla pana Franciszka była prezentacja, przygotowana przez Annę Kokolus, pokazująca koncerty umuzykalniające w obiektywie z ostatnich kilku lat: muzyków, których gościliśmy, instrumenty, które były bohaterami danego spotkania, dzieci uczestniczące w tych wydarzeniach- ich radość, ciekawość poznawczą a przede wszystkim pana Franciszka, który realizuje te koncerty z pełnym profesjonalizmem, kulturą, otwartością i szacunkiem do młodych odbiorców oraz humorem i niezwykłą serdecznością. Z tych koncertów dzieci nie tylko wynoszą wiedzę, ale, co cenniejsze, kulturę muzyczną i savoir vivre koncertowy, który zaczyna się już w domu- od ubrania odpowiedniego stroju, po uważność słuchania, a kończy na wręczeniu kwiatów i podziękowaniach dla artystów. W ciągu 40 lat Franciszek Borysowicz przeprowadził ok.2000 koncertów umuzykalniających, w których wzięło udział ok. 200 000 młodych melomanów z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3.Potem były kwiaty oraz gratulacje zarówno od przedstawicieli samorządu i instytucji kultury oraz od osób prywatnych, które przez ostatnie lata współpracowały z Franciszkiem Borysowiczem.


Na finał kurtyna poszła w górę i oczom gości ukazał się jubileuszowy tort, który uroczyście został rozkrojony przez jubilata. Zaproszeni goście pozostali na scenie z nami jeszcze długo, gdyż każdy miał co wspominać ze swoich doświadczeń z panem Franciszkiem.Panie Franciszku gratulujemy tak pięknego jubileuszu i słowami piosenki życzymy owocnych kolejnych sezonów z koncertami umuzykalniającymi, gdyż jest to najlepsze, co możemy zrobić dla młodego pokolenia: edukować i uwrażliwiać na piękno muzyki najmłodszych słuchaczy, w przyszłości odbiorców kultury: „40-lat minęło jak jeden dzień, 40 lat i nawet jeden dzień (…) Na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie któż to wie (…)”!

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.