Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja9 października 200820:12

Młodzież z Cottbus zwiedza Śląsk

Młodzież z Cottbus zwiedza Śląsk - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Przez 5 dni młodzież z Cottbus współpracowała z rówieśnikami z Gimnazjum nr 5 przy projekcie Rekultywacja terenów poprzemysłowych.

- Głównym celem współpracy i wymiany młodzieży G5 i Paul-Werner-Oberschule z Cottbus jest realizacja wspólnych projektów, doskonalenie umiejętności językowych, rozwijanie partnerskich kontaktów między młodzieżą i gronem pedagogicznym oraz wymiana doświadczeń dydaktyczno-wychowawczych między nauczycielami obu szkół – wylicza koordynator współpracy Zuzanna Bednarska.

Polsko – niemiecki zespół pracował w terenie. Ciekawym doświadczeniem była wycieczka do KWK Anna Rydułtowy. - Przedstawiciele działu ochrony środowiska przy kopalni zaprezentowali, w jaki sposób są rekultywowane tereny pokopalniane – relacjonuje Z. Bednarska.  - Zobaczyliśmy jak odbywa się rekultywacja i jak wyglądają tereny po obróbce. Odwiedziliśmy rejon zwałowiska Wrzosy i zlikwidowanych osadników mułowych KWK Rydułtowy-Anna w Pszowie, Stożek nr 1 Charlotte - obiekt zabytkowy oraz byłe osadniki mułowe "Barzyna", które to są rajem dla wędkarzy oraz miejscem lęgowym dla ptaków wodnych.

W ramach projektu odbyła się też wycieczka do KWK Sośnica-Makoszowy w Zabrzu. Zwiedzanie funkcjonującej kopalni i sam proces obróbki na wszystkich uczniach i nauczycielach ogromne wrażenie. - Najpierw było dużo śmiechu, bo zakładaliśmy stroje ochronne: kaski i fartuchy, męczyliśmy się w poszukiwaniu butów w rozmiarze mniejszym niż 40 numer. Potem po szkoleniu BHP ruszyliśmy na teren wydobywającej węgiel kopalni i ujrzeliśmy namiastkę tego, czego doświadczają górnicy – opowiadają uczestnicy projektu.

Poza realizacją głównych zadań projektu gimnazjaliści z Piątki bawili się z kolegami z Niemiec na wspólnej dyskotece, w czasie programu artystycznego Małej Strzechy, prezentującej stroje, tańce i pieśni raciborskie oraz występu zespołu wokalnego z G-5. Młodzież z obu szkół doskonaliła swoje umiejętności językowe, poszerzyła wiedzę o kraju swoich sąsiadów i pogłębiła osobiste przyjaźnie. Obie strony zgodnie stwierdzają, że takie spotkania i zajęcia w terenie przynoszą zdecydowanie lepsze rezultaty niż tradycyjna lekcja z podręcznikiem, kredą i tablicą.

BaS

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.