Przemyślenia – wieczór poetycki Jadwigi Wojnowskiej

„Poeto – układasz metafory – ja piszę o zwyczajnym życiu” – mówi o sobie Jadwiga Wojnowska, bohaterka wieczorku poetyckiego zorganizowanego w Filii nr 2 Ostróg Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Spotkaniu towarzyszyły recytacje aktorów Zamkowej Grupy Teatralnej w nastrojowym akompaniamencie Zygmunta Zippla.
Jadwiga Wojnowska „Wiga” – bo taki przybrała pseudonim literacki, pisze wiersze „od zawsze”. Przez lata skrzętnie chowała je „do szuflady”. Jednak kiedy została członkiem Klubu Literackiego „Horyzonty”, zaowocowało to spotkaniami z osobami wrażliwymi na poezję. Na „Biesiadzie Literackiej” we wrześniu 2002 roku pierwszy raz przedstawiła swoje wiersze krytykom i publiczności. Niedługo później odbył się debiutancki wieczór poetycki autorki, a w 2003 roku wydała swój pierwszy tomik poezji zatytułowany „Idąc przez życie”. Później, konsekwentnie wydawała kolejne. Dziś ma ich w swoim dorobku już szesnaście. Napisała również książkę poświęconą swojej mamie „Sto lat Dony”. Autorka wielokrotnie gościła wśród raciborskiej publiczności. Promowała swoje tomiki między innymi w Towarzystwie Miłośników Ziemi Raciborskiej, szkołach oraz instytucjach pomocy społecznej.
Jadwiga Wojnowska w swoich wierszach przekazuje bogactwo własnych wrażeń i obserwacji – uczuć, emocji, zachwytu pięknem przyrody oraz refleksji nad przemijaniem. Każdy wrażliwy czytelnik znajdzie w tych wierszach coś dla siebie, co osobiście go dotyka. Choć mówi, że jej poezja nie jest romantyczna, budzi nastrój zadumy i refleksji. Autorka pokazuje własne spostrzeżenia, czasami banalne, lecz zmuszające do zastanowienia się nad ulotną chwilą. Inspiracji dostarcza często przyroda – dominująca i nieprzejednana. Nastroje poezji też przyjmują barwy przyrody. Autorka podgląda otoczenie i zdarzenia. Pisze prosto bo górnolotne metafory to jej zdaniem brak odwagi do wyrażania uczuć wprost. Dzięki temu jej poezja jest wiarygodna, przemawia przez nią osobista wrażliwość, mądrość i doświadczenie.


























![Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777806542zrzut-ekranu-2026-05-3-o-13-08-27-.png)
![18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] 18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777816975dsc-2645-.jpg)

![Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777700688bez-nazwy-64-.jpg)



![Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777796624dji-0039-.jpg)




![XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1746883969dsc-4101-.jpg)
![One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777763275gre06194-.jpg)
![B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777759770686903400-1579574387502854-249400630743473111-n-.jpg)


![Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777703399677212520-1419168206922373-564694528003850730-n-.jpg)

![Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777836886dsc-4431-.jpg)
![Piknik z okazji Dnia Strażaka w Nędzy [FOTO] Piknik z okazji Dnia Strażaka w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777840162photo-21-z-39-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany