Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja29 kwietnia 202114:55

Dostęp do ponad 3 mln publikacji - Czytelnia znów otwarta!

Dostęp do ponad 3 mln publikacji - Czytelnia znów otwarta! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po ponad roku od zamknięcia, działalność wznawia Czytelnia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborza. Otwarcie nastąpi 4 maja.

Czytelnia oferuje możliwość skorzystania z komputera, czarno-białego wydruku lub wykonania ksera. Na miejscu udostępniany jest księgozbiór podręczny przydatny przy pracy naukowej - Czytelnia posiada bogatą kolekcję zbiorów związanych z Raciborzem i regionem. Nowością jest dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej przez system Academica. System jest odpowiedzią na ograniczenia wypożyczeń międzybibliotecznych, które spowodowała pandemia.

Zasady korzystania z Czytelni:

• w Czytelni może przebywać jednocześnie dwóch użytkowników
• obowiązuje rezerwacja miejsc; rezerwację można dokonać wysyłając maila na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer 415 37 24 wew. 29
• obowiązują limity czasowe: dla użytkowników korzystających ze stanowisk komputerowych lub księgozbioru podręcznego wynosi 1 godzinę; dla korzystających z systemu Academica 3 godziny

Stanowiska komputerowe oraz stanowiska pracy przy stołach są dezynfekowane po każdym użytkowniku.

Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do 3 408 642 publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Publikacje dzielą się na dwie kategorie:

- publikacje niechronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.
- publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na wybranych komputerach w bibliotekach należących do systemu Academica.

W Academice udostępniane są przede wszystkim książki i czasopisma naukowe ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w tym: podręczniki akademickie, prace naukowe i popularnonaukowe, lektury na konkursy i olimpiady przedmiotowe oraz czasopisma naukowe z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze wszystkich dziedzin wiedzy. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym.

Logowanie do Academici odbywa się na podstawie okazania karty bibliotecznej. Bibliotekarz zakłada czytelnikowi konto w systemie, nadając login oraz tymczasowe hasło potrzebne do pierwszego logowania.

Autor: Biblioteka Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 grudnia 202523:58

Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN]

Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W miniony weekend nie można było narzekać na brak sportowych emocji. Zapewnili je piłkarze halowi podczas IV weekendu z futsalem, siatkarze KS Racibórz oraz zawodnicy Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Sprawdź, jak poradziły sobie poszczególne ekipy. W galerii zdjęcia z niedzielnych potyczek w Halowej Lidze Piłki Nożnej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 grudnia 202513:53

Pięciosetowy thriller w hali przy Łąkowej. KS Racibórz zakończył rok zwycięstwem [FOTO]

Pięciosetowy thriller w hali przy Łąkowej. KS Racibórz zakończył rok zwycięstwem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotnie popołudnie (20.12) rozegrano ostatni w 2025 roku mecz ligowy z udziałem siatkarzy KS Racibórz. Gospodarze zmierzyli się z zespołem KS Volley Miasteczko Śląskie. Spotkanie od pierwszych piłek dostarczyło licznie zgromadzonym kibicom wielu emocji i zakończyło się pięciosetową przeprawą.

Oskar Tomeczek
Sport21 grudnia 202513:36

Winter Futsal Cup rocznika 2014. Międzynarodowa rywalizacja w Raciborzu [FOTO]

Winter Futsal Cup rocznika 2014. Międzynarodowa rywalizacja w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 20 grudnia, w hali OSiR Racibórz rozegrano kolejną edycję Winter Futsal Cup, turnieju halowego skierowanego do najmłodszych adeptów piłki nożnej. Tym razem do rywalizacji przystąpili zawodnicy z rocznika 2014, a zawody miały międzynarodowy charakter. Na parkiecie zaprezentowały się drużyny z Polski oraz Republiki Czeskiej, dostarczając wielu sportowych emocji zarówno uczestnikom, jak i licznie zgromadzonej publiczności.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.