Racibórz szedł na rekord!

„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób, także uczniowie raciborskich szkół we współpracy z filiami raciborskiej biblioteki. A jak było w tym roku?
Od 2016 roku uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. „Jak nie czytam, jak czytam” ma na celu promocję czytania dla przyjemności - w miłej atmosferze, bez przymusu. W akcję jak co roku włączyły się filie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Na Ostrogu, w Ocicach, na Żorskiej i w Markowicach książki czytało prawie 1000 osób!
Spotkania odbywały się w pomieszczeniach szkoły albo na podwórkach. Uczestnicy czytali przyniesione ze sobą ulubione książki, albo wypożyczali je z biblioteki. W Markowicach dzieci z kl. I-IV wykazały się kreatywnością i z własnych ciał utworzyły napis „Czytam”, w bibliotece przy Żorskiej po skończonym czytaniu, przy przygotowanych wcześniej stoiskach, bibliotekarze i uczniowie polecali ciekawe książki dostępne w placówce, Ocice zrobiły ciekawą sesję zdjęciową a biblioteka na Ostrogu, która zorganizowała spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, ogłosiła się wynalazcami nowej dyscypliny – czytania podczas chodzenia, czyli „nordic reading”.
Oprócz akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w bibliotece odbyły się ostatnie spotkania w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom. Na Płoni wiersze „Abecadło w rymy wpadło”, „W Ślimakowie” czy „Mysia Mowa” przeczytała emerytowana bibliotekarka Małgorzata Drobnicka. Z kolei gościem biblioteki na Ostrogu był radny Michał Kuliga, który przeczytał uczniom z klas II i III SP nr 8 wiersze „Dziury w serze”, „Dlaczego ciele ogonem miele” i jak sam przyznał wiersz o nim samym „Pan Bałagan”. Oprócz utworów Chotomskiej dzieci wysłuchały także „Legendy o pięknej pasterce i księciu z Raciborza”.
biblrac



























![Rosjanie pokazali archiwalny film z zajęcia Raciborza [WIDEO] Rosjanie pokazali archiwalny film z zajęcia Raciborza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769499412zrzut-ekranu-2026-01-27-o-08-36-24-.png)



![Dariusz Polowy: Podejmiemy działania by uchronić oświatę przed błędami prezydenta Wojciechowicza [WIDEO] Dariusz Polowy: Podejmiemy działania by uchronić oświatę przed błędami prezydenta Wojciechowicza [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17695160751769510248img-20260127-102302-2-.jpg)




![Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Powiatowa Gala Operetkowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769424937koncert-noworoczny-129-25-01-2026-r-.jpg)






![Czyste Powietrze – z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego [WIDEO] Czyste Powietrze – z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769439647wfosigwkatowice-6418-duz-y-.jpeg)
































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany