Wolność kocham i rozumiem. O przystankach do niepodległości w Szkole Podstawowej nr 18 w Raciborzu

Trudno wyjaśnić dzieciom pojęcie niepodległości i suwerenności państwa. Zadania tego podjęli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu i podczas uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości przybliżyli swoim koleżankom i kolegom trudne treści w możliwie przystępny, choć nie infantylny sposób. Setką listów uczcili też stulecie Niepodległej.
Tuż po powitaniu zebranych przez dyrektora szkoły swój krótki recital dali Frelki i Karlusy, wykonując piosenki o tematyce patriotycznej. Dokładnie o godzinie 11:11 cała szkolna społeczność odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego, po którym zaczęła się właściwa uroczystość. Młodzież przedstawiała historię Polski i jej drogę do niepodległości posługując się metaforycznymi przystankami – od zaborów i powstań, poprzez pierwszą i drugą wojnę światową i PRL aż do czasów współczesnych. Komentarz historyczny oraz wiersze przeplatały piosenki wykonywane przez Gwiazdki Osiemnastki, które w ten sposób udowodniły, że jako zespół uniwersalny potrafią bez problemu przejść od rozwijającego się rozmarynu w pieśni żołnierskiej, poprzez dramatyczną informację „Dziś idę walczyć, mamo!” aż do big beatowych hitów lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ostatnim punktem programu była piosenka Chłopców z Placu Broni „Kocham wolność”, którą śpiewała już prawie cała szkoła.
Nad głowami zabranych powiewały biało-czerwone karty z… listami do Niepodległej, napisanymi przez uczniów zainspirowanych ideą „Sto listów na stulecie niepodległości”. Zawarli w nich słowa pełne wdzięczności, podziwu, miłości i szacunku, a także życzenia m.in. szczęścia, powodzenia, radości i tego, by mogła być dumna ze swoich obywateli.
Th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany