Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 września 201819:34

Kornowac. Przez taniec do wiedzy i przyjaźni

Kornowac. Przez taniec do wiedzy i przyjaźni  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uczniowie klasy VIII i klasy III gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu wzięli udział w polsko-ukraińskim projekcie „Przez taniec do wiedzy i przyjaźni”, sfinansowanym ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. 

Polsko-ukraiński projekt „Przez taniec do wiedzy i przyjaźni” (17-21.09.2018 r.). Uczniowie klasy VIII i klasy III gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu wzięli udział w polsko-ukraińskim projekcie „Przez taniec do wiedzy i przyjaźni”, sfinansowanym ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Działania właściwe z udziałem młodzieży poprzedzone były trzydniową wizytą przygotowawczą w czerwcu 2018 r. w miejscu projektu, w której wzięli udział opiekunowie z Polski i z Ukrainy.

Działania projektu trwały pięć pełnych dni – od 17 do 21 września 2018 r. w małej wiosce Ujazd w podkrakowskiej gminie Zabierzów. Przyjechaliśmy na miejsce już 16.09, a wyjechaliśmy 22.09 rano. Grupy z Polski i z Ukrainy liczyły po 5 dziewcząt i 5 chłopców, czyli wraz z opiekunami w Ujeździe spotkało się 25 osób. Z Kornowaca z młodzieżą przyjechały nauczycielki I. Knura i B. Zimermann, a ze Szkoły Nr 5 w Myrhorodzie w obwodzie Połtawskim A. Zaytseva, N. Harahan i O. Yaroslavska.

Wymaganym minimalnym wiekiem uczestników w projektach PURWM jest ukończone 14 lat. Uczestnicy naszego projektu mieli od 14 do 16 lat. Pod okiem nauczycielek młodzież przez 4 dni uczyła się w godzinach rannych od śniadania do obiadu tańców polskich (polonez, trojak, krakowiak) i ukraińskich (polka ukraińska, suita z chustami, hopak). Na ostatni dzień zaplanowano występ przed publicznością w miejscowej sali OSP, który odbył się w piątek 21 września. Widownię stanowili przedstawiciele Szkoły w Kornowacu z panią dyrektor J. Błaszczok, dyrektor, nauczyciele i uczniowie szkoły z sąsiadującego z Ujazdem Brzezia w gminie Zabierzów, pani sołtys Brzezia oraz rodzice występujących uczniów.

Efekt końcowy czterodniowych warsztatów tanecznych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania: zarówno uczniowie ukraińscy, jak i polscy, bardzo szybko uczyli się tańców partnerów, zatańczyliśmy tak, że widownia była zachwycona. Nasz występ uświetnili także piosenkami i utworami na akordeon nasi koledzy - goście ze szkoły w Kornowacu. Grupa projektu uczestniczyła także w godzinnych bardzo intensywnych warsztatach tanecznych w Krakowie wspólnie z zespołem pieśni i tańca „Krakowiacy” – pod akompaniament pianina i pod okiem trenera w Sali z lustrami uczestnicy przetańczyli kolejno pięć polskich tańców narodowych, przy czym nie tylko podstawowe kroki, ale także bardziej skomplikowane figury. Jako że poznanie tańców ściśle wiąże się z poznaniem kultury mieszkańców i krajobrazu, w jakim tańce powstają, nasze międzynarodowe spotkanie zawierało także zwiedzanie okolic – Ujazd (z dworkiem szlacheckim), zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, Dolina Prądnika, Kraków (Wawel, Rynek, zespół Krakowiacy). Odwiedziliśmy też dobrze wyposażoną i dużą siłownię w Zabierzowie – trenerzy pokazali młodzieży m.in. bezpieczne dla nich ćwiczenia na pasach TRX. Czwartkowe popołudnie przed występem upłynęło na prasowaniu strojów, przygotowywaniu dekoracji i sprzętu do występu i na próbach. Mimo tak napiętego grafiku w ciągu tygodnia młodzież zdążyła jeszcze przygotować dla partnerów wieczory polski i ukraiński z popularnymi daniami i prezentacją zwyczajów, zorganizować sobie dwie dyskoteki w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie mieszkaliśmy i posiedzieć przy grillu w ogrodzie. Na kontach Facebooka uczniów i nauczycieli z Kornowaca przybyli nowi znajomi – nauczyciele, koledzy i koleżanki z Ukrainy. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z przebiegu i rezultatów spotkania, o czym świadczyły wysokie oceny w końcowej ankiecie i pytania o kolejny tego typu projekt.

Więcej informacji i zdjęcia z projektu:
Strona szkoły: sp.kornowac.pl   
Strona platformy eTwinning: https://twinspace.etwinning.net/70420/home  
Grupa na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/2169632906388707/  

Iwona Knura, koordynator projektu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu

Autor: Iwona Knura, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.