Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja20 września 201808:26

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji

Młodzi dziennikarze na tropie polsko-niemieckich relacji  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Od soboty do wtorku (15-18 września br.) sześcioro młodych „dziennikarzy” z Polski i Niemiec wraz z opiekunami realizowało projekt pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”.

Sandra Gajda, Alicja Jacheć i Anna Kacprowicz wraz z opiekunem Grażyną Strózik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu oraz Christian Geng, Enes Senkulak (Zeppelin-Gymnasium) i Jonas Leiber (Bergstadtgymnasium) i nauczyciel Thomas Miebach odkrywali miejsca powiatu raciborskiego i spotykali się z osobami, które opowiadały o polsko-niemieckich kontaktach, lokalnej historii czy dawnych i obecnych związkach z Niemcami.

W odkrywanie wspólnej historii zaangażowali się także dziennikarze. Ze strony polskiej była to Anita Pendziałek z Polsko-Niemieckiej Redakcji Radia Mittendrin oraz Ulla Erkens z biura prasowego powiatu Märkischer Kreis. Przygotowaniem projektu i jego koordynacją zajęły się osoby odpowiedzialne za współpracę zagraniczną w obu partnerskich samorządach.

Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Polsko-Niemiecką Redakcję Radia Mittendrin w Raciborzu. Było zwiedzanie radia, zapoznanie się z jego misją, rolą oraz historią i działalnością, jak również tematami, jakimi zajmują się dziennikarze redakcji. Odbyły się także instruktaż zawodowy dziennikarza oraz warsztaty. Następnie grupa obejrzała film pt. „Underground – Wspomnienia ludzi pierwszej godziny, czyli jak powstało Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców w województwie śląskim”. W filmie wystąpili pionierzy DFK województwa śląskiego (niem. Deutscher Freundschaftskreis), którzy przyczynili się do jego powstania. Młodzież spotkała się także z Wilibaldem Fabianem, działaczem mniejszości niemieckiej oraz posłem na sejm I kadencji. Opowiedział swoje wspomnienia i historię dotyczącą tworzenia się organizacji mniejszości niemieckiej w naszym województwie. Było też spotkanie z historią. O plebiscytach oraz wydarzeniach je poprzedzających i ich konsekwencjach opowiedziała nauczycielka historii Izabela Zdanowicz.

Niedziela upłynęła na dalszym odkrywaniu śladów wspólnej historii, w tym w szczególności kultury i literatury niemieckiej. Uczestnicy odwiedzili Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa. Dodatkowo spacerowali po parku, ruinach zamku i z ciekawością odczytywali dwujęzyczne wiersze poety. Ku zaskoczeniu młodych dziennikarzy, okazało się że potomkowie Eichendorffa mieszkają w Iserlohn (miasto w Märkischer Kreis). Następnie odbyła się wizyta na Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie po zwiedzeniu dawnej siedziby Piastów, odbył się wykład o dawnych właścicielach zamku, znanych niemieckich markach i producentach oraz przemyśle w XIX i XX wieku. Dużą część prezentacji zajęła historia rodziny von Ratibor. Kontynuacja opowieści nastąpiła w opactwie w Rudach.

Poniedziałek rozpoczął się spotkaniem ze starostą Ryszardem Winiarskim i wicestarostą Markiem Kurpisem. Młodzież podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu a opiekunowie opowiedzieli o swoich spostrzeżeniach, bardzo dobrej atmosferze i współpracy w grupie. Następnie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w lekcji języka polskiego w I LO w Raciborzu – pod kierunkiem Grażyny Strózik wspólnie z uczniami klasy 2M – goście interpretowali balladę Goethego „Król olch”.

Kolejną lekcją był język niemiecki, prowadzony przez Emanuelę Baron-Tomala, która na wesoło przełamywała wraz z uczniami stereotypy o Niemcach i Polakach. W szkole goście z Niemiec przeprowadzili wywiady i ankiety wśród uczniów, by zorientować się, jaka jest wiedza Polaków na temat Niemców, tolerancji i wspólnej historii. Tego dnia odbyły się kolejne warsztaty dziennikarskie, tym razem licealiści układali zebrany materiał we wstępne artykuły.

Wieczorem wszyscy udali się do Tworkowa na spotkanie z tamtejszym kołem DFK, by uzupełnić poznane wcześniej historie. Uczestnicy zapoznali się z historią i działalnością koła, obejrzeli filmy i występy Zespołu Tworkauer Eiche, zwiedzili Izbę Pamięci. Dzień zakończył grill z przedstawicielami Koła.

We wtorek rano w ZSO nr 1, młodzi dziennikarze dokonali podsumowania pobytu w Raciborzu, prezentując efekt działań przed klasą 2M. Później, po wymianie upominków, nastąpiło serdeczne pożegnanie – nie na długo, bo już 5 października grupa polska wyrusza z rewizytą do Märkischer Kreis.

Wymiana odbywa się w ramach partnerskiej współpracy powiatów raciborskiego i Märkischer które realizują projekt pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Autor: Starostwo Powiatowe, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.