Szkoła, jakiej w Raciborzu jeszcze nie było! Nabór wciąż trwa

W Raciborzu powstaje nowa szkoła podstawowa. Nabór dzieci do klas pierwszych i czwartych wciąż trwa. Szkoła jest prowadzona przez doświadczonych nauczycieli i zaangażowanych rodziców. Jej ideą jest połączenie najwyższego poziomu edukacji ścisłej z nauką współpracy i kreatywności oraz z indywidualnym podejściem do ucznia. Zobaczcie szczegóły!
„Szkoła Dobra” – tak nazywa się nowe miejsce na edukacyjnej mapie Raciborza – nastawiona jest na rozwijanie indywidualnych uzdolnień i pasji dzieci. Jest tworzona przez kadrę nauczycieli z dużym doświadczeniem, którzy dobrze znają zalety i wady współczesnego systemu szkolnictwa.
- Wiemy, że można inaczej. Dlatego szukamy niebanalnych rozwiązań i jesteśmy uważni na pomysłowość uczniów – mówi Danuta Cymerman, dyrektor szkoły. – Walczymy z tzw. lękiem przed oceną – nie ona tu jest najważniejsza, kluczowy jest dla nas rozwój dziecka i indywidualne podejście do niego.
Ważnym założeniem szkoły jest tworzenie atmosfery bez presji i rywalizacji oraz szacunek dla potrzeb i możliwości dziecka. Bardzo istotna jest realizacja podstawy programowej w pełnym jej wymiarze, jednak przy użyciu bardziej otwartych form pracy, np. poza budynkiem szkoły – w trakcie wyjazdów edukacyjnych, w instytucjach naukowych, w bezpośrednim otoczeniu miasta czy przyrody.
- Kładziemy duży nacisk na przedmioty ścisłe. Matematyka jest świetna, bardzo użyteczna w życiu i będziemy tak dobierać metody jej nauczania, aby dzieci same się o tym przekonały – dodaje Alina Luterek, inicjatorka szkoły i nauczycielka. – Ważne są dla nas także przedmioty artystyczne, które rozwijają wyobraźnię i osobowość, doskonale uzupełniając proces kształcenia.
W szkole będą funkcjonowały maksymalnie 14-osobowe klasy. Pozwala to na indywidualne podejście do każdego ucznia - nauczyciel może poświęcić mu tyle czasu i uwagi, ile on potrzebuje.
Dla szkoły ważni są także rodzice. Mogą (ale nie muszą!) realnie angażować się w życie szkoły, dzieląc się swoimi umiejętnościami w tzw. banku godzin (np. 2 godziny w miesiącu podczas godzin świetlicowych). W ramach tego przedsięwzięcia planujemy realizować m.in.: matematykę na wesoło, malarstwo, zabawy z językiem włoskim, jogę, kółko szachowe, planszówki etc. Chętnie zaangażujemy rodziców do stworzenia kółka teatralnego i zespołu muzycznego. W ramach zajęć dodatkowych przewidziane jest również m.in. koło podróżnika i zajęcia z ceramiki.
Idealnie byłoby połączyć wszystkie zajęcia dodatkowe w jeden projekt i przez cały semestr pracować w różnych dziedzinach pod wspólnym hasłem. Może na początek „Kolebka naszej cywilizacji – Starożytna Grecja”?
Zapisz już teraz swoje dziecko do 1 lub 4 klasy. Wejdź na stronę www.szkoladobra.pl aby sprawdzić szczegóły.
Polub i śledź poczynania szkoły na facebooku: https://bit.ly/2N985Qs
***
Artykuł zrealizowany przez Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego w ramach projektu „Digital marketing”, który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.