Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja16 lutego 201711:46

Street Art Masters - co planują żywe rzeźby rodem z Raciborza?

Street Art Masters - co planują żywe rzeźby rodem z Raciborza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Choć za oknem zima, u Street Art Masters - living statues factory gorąco - artyści planują sezon wiosna / lato / jesień, czyli aplikują na międzynarodowe festiwale żywych rzeźb oraz festiwale sztuki ulicznej, szukają ciekawych wydarzeń na mapie artystycznej Polski, na których warto wystąpić. Tworzą nowe kostiumy, wymyślają nowe show, zamawiają farby do charakteryzacji, bukują pozwolenia, kwatery i loty.

Poprzednie dwa lata były równie intensywne - poza stałą współpracą na Dniach Rybnika, Michaelis-Kirchweih w Fürth (Niemcy) oraz Zamkiem Piastowskim w Raciborzu, gdzie Street Art Masters pojawia się na wielu imprezach, m.in podczas Nocy z Duchami, Jarmarków Kwiatów czy jako Para Książęca na otwarciu kaplicy zamkowej, z żywymi rzeźbami artyści wystąpili podczas: Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu, imprezy Helloween w niemieckim mieście Erlangen, Leżajskiego Targowiska Sztuki, Altstadt Fest (Norymberga), Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku, World Statues Festiwal (Holandia), w "Kawie z Mleczkiem" dla Radia Zet, podczas wspaniałego święta ulicy w Malborku - imprezy Magic Malbork (zaproszono tam aż cztery spośród żywych rzeźb Street Art Masters!), INTRO Festivalu (Racibórz), Ulicznego Festiwalu Osobliwości w Szamotułach, majówki w Kazimierzu Dolnym, festiwalu ulicznego Just ED ShowI i przyjaciele (Łódź), Wdepnij na deptak (Rybnik), Oostende Living Statues Festival (Belgia). Przez trzy tygodnie rezydowali również w Paryżu, gdzie codziennie Asia Nitefor miała swoje show z żywą rzeźbą przy Sacre Coeur na Mont Martre, oraz wystąpili w "Teleexpresie" podczas poznańskiej Parady św. Marcina.

Street Art Masters wiedzą już na pewno, że w tym roku będą działać podczas majówki w Kazimierzu Dolnym, przez cały sierpień na Jarmarku Dominikańskim.

Rzeźby, Leśny Skrzat i podwójna statua Bubble Fairies zakwalifikowały się również na UFO - międzynarodowy Uliczny Festiwal Osobliwości w Szamotułach (4 czerwca) oraz na prestiżowy, duży festiwal żywych rzeźb w Belgii - Beeldig Lommel (17-18 czerwca), na którym pojawi się kilkudziesięciu artystów z całego świata, zajmujących się tym gatunkiem performansu ulicznego.

Artyści czekają na odpowiedź z holenderskiego Arnhem, gdzie w tym roku odbędzie się 12. edycja World Statues Festiwal - największego na świecie festiwalu żywych rzeźb - będzie to piąta wizyta Street Art Masters w Holandii. W kategorii Profesjonaliści prezentowały się tam już rzeźby: Lolita Gothic Doll, Bizarre Queen, Lady Grotesque. Po raz pierwszy byli na World Statues Festival w 2010 roku z podwójną statuą Conjugal Carousel, znaną raciborzanom z występów na naszym rynku sprzed kilku lat.

Street Art Masters to projekt założony przez raciborskich twórców, Asię Nitefor i Maćka Hanuska, skupiający obecne kilka osób zajmujących się performansem ulicznym.
Od 2003 grupa zajmuje się tworzeniem żywych rzeźb (living statute, mim uliczny, statua) oraz formami teatralnymi (pantomima, street performance, happening) w dziedzinie animacji kulturalnej.

Artyści działają w przestrzeniach wielu europejskich miast: Brugia, Bruksela, Norymberga, Kolonia, Wenecja, Cannes, Santa Cruz de Tenerife, Amsterdam, Paryż, także w Polsce: w rodzimym Raciborzu, miastach Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Rybniku, Leżajsku, Malborku, Kazimierzu Dolnym, Zielonej Górze, Krakowie.

Umiejętności, kostiumy oraz warsztat aktorski Street Art Masters zostały docenione na międzynarodowych festiwalach sztuki, sztuki ulicznej, żywych rzeźb, street artu. Grupa ralizuje projekty na zamówienie (m.in. marek branży odzieżowej Reporter), międzynarodowych targów, banków (Skok) etc. W swoich działaniach wykorzystuje lata doświadczeń zdobytych m.in podczas licznych warsztatów pracy z ciałem, pantomimy, tańca, wokalnych, treningach aktorskich oraz w Teatrze Tetraedr i Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Koordynatorki projektu to Asia Nitefor i od zeszłego roku Magda Jóźwin. To właśnie m.in. z projektem Street Art Masters Asia Nitefor została nominowana w dziedzinie kultury do Nagrody Starosty Raciborskiego "Mieszko" 2016.

Street Art Masters zdradzili nam również, że planują zorganizowanie cyklicznego festiwalu sztuki ulicy w naszym Raciborzu, ale z kim i kiedy - to na razie tajemnica.

Street Art Masters zapraszają do współpracy, odwiedzin i polubienia strony na Facebooku.

Autor: Materiał nadesłany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202316:09

PTTK Racibórz zaprasza na wycieczkę do stolicy

PTTK Racibórz zaprasza na wycieczkę do stolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/Skitterphoto
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.