Rusza MegaMisja Fundacji Orange w szkolnych świetlicach

Wystartował program MegaMisja na rzecz świetlic szkolnych. Celem Fundacji Orange jest wzbogacenie ich oferty oraz wsparcie dzieci w rozwoju umiejętności cyfrowych. Jest to pierwsza kompleksowa, ogólnopolska inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej w świetlicach. Opiera się na mechanizmie grywalizacji. Weźmie w niej udział ok. 300 szkół.
Wychowawcy świetlic działających w szkołach podstawowych mogą składać zgłoszenia do programu do 16 października 2015 r. TUTAJ.
To kolejny projekt społeczny Orange, mający wpływ na edukację młodych Polaków. – Zależy nam na wzroście wiedzy i kompetencji cyfrowych dzieci, po to, by stały się bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami internetu i nowych technologii. Chcemy to osiągnąć, wzbogacając ofertę świetlic o rozwijające, nowoczesne zajęcia i wspierając wychowawców – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezesa Fundacji Orange. – W ramach naszego społecznego zaangażowania zapewniamy dostęp do internetu i sprzęt, dbamy o bezpieczeństwo w sieci, uczymy, jak efektywnie korzystać z możliwości technologii, szczególnie wśród grup zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Szkoły, które zakwalifikują się do programu, będą współpracować z Fundacją Orange przez blisko 10 miesięcy. Jeszcze w czasie edycji pilotażowej, która obejmie 50 świetlic, prowadzony będzie nabór do edycji 2016/2017. Docelowo ma w niej wziąć udział ok. 300 szkół z całej Polski.
– Świetlice działają w 76% szkół podstawowych. Z analizy ich sytuacji wykonanej na potrzeby MegaMisji wynika, że dzieci przede wszystkim odrabiają w nich zadania i bawią się z rówieśnikami (jest tak w ponad 90% świetlic), zaś wychowawcy czują, że ich status w społeczności szkoły jest niższy niż nauczycieli przedmiotowych. Jednocześnie mają pozytywny stosunek do pracy i są otwarci na korzystanie z technologii – mówi dr Justyna Jasiewicz, koordynator badań w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Z naszych badań wynika, że świetlice mogą stać się miejscami edukacji cyfrowej, wymaga to jednak ich doposażenia oraz przygotowania dedykowanych materiałów. Zdecydowanie jednak możemy stwierdzić, że w świetlicach jest ogromny potencjał edukacyjny – dodaje.
Z „Raportu otwarcia: MegaMisja” wynika, że zdaniem 97% wychowawców świetlic nowe technologie są szansą na ciekawszą i łatwiejszą naukę dla dzieci. Jednocześnie 80% z nich obawia się także zagrożeń, jakie powodują technologie cyfrowe wśród najmłodszych [1]. Dlatego uczestnicy inicjatywy w wieku 6-10 lat poznają zasady bezpiecznego Internetu, ochrony prywatności, udostępniania treści w sieci, edycji grafik, dźwięków i filmów. Wzmocnią też umiejętności współpracy w grupie. Dla wychowawców przygotowane będą instruktaże i scenariusze zajęć. Przebieg zadań oparty jest na fabularyzowanej grze, która przenosi dzieci do cyfrowego laboratorium i pełnej przygód misji. Tu pomogą bohaterom sprawnie poruszać się w wirtualnym świecie i chronić go przed niesfornym psotnikiem. Za realizację wyzwań grupy gromadzić będą punkty i wymieniać je na nagrody dla świetlicy uzupełniające jej wyposażenie (w tym tablety, aparaty cyfrowe, laptopy, książki, gry edukacyjne, materiały plastyczne).
Inauguracja MegaMisji zbiega się z jubileuszem 10-lecia Fundacji Orange, która od 2005 roku realizuje autorskie programy społeczne. Nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony on-line i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży, wyposażyła w internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10 tys. szkół, wspomogła 1000 szpitali i ponad 900 organizacji w Polsce. Do tej pory przeznaczyła ponad 150 mln zł na inicjatywy społeczne. W swoje działania angażuje 3000 wolontariuszy rocznie. To realny udział w rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków.
Poniżej możesz zobaczyć animację o programie.
Partnerami programu są: Fundacja HIGHLIGHT/inaczej, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.
[1] Raport o stanie świetlic w Polsce opracowany przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska na zlecenie Fundacji Orange: „MegaMisja. Raport Otwarcia,” Warszawa 2015; sondaż diagnostyczny CATI w 200 świetlicach działających w szkołach podstawowych
Nasz blog: www.blog.orange.pl
Twitter: https://twitter.com/RzecznikOrange

![ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] ZSO nr 1 w Raciborzu po raz pierwszy bawi się na studniówce w Rudach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176981318417698106294j0a5109-.jpg)
![Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] Róże Kasprowicza w Rudym Lesie. Studniówka ZSO nr 1 z Raciborza na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769849790bez-nazwy-640-.jpg)

![Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] Prezydent Raciborza o podwyżkach cen wody i ścieków i narracji opozycji, która wprowadza w błąd [KOMUNIKAT UM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17602642591743841189-dsc4072-.jpg)






![Sing-offy w The Voice Senior. Krzysztof Koziarski walczy dalej [WIDEO] Sing-offy w The Voice Senior. Krzysztof Koziarski walczy dalej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769900065623244913-1503823395078021-3831598179592437916-n-.jpg)




![Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] Seria interwencji strażaków jednego dnia. Od pożarów sadzy po ewakuację szkoły w Rudniku [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769851320617591947-1207325734919085-3305143841549238692-n-.jpg)
![Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] Wodnik Challenge. Zimowa próba charakteru nad wodą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769869648wodnik-.jpg)









![Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] Ogrom goli w trzech spotkaniach, czyli sobota w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769892750gre04447-.jpg)














![Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] Rodzice rocznika 2019/20 mistrzami Akademii Rodziców [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769901177622382653-1384165090173481-6325711904540068174-n-.jpg)

![Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] Ostatni domowy mecz po myśli Klubu Siatkarskiego Racibórz [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769882541gre04350-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany