Od West Endu do Broadwayu w Raciborskim Centrum Kultury

- Jeśli ktoś nie może emocji wyrazić słowami, niech je zaśpiewa. Jeśli nie może ich wyrazić śpiewając, niech je zatańczy. I to wszystko będzie właśnie tego wieczoru - mówiła ze sceny rozpoczynając widowisko Janina Wystub, dyrektor RCK.
Pani Adela i pan Władysław, oboje słuchacze raciborskiego uniwersytetu trzeciego wieku, na wydarzeniach w Raciborskim Centrum Kultury bywają często. - Żeby mieć swoje zdanie, czy coś jest dobre, czy nie - podkreślała pani Adela. - Ale trzeba przyznać, że tyle pięknej rozrywki w Raciborzu co teraz, to nigdy wcześniej nie było - cieszyła się pani Adela.
Podzielone na dwa akty widowisko rozpoczęło się w Londynie, potem artyści zabrali publiczność do samego Nowego Jorku, ale z przystankiem w Hiszpanii. - Staramy się wprowadzać publiczność w autentyczny klimat, tak, by nie wyjeżdżając z Raciborza mogła się znaleźć i w Londynie, i Nowym Jorku - mówił przed koncertem Stanisław Skulski, reżyser, producent, scenarzysta, człowiek orkiestra.
Podkreślał, że musical mocno różni się od operetki. - Śpiewacy dobrze czujący się w operetce, zdarza się, że mają potknięcia w musicalu. To naprawdę trudny gatunek sztuki. Soliści muszą operować bardzo różnymi, często niskimi barwami głosu - tłumaczył reżyser.
Solistom towarzyszyła Gliwicka Orkiestra Rewiowa "Promenada" obchodząca właśnie trzecie urodziny, ale z bardzo doświadczonymi muzykami "na pokładzie". - Musical to wyzwanie nie tylko dla śpiewaków - mówił dyrygent orkiestry Adam Żaak. - Musical to współczesna muzyka rozrywkowa. Dziś będą i tańce latynoskie, i utwory prawie popowe, rytmy zupełnie inne niż operetkowe. I sami muzycy też to czują, orkiestra balansuje ciałem w rytm tej muzyki rozrywkowej, ale w dobrym gatunku - uśmiechał się dyrygent.
Na scenie Raciborskiego Centrum Kultury wystąpili soliści: Joanna Kściuczyk-Jędrusik - sopran, Mariola Płazak-Ścibich - sopran, Grażyna Bieniek - mezzosopran, Mieczysław Błaszczyk - tenor, Jan Maria Dyga - baryton i Adam Żaak - baryton. Artystom towarzyszyła Gliwicka Orkiestra Rewiowa "Promenada" oraz balet rewiowy "Crazy Girls Show". Całość poprowadził Tomasz Białek. Dekoracje i kostiumy przygotowała Natalia Chrzanowska, zaś reżyserią, inscenizacją i kierownictwem artystycznym zajął się Stanisław Skulski.
Gala musicalowa "Revue - New York * New York" była już kolejnym koncertem w ramach VII Raciborskiej Jesieni Muzycznej.
rck
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany