Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja3 lipca 201419:02

Młodzież z Rudnika chce zachować wspomnienia o dawnych czasach

Młodzież z Rudnika chce zachować wspomnienia o dawnych czasach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Rudnik:

W Rudniku zakończyła się realizacja projektu "Zielony labirynt kultur". Młodzież ze szkoły w Rudniku wzięła udział w warsztatach dziennikarskich, dzięki którym dowiedziała się jak przygotować się do przeprowadzenia wywiadu. Potem młode dziennikarki spotkały się z ciekawymi ludźmi i wypytały o interesujące i często nieznane karty historii małej gminy i związanych z nią znanych osobistości.

Projekt zrealizowała Fundacja "Gniazdo" z Modzurowa dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach programu "Razem możemy więcej". - Dawny świat i jego wartości odchodzą w niepamięć, giną ślady pamięci o dawnych mieszkańcach, rodach, twórcach kultury. Powoli zapominamy o tym co było, co udało się osiągnąć i stworzyć minionym pokoleniom... Chcielibyśmy pamięć o ludziach, miejscach i obyczajach zachować dla młodych pokoleń - tłumaczy Zygmunt Kandora z urzędu gminy w Rudniku.

W ramach projektu odbyły się warsztaty dziennikarskie mające przygotować młodych ludzi do wyjścia "w teren" i przeprowadzenia wywiadów z ciekawymi ludźmi, a także konkurs fotograficzny uwieczniający piękno miejsc w gminie Rudnik, których wkrótce może już nie być.

- Te warsztaty naprawdę były bardzo ciekawe. Pracowałyśmy w grupach, mogłyśmy się dowiedzieć o sobie nowych rzeczy. A do tego mogłyśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o zawodzie dziennikarza, wiemy już jak przygotować się do przeprowadzenia wywiadu i o czym należy pamiętać. W trakcie wyszło tez, że lista pytań nie załatwia sprawy, bo trzeba uważnie słuchać rozmówcy i reagować z refleksem na to co mówi - opowiadają uczestniczki projektu Laura Korycka, Sabina Opioła, Laura Moneta, Julia Burdzik, Marta Wyszomirska, Magda Mikołajczyk i Dorota Kałuża - uczennice szkoły w Rudniku.

Młodzież ma nadzieję, że zebrane w projekcie materiały będą jedynie pierwszym etapem gromadzenia materiałów związanych z historią gminy. - Fajne było to, że podczas projektu miałyśmy okazję spotkać wielu ciekawych ludzi, dowiedziałyśmy się o wielu rzeczach o których nie miałyśmy pojęcia! Na przykład podczas wywiadu z panem Pawłem Ryborzem, kierownikiem Centrum im. Josefa von Eichendorffa w Łubowicach, okazało się, że wielki poeta - postać dla nas wcześniej wręcz monumentalna, był człowiekiem z krwi i kości, który był kochliwy a nawet miał problemy finansowe! - opowiadają dziewczyny.

Uczestniczki projektu zdobyły m.in. wywiady o życiu i twórczości pochodzącego z Łubowic Josefa von Eichendorffa, o życiu urodzonego w Strzybniku abp Gawliny, czy o historii Szonowic.

Wszystkie wywiady zostały nagrane i zachowane w formie multimedialnej prezentacji.

ug

ug

Autor: Urząd Gminy,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.