Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja29 listopada 201108:50

Powstańcy pokonali Mickiewicza

Powstańcy pokonali Mickiewicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Uczniowie I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku zwyciężyli w kolejnym z cyklu artystycznych „Pojedynków na słowa”. Pokonali drużynę II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. –  Poziom był nierówny – mówił o występach uczestników pomysłodawca imprezy, Wojciech Bronowski.

Młodzi ludzie po raz kolejny udowodnili, że miłośnik poezji nie jest wymarłym gatunkiem. W piątek na scenie Klubu Energetyka w Rybniku uczniowie I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku oraz II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu stanęli do „Pojedynku na słowa”. Było to drugie w ramach tej edycji cyklu spotkanie. Uczestnicy śpiewali, recytowali i w napięciu oczekiwali na ocenę jury. – Poezja jest trudna do wycenienia, ale ktoś musi wygrać – podkreślał pomysłodawca i prowadzący imprezę Wojciech Bronowski, jednak zaraz dodał, że i tak zawsze zwycięża poezja.

Drużynę I LO im. Powstańców Śląskich tworzyli: Anna Nowak, Estera Żymełka, Jan Więckowski, Agata Remiorz, Filip Janik, Monika Marcol, Anna Jonderko i Marta Oleś. Ich opiekunką i instruktorką była Aleksandra Kotas, która, jako pedagog, również musiała wystąpić. Recytowała „Dar” Czesława Miłosza. – Po raz siódmy przygotowywałam drużynę do tego konkursu. To duży, ale przyjemny wysiłek, który polega na indywidualnej pracy z każdym uczestnikiem – zapewnia pani Aleksandra. – Nasza młodzież docenia poezję i nie ma oporów, by ją poznawać – dodaje.

Największą liczbę punktów w drużynie zwycięzców zdobyła Monika Marcol, która zaśpiewała napisany przez Janusza Onufrowicza utwór „Zamykam oczy”. Śpiewała tak, że nikt na sali nie pozostał obojętny.

II LO w Raciborzu reprezentowali Jakub Bielecki, Karol Burek, Adam Reszka, Jan Maurer,
Hanna Gaj, Dominika Stugiewicz, Aleksandra Szablińska i Łucja Darbach. Opiekunami grupy byli Joanna Malinowska i Maciej Malinowski. Ten ostatni recytował wiersz K. I. Gałczyńskiego „Śmierć poety”. Pozostali członkowie drużyny prezentowali teksty napisane przez Stanisława Staszewskiego, ojca Kazika. Dla szkoły był to debiut w pojedynku. – Zapłacili frycowe i już zapowiedzieli, że wezmą udział w kolejnej edycji – cieszył się Wojciech Bronowski.

„Pojedynek” na słowa zakończył się wynikiem 213:188 dla I LO im.  Powstańców Śląskich. – Tydzień temu poziom występów był wyższy. Tym razem był nierówny – ocenił zmagania Bronowski.

W jury zasiadali: Jan Poprawa, Bogusław Sobczuk, Jadwiga Demczuk-Bronowska oraz Jakub Blokesz, który wystąpił również na scenie.

(m)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności17 września 202521:24

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ]

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. lotnicze arch. R. Ambroziewicza
Reklama
Reklama
Aktualności16 września 202518:31

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta

Racibórz w strategii Polski do 2035 r. – Woś apeluje o mocniejsze wsparcie dla miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Poseł i raciborzanin Michał Woś (PiS) zwraca uwagę na projekt średniookresowej strategii rozwoju kraju – „Strategię Rozwoju Polski do 2035 r.” – przekazany niedawno do konsultacji publicznych. Jego zdaniem zapisy dotyczące Raciborza są zbyt lakoniczne, a miasto potrzebuje silniejszego wsparcia w zakresie funkcji gospodarczych i rozwojowych.

red.
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.