Harcerki i harcerze gościli w Modzurowie

Okazało się, że ubiegłoroczna obecność w Modzurowie na uroczystości z powodu uczczenia męczeńskiej śmierci księdza Strzybnego nie była ostatnią. Ważnym elementem harcerskiego życia jest bowiem służba i w chwili kolejnej próby raciborscy harcerze i harcerki nie zawiedli.
Po ponownym zaproszeniu na uroczystości związane z uczczeniem męczeńskiej śmierci księdza Strzybnego wyruszyli pieszo w stronę Modzurowa. Na miejscu uczestniczyli oni we mszy świętej, przemarszu na cmentarz oraz uczcili pamięć księdza recytując wiersz i wypuszczając gołębie. Po uroczystościach dali mały koncert piosenki harcerskiej dla zgromadzonych gości.
Ksiądz Augustyn Strzybny urodził się 1 maja 1879. Dnia 22 lipca 1901 otrzymał święcenia kapłańskie; pracował jako wikary w Opolu a potem jako prefekt książęco-biskupiego konwiktu teologów w Wrocławiu. W 1906 r. został mianowany proboszczem w Modzurowie. Był kapłanem, o którym mówiono "proboszcz eucharystyczny" ponieważ wielką wagę przywiązywał do tego, by parafianie często przystępowali do Komunii Świętej. Był On też wielkim patriotą, ponieważ wiedząc o planach zamachu na jego życie pozostał na swojej parafii. Ksiądz Strzybny miał świadomość, że jego odejście byłoby upadkiem jedynego filaru ludu polskiego na lewym brzegu Odry. Został brutalnie zamordowany 31 października 1921.
Przygoda harcerska nie skończyła się tylko na uczestnictwie w uroczystościach ale zaraz po nich rozpoczął się etap harcowania poprzez liczne zajęcia i gry. Dzień zakończyliśmy ogniskiem harcerskim w pobliskim lesie. Następnego dnia przed harcerzami i harcerkami stanęły liczne zadania związane ze sprawdzeniem wiedzy z zakresu terenoznawstwa aby po południu ruszyć w drogę powrotną do Raciborza.
Gorąco dziękujemy organizatorom za ciepłe przyjęcie i wiele pozytywnej energii do dalszych działań.
KB







![W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786219457zrzut-ekranu-2026-08-8-o-21-43-43-.png)


![Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786204293img-4604-.jpg)




![Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786255956photo-11-z-89-.jpg)





















![Fanny Days po raz trzeci. Krowiarki znów pełne mieszkańców regionu [FOTO i WIDEO] Fanny Days po raz trzeci. Krowiarki znów pełne mieszkańców regionu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786314071dsc-5043-.jpg)

![Nie tylko o punkty. Region grał także sparingi [WYNIKI] Nie tylko o punkty. Region grał także sparingi [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1756670353gre09555-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany