Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Nowa wystawa w Muzeum

Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” to wystawa o mieszkańcach opolskich wsi: Oleszka, Jasiona i Żyrowa. Ekspozycja składa się z wielkoformatowych powiększeń fotografii wykonanych z negatywów szklanych powstałych w latach 20.-40. XX wieku.
Autorem fotografii był mieszkaniec Oleszki, wsi w gminie Zdzieszowice, fotograf-amator Franciszek Lepich (1909-2000). Spuścizna fotograficzna Lepicha przez wiele lat była zapomniana. Dopiero w 2016 roku w domu Bertholda Lepicha, syna fotografa odnaleziono 750 negatywów szklanych w oryginalnych opakowaniach, które zabezpieczono i zdigitalizowano dzięki staraniom członków lokalnego Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” z Żyrowej.
Wystawa zrealizowana została dzięki zainteresowaniu się tą kolekcją Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, które w 2021 roku opracowało projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. W ramach projektu powstała wystawa prezentująca 100 autorskich fotografii o wysokiej wartości artystycznej, obrazujących dawne życie społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim, przedstawiających najważniejsze etapy życia ludzi mieszkających na Śląsku Opolskim w latach 20.-40. XX stulecia, ich zajęcia, obrzędy rodzinne, architekturę wsi.
Koordynatorką projektu i kuratorką wystawy jest Magdalena Górniak-Bardzik, pracownik Muzeum Wsi Opolskiej. Integralną częścią wystawy jest film poświęcony odnalezionym fotografiom i ich twórcy, w którym występują dzieci Franciszka Lepicha wspominające swego ojca oraz eksperci: kulturoznawca i folklorystka dr hab. Teresa Smolińska, profesor Uniwersytetu Opolskiego i prof. dr hab. Marek Szyryk, artysta fotografik i wykładowca w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi omawiający wartość historyczną i artystyczną zdjęć.
Wystawa „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć…” to opowieść o „sąsiadach” powiatu raciborskiego. Wiele scen pasuje do krajobrazu kulturowego raciborskich wsi – podobne stroje ludowe, architektura, obrzędy. W zbiorach Muzeum w Raciborzu znajduje się 70 negatywów szklanych pochodzących z Tworkowa, wykonanych w latach 30. XX wieku przez fotografa-amatora Antoniego Buczka. Są one wykorzystywane do wielu ekspozycji, prezentacji i zajęć edukacyjnych. Może w przyszłości zaprezentowana zostanie cała kolekcja?
Wystawę „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” można oglądać w Muzeum w Raciborzu od 7 lutego 2025 roku do końca marca 2025 roku.

![Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777806542zrzut-ekranu-2026-05-3-o-13-08-27-.png)
![18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] 18. Bieg bez Granic w Raciborzu. Impreza jest cieniem dawnej świetności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777816975dsc-2645-.jpg)

![Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777700688bez-nazwy-64-.jpg)



![Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777796624dji-0039-.jpg)




![XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1746883969dsc-4101-.jpg)
![One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777763275gre06194-.jpg)
![B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777759770686903400-1579574387502854-249400630743473111-n-.jpg)


![Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777703399677212520-1419168206922373-564694528003850730-n-.jpg)

![Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] Bieg bez granic na stadionie OSiR. Sportowe święto 3 maja w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777836886dsc-4431-.jpg)
![Piknik z okazji Dnia Strażaka w Nędzy [FOTO] Piknik z okazji Dnia Strażaka w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777840162photo-21-z-39-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany