Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja6 listopada 202418:40

Grek Zorba na scenie przy Chopina

Grek Zorba na scenie przy Chopina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wyjątkowe widowisko baletowe w wykonaniu Sofia Opera Ballet z Bułgarii pt. GREK ZORBA w czwartek 14 listopada o godzinie 19:00, sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21.

To piękna opowieść na podstawie noweli Nikosa Kazantzakisa. Do małej greckiej wioski przybywa Amerykanin John i zakochuje się w pięknej wdowie Marinie. Zafascynowany niezwykłym pięknem przyrody, atmosferą i lokalnymi zwyczajami pragnie stać się częścią tej małej greckiej społeczności, ale Grecy go odrzucają. Wieśniacy mocno zakorzenieni w swojej jedności i tradycji, okazują swoją wrogość wobec Johna i Mariny, kobiety, która odważyła się zignorować miłość Greka Yorgsa i zakochała się w obcokrajowcu. Ta mała społeczność nie jest w stanie zaakceptować cudzoziemca reprezentującego zachodnią kulturę. Jedyną osobą, która zaprzyjaźnia się z Johnem, jest Zorba – silny i wolny człowiek, włóczęga, który nie należy do nikogo. W nim zakochana jest Madame Hortense – starzejąca się, rozdarta miłosnymi wspomnieniami subretka, która widzi w Zorbie uosobienie wszystkich swoich tęsknot a on pomimo że dumny i niezależny podaruje jej kilka chwil szczęścia i roztacza wizję spełnienia jej marzeń na krótko, przed jej śmiercią. Marina również umiera - staje się ofiarą mściwego tłumu, zostaje ukamienowana przez wieśniaków wzburzonych przez upokorzonego miłosna porażką Yorgosa. Głęboko rozgoryczony John jest bliski załamania. Po Johnie rozpacz dopada również Zorbę. Zorba i John rozpoczynają przepiękny taniec, który przywraca siły, wyraża wiarę i nadzieję, że z przeciwnościom losu trzeba się przeciwstawiać. Szalony taniec„ sirtaki” wciąga, wszyscy tańczą, każdy szuka pocieszenia, zapomnienia i sił na nowe życie.

Muzyka: Mikis Theodorakis,

 Choreografia, dyrekcja i libretto: Lorca Massine
 
Bilety w cenie 160,- 150,- 130,- 100,- do nabycia w kasach RCK oraz na https://biletyna.pl/event/view/id/430413 

Autor: RCK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 listopada 202523:41

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe emocje podczas weekendu za nami. Grali piłkarze Podokręgów Racibórz i Rybnik na szczeblu od II ligi do C klasy. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 listopada 202519:47

Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO]

Unia Racibórz trzy punkty na koncie wita po dublecie Witta [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W pochmurne, listopadowe popołudnie na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu odbyło się spotkanie trzynastej kolejki III grupy klasy okręgowej. Ósma w tabeli Unia Racibórz podejmowała przedostatni zespół – LKS Naprzód 32 Syrynia. Choć różnica punktowa i miejsce w tabeli wskazywały na faworyta, to drużyna gości przyjechała z zamiarem walki o pełną pulę punktów i długo stawiała gospodarzom zacięty opór.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202509:35

Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO]

Kolejarz z Chałupek rozjechał Nędzę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

2 listopada, w Dzień Zaduszny LKS Nędza zmierzył się z Kolejarzem Chałupki. Spotkanie obfitowało w dużą ilość akcji, goli, oraz interwencji bramkarzy, a zakończyło się pewną wygraną przyjezdnych.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202516:33

Remontada w Górkach Śląskich. Rezerwy Zameczku odwróciły losy meczu [FOTO]

Remontada w Górkach Śląskich. Rezerwy Zameczku odwróciły losy meczu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Spotkania w niskich ligach piłkarskich z reguły obfitują w wiele ciekawych akcji na boisku, a na trybunach w przeróżną atmosferę - czasem piknikową, czasem pełną emocji. Tak samo było i tym razem, 2 listopada w Górkach Śląskich, w meczu z rezerwami Zameczku Czernica.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Nasz Racibórz 10.10.2025
10 października 202508:24

Nasz Racibórz 10.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.