Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja9 lipca 202409:09

Edukacja Młode Horyzonty - program dla klas I-III szkół podstawowych 2024/2025

Edukacja Młode Horyzonty - program dla klas I-III szkół podstawowych 2024/2025 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury informuje o rozpoczęciu zapisów na rok szkolny 2024/2025 do 19. edycji projektu edukacyjnego Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, od tego roku funkcjonującym pod nową nazwą – Edukacja Młode Horyzonty. Jest to cykl, który już od kilku dobrych lat jest realizowany w Kinie Przemko w Raciborzu dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Co to jest?

Edukacja Młode Horyzonty to cykle tematyczne dedykowane dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji od przedszkola po szkoły ponadpodstawowe. Starannie wyselekcjonowanym pod kątem danej grupy wiekowej filmom towarzyszą prelekcje oraz zestaw materiałów dydaktycznych do pobrania https://edukacja.mlodehoryzonty.pl/dla-przedszkoli-i-szkol/#section1.

W celu dopasowania się do otaczającego świata oraz zmieniających się okoliczności, program w tym roku jeszcze mocniej koncentruje się na rozwoju kompetencji społecznych u dzieci i młodzieży.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują TUTAJ swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu. Nauczyciele dostają dostęp do interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

Korzyści z udziału w Edukacji Młode Horyzonty:

- uatrakcyjnienie szkolnych zajęć poprzez pracę z materiałami audiowizualnymi i tekstami kultury,
- zgłębienie filmów wartościowych pod względem artystycznym i poznawczym, nowości oraz tytułów z kanonu,
- interdyscyplinarność i międzyprzedmiotowość,
- dopasowanie poszczególnych cykli do etapów edukacyjnych oraz tematów omawianych podczas zajęć lekcyjnych (powiązanie z podstawą programową MEN),
- wsparcie merytoryczne dla nauczycieli – materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, karty pracy, analizy psychologiczne),
- możliwość wyboru formy uczestnictwa w programie w czasie całego roku szkolnego (w kinie lub online),
- pobudzanie ciekawości świata i zainteresowań ucznia, doskonalenie kompetencji społecznych,
- rozwijanie kompetencji miękkich (komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie).

Cykl FILMOWI BOHATEROWIE – klasy I–III- przedstawia plejadę wyjątkowych postaci z książek i filmów dla dzieci,
- kształtuje pożądane postawy, takie jak: poczucie własnej wartości, wewnętrzną motywację, otwartość na drugiego człowieka, a także rozbudzanie ciekawości otaczającym nas światem,
- stanowi wartościową propozycję dzięki pokazywaniu rówieśników widzów – dzieci na początku drogi edukacji szkolnej, które przeżywają różne przygody, zdobywają nowe doświadczenia, stawiają czoło podobnym problemom i dylematom,
- poprzez obcowanie z filmowymi postaciami, uczy właściwych zachowań, rozwijania swoich umiejętności i przyjmowania postawy godnej naśladowania w codziennym życiu,
- uczy, jak zachować się w nowej sytuacji, skąd czerpać motywację do działania, u kogo szukać wsparcia w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i dlaczego warto marzyć.
- Powiązanie z podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.

Uczeń:

- nabywa umiejętność rozpoznawania, rozumienia i nazywania emocji oraz uczuć swoich i innych osób,
- nabywa świadomość potrzeby tworzenia relacji społecznych,
- poznaje wzorce postępowania sprzyjające właściwemu rozwojowi (rodzina, przyjaciele),
- wzmacnia poczucie wzajemnego zaufania i akceptacji,
- uczy się panowania nad emocjami oraz wyrażania ich w sposób umożliwiający pracę w grupie,
- poznaje pozytywne strony różnorodności,
- buduje poczucie szacunku wobec siebie i innych osób,
- doskonali umiejętność wyrażania różnych stanów emocjonalnych za pomocą wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz rozmaitych artystycznych form wyrazu,
uczestniczy w kulturze,
- rozwija potrzeby refleksyjnego, logicznego, krytycznego i twórczego myślenia.

PROGRAM:
9 października (środa) godz. 10.00

HALVDAN – PRAWIE WIKING reż. G. Åkerblom | Szwecja | 2018 | aktorski | 91'

Dwa światy. Jedna przyjaźń. Wielka przygoda! Kiedy dwa zwaśnione rody walczą o władzę, jedyną nadzieją na rozejm staje się młody Halvdan. Czy tajemnicza Meia pomoże mu odnaleźć zaginiony topór, symbol siły wikingów?

Ciekawski Halvdan, wbrew zaleceniom starszych, zapuszcza się w nieznane tereny i właśnie tam spotyka niezwykłą Meię, córkę króla wrogiej wioski. Mimo absolutnego zakazu bratania się z przeciwnikiem, szybko zostają przyjaciółmi i zaczynają rozumieć, że trwający konflikt nikomu nie służy. Czy uda się pogodzić upartych władców? I co z tym wszystkim ma wspólnego tajny język, zaginiony topór i góry psującego się jedzenia?

Ekranizacja książki autorstwa Martina Widmarka, autora m.in. serii o "Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai".

4 listopada (poniedziałek) godz. 10.00

PATI I KLĄTWA POSEJDONA reż. David Alaux | Francja | 2022 | animowany | 96'

Wielka przygoda małych bohaterów! Nieustraszona mysz Pati i jej koci przyjaciel Sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji. Wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierzą burzliwe morza i zmierzą się z mitologicznymi stworami, podejmując wyzwanie samego Posejdona.

Pati to bystra mysz, która po cichu marzy o zostaniu wielką bohaterką. Razem z potulnym kotem Samem wiedzie spokojne życie w starożytnej Grecji. Wszystko się zmieni, gdy zazdrosny Posejdon nakazuje mieszkańcom miasta zbudować sobie posąg równie wspaniały jak ten postawiony jego bratu Zeusowi. Aby uratować mieszkańców przed klątwą Posejdona, Pati wyruszy na poszukiwania legendarnego klejnotu. Wraz z kotem Samem, niesfornym ptasim piratem oraz największym bohaterem Grecji Jazonem udadzą się w podróż na tajemniczą wyspę. Na swojej drodze spotkają wrogie cyklopy, stugłową Hydrę i złowieszczego Krakena. Wspólnie zrozumieją, że prawdziwa bohaterka nie musi być wielka! Przygoda czeka!

Film twórców hitu „Nel i tajemnica Kurokota” to zachwycająca i przezabawna przygodowa animacja dla całej rodziny!

5 grudnia (czwartek) godz. 10.00

GWIAZDKA KLARY MUU reż. W. Ashurst | Norwegia | 2020 | animowany | 69'

Wesołych Świąt! Klara Muu wprost nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty! Jakie niespodzianki czekają na nią na Krowim Wzgórzu? Lawina zabawnych i nieprzewidzianych wydarzeń postawi radosne świętowanie pod znakiem zapytania.

Niezwykle podekscytowana Klara po raz pierwszy spędzi Gwiazdkę ze swoim tatą na Krowim Wzgórzu. Kiedy przybywa na farmę, okazuje się, że kompletnie nic nie jest jeszcze gotowe! Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że tata Klary zostaje pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga uniemożliwia mu powrót. Co pocznie Klara? Do Świąt zostało już tak niewiele czasu! Może z pomocą zuchwałego bożonarodzeniowego skrzata uda się stworzyć na Krowim Wzgórzu świąteczną atmosferę?

Gwiazdka Klary Muu to świąteczna kontynuacja uwielbianej animacji Klara Muu!. Mała krówka z pomocą przyjaciół zrozumie, że Święta to przecież nie tylko prezenty, ważniejsze od pozorów i dekoracji jest po prostu bycie razem.

10 stycznia (piątek) godz. 10.00

JAK OCALIĆ SMOKA reż. K. Launing | Norwegia, Holandia, Czechy | 2020 | aktorski / animowany | 82’

Gina ucieka z ośrodka dla cudzoziemców i szuka schronienia, w którym mogłaby spędzić święta. Mortmier ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami – jego światem jest internet. Wskutek niespodziewanych okoliczności tych dwoje połączy wspólna misja – pewien smok będzie potrzebował ich pomocy.

Dziewięcioletnia Gina potrzebuje kryjówki po ucieczce z ośrodka dla imigrantów. Postanawia spędzić świąteczny czas w domu, którego właściciele wyjechali właśnie na ferie. Mieszkający nieopodal Mortimer podejmuje się doglądania domu podczas nieobecności sąsiadów. Chłopak większość czasu spędza w świecie wirtualnym – o jego popularności i relacjach z rówieśnikami mają świadczyć kolejne polubienia materiałów, które zamieszcza w sieci. Dzieci spotykają się przez przypadek. Choć z pozoru nic je nie łączy, niebawem okazuje się, że mają wspólny cel. W piwnicy odkrywają zagubionego smoka. Czy uda im się znaleźć sposób na to, żeby bezpiecznie wrócił do domu?

Jak ocalić smoka (2020) - Filmweb

10 lutego (poniedziałek) godz. 10.00

OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI reż. G. Bøe-Waal | Norwegia | 2018 | aktorski | 88'

Tiril i Olivier to para młodych detektywów, którzy wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiążą każdą zagadkę.

Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Po okolicy grasuje tajemniczy Człowiek w Czerni, który poszukuje skarbu. Młodzi detektywi zaczynają śledztwo, które sięga do historii miasteczka i jego mieszkańców. Czego szuka zamaskowany złoczyńca? Czy znalezienie mapy z przeszłości pozwoli na przełom w sprawie? Czy prawda ujrzy światło dzienne?

Najwyższej próby kryminał familijny i adaptacja popularnej książki z serii Biuro Detektywistyczne nr 2.

11 marca (wtorek) godz. 10.00

KAPITAN MORTEN I KRÓLOWA PAJĄKÓW reż. K. Jancis I Estonia, Irlandia, Wielka Brytania | 2018 | animowany | 75'

Dziesięcioletni Morten pragnie być marynarzem, tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi.

Morten to półsierota, jego mama nie żyje, a taty nigdy nie ma w domu, ponieważ jest kapitanem statku „Salamandra”. Pojawia się od czasu do czasu w domu chłopca i nie zważa na problemy syna, nie podziela jego pasji, żyje własnym życiem. Chłopiec żyje w osamotnieniu w nadmorskim miasteczku z ciotką Anną, właścicielką kawiarni „Motyle”. Morten uwielbia chwile, gdy może marzyć, że jest kapitanem statku jak jego ojciec. Każdą wolną chwilę poświęca na budowę statku – zabawki. Ucieka często do świata fantazji, w którym zamieszkują owady, niezwykle podobne do osób, które są wokół niego. Owady umieszcza na pokładzie swojej zabawki. Pewnego dnia, w wyniku przypadku, jego marzenia nabierają realnych kształtów i Marten zostaje kapitanem. Zostaje zmniejszony do rozmiaru członków załogi-owadów i staje na czele swojego małego statku. Musi uratować statek i wrócić do prawdziwego świata. Czy to mu się uda? Czy on i jego ojciec będą razem?

2 kwietnia (środa) godz. 10.00

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. TAJEMNICA SKORPIONA reż. T. Mackik| Szwecja | 2022 | aktorski | 83'

Lasse i Maja znowu na tropie! Mieszkańcy Valleby nie mogą doczekać się obchodów urodzin miasteczka. Tajemniczy Skorpion ma jednak zgoła inne plany. Czy młodym detektywom uda się uratować święto przed przebiegłym złodziejem?

Przed Lassem i Mają wyzwanie godne największych detektywów. Zbliża się wielkie święto – obchody 500-lecia Valleby, jednak przygotowania przerywa seria zuchwałych kradzieży. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców Valleby uroczystość nie doszła do skutku. Lasse i Maja bez wahania angażują się w sprawę i z pomocą zrzędliwej, emerytowanej mistrzyni złodziei Lillie próbują wpaść na trop złodzieja. Ale kim tak naprawdę jest ten przebiegły Skorpion i jaki jest jego motyw? Czy Lasse i Maja zdołają rozwiązać zagadkę i powstrzymać rabusia przed zrujnowaniem święta Valleby?

Tajemnica Skorpiona jest już szóstą filmową częścią przygód ulubionych młodych detektywów, Lassego i Mai z bestsellerowej serii książek Martina Widmarka.

Film zdobył nagrodę publiczności na 9. MFF Kino Dzieci.

Wszystkie seanse odbywać się będą w Kino Przemko przy ul. Londzina 38 w Raciborzu. Cena biletu: 10 zł

Szczegółowych informacji udziela kierownik kina - Andrzej Śliwicki - pod nr tel. 32 415 32 14.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.