Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja5 lipca 202408:35

Za nami pierwsza część polsko-czeskich spotkań z folklorem w ramach 70-lecia ZPiT Strzecha

Za nami pierwsza część polsko-czeskich spotkań z folklorem w ramach 70-lecia ZPiT Strzecha - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury podsumowuje pierwsze warsztaty taneczno-wokalne w ramach projektu realizowanego z programu Interreg współfinansowanego przez Unię Europejską pt. „Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy / Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha”.

W dniach 22-24 czerwca do Raciborza przyjechali tancerze z Czech: dzieci, młodzież i seniorzy (25 osób) z zespołu Úsměv, czyli Uśmiech działający przy Středisku volného času w Opavie, by wspólnie z tancerzami z ZPiT Strzecha (37 osób) pracować nad układami i choreografiami, które zaprezentują we wrześniu podczas finału projektu. Tancerze, w sumie 62 osoby, zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe i trenowali w trzech salach: kameralnej, wokalnej i na scenie RDK. Uczestnicy warsztatów uczyli się zarówno tańców polskich – układy przygotowane przez choreografa ZPiT „Strzecha” Tomasza Dworaka przy akompaniamencie Henryka Malona, a także czeskich, które prowadziła Soňa Wenzelová wraz z towarzyszącą jej Gabrielą Stenzelová. Warsztaty wokalne poprowadziła Alicja Ploch-Burda, instruktorka śpiewu w raciborskim Zespole i koordynatorka projektu.

To były trzy dni intensywnej pracy nad nowymi choreografiami, ale też integracji i wspaniałej zabawy. Uczestnicy projektu nocowali na campingu na Oborze, gdzie pierwszego dnia mieli ognisko i grilla, drugiego dnia udało się również wyjść na basen, a trzeciego dnia w ramach złapania oddechu wspólnie odwiedzili Zamek Piastowski, gdzie zobaczyli dziedziniec i kaplicę, a następnie mogli wyszaleć się na placu zabaw na Bulwarach Nadodrzańskich.

Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec wakacji. Dla uczestników projektu planowana jest wycieczka do Bielska -Białej i Muzeum Historycznego - „Domu Tkacza”, ale też wyjazd na Szyndzielnię. Następne dwa dni, 30 i 31 sierpnia spędzą w Opavie, w Středisku volného času na warsztatach tanecznych.

Tym projektem polsko-czeskim nie tylko Raciborskie Centrum Kultury, ale i cały Racibórz świętuje jubileusz 70-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy – zespołu tylko rok młodszego od słynnego ZPiT „Śląsk”.

Wielki finał projektu i obchodów 70-lecia ZPiT Strzecha odbędzie się w weekend 21 i 22 września. W sobotę będzie miała miejsce parada folkloru, która po południu z raciborskiego rynku przejdzie do ogrodu Strzechy, a tam odbędzie się BIESIADA FOLKLORU, podczas której wystąpi Zespół Trebunie Tutki. Tańczyć będą oba zespoły: polski i czeski. Będzie można pośpiewać i wspólnie potańczyć. Nie możliwości spróbowania lokalnych produktów, a także grilla. W niedzielę 22 września w sali widowiskowej RCK RDK o godzinie 17:00 rozpocznie się KONCERT JUBILEUSZOWY podsumowujący cały projekt polsko-czeski. Będziemy mogli podziwiać nie tylko efekty warsztatów czerwcowych i sierpniowych, ale także wspominać 70 lat bogatej historii Zespołu.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Celem projektu jest wspieranie współpracy transgranicznej w zakresie rozwoju kontaktów międzyludzkich oraz rozwijanie współpracy między zespołami ludowymi z Polski i Czech poprzez stworzenie wspólnego programu, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu finałowego uświetniającego Jubileusz 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 lipca 202413:03

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty

Wnioski o 300 plus cały czas wpływają. Wkrótce pierwsze wypłaty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności18 lipca 202413:26

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca

Coraz mniej czasu na decyzję: czy ZUS czy ZUS i OFE. Termin tylko do końca lipca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.