Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja3 lipca 202423:32

Erasmus w raciborskiej Słonecznej Krainie. W poszukiwaniu sposobów włączania STEM i robotyki do praktyk edukacyjnych

Erasmus w raciborskiej Słonecznej Krainie. W poszukiwaniu sposobów włączania STEM i robotyki do praktyk edukacyjnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pierwsze spotkanie z projektu Erasmus + "Transition from STEM to Robotics" w Słonecznej Krainie zakończone. 24 czerwca uczestnicy z Malty, Turcji, Polski i Portugalii spotkali się w Bielsku-Białej. Szkoła Słoneczna Kraina w Raciborzu we współpracy ze Szkołą Podstawową Słoneczna Kraina w Bielsku-Białej gościły nauczycieli i uczniów, którzy wspólnie uczestniczyli w różnych aktywnościach.

Szlakiem Bolka, Lolka i Reksia

Pierwszy dzień rozpoczęto od łamania lodów i omówienia programu pięciodniowego spotkania. Uczestnicy zwiedzali Bielsko-Białą szlakiem Bolka, Lolka i Reksia. A następnego odkrywali Micro: Bit V2. Uczyli się programowania za pomocą MakeCode oraz testowali projekty za pomocą symulatora Micro: Bit. Poznali podstawy działania tego innowacyjnego mikrokontrolera, co otworzyło nowe możliwości edukacyjne. 

W dziedzinie robotyki i w Inwałdzie

Trzeciego dnia uczestnicy poznawali symulator 3D VEX Robotics i technologię STEM Robotics Detect Colours, która pozwala robotom rozpoznawać kolory. Aktywne sesje warsztatowe przyczyniły się do rozwoju umiejętności w dziedzinie robotyki.

27 czerwca uczniowie i nauczyciele z Malty, Polski, Turcji i Portugalii odwiedzili Inwałd. Zwiedzali Park Miniatur "Świat Marzeń", średniowieczną osadę oraz uczestniczyli w interaktywnej przygodzie budzenia smoka. Na zakończenie wycieczki bawili się w parku rozrywki, integrując się i nawiązując nowe przyjaźnie. - Wycieczka do Inwałdu była wyjątkowym doświadczeniem edukacyjnym, które połączyło naukę z zabawą. Program Erasmus+ po raz kolejny udowodnił, że edukacja i integracja mogą iść w parze, dostarczając niezapomnianych przeżyć - mówi dyrektor Słonecznej Krainy w Raciborzu Marzenna Mruk-Otulak.

Wokół robota Maze Challenger
Ostatni dzień rozpoczął się ekscytującymi zajęciami STEM skupionymi wokół robota Maze Challenger. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować i zaprogramować roboty, które będą poruszać się po labiryncie. To wyzwanie nie tylko sprawdziło ich umiejętności rozwiązywania problemów, ale także pobudziło pracę zespołową i kreatywność. Rywalizacja była zacięta, a doświadczenie edukacyjne bezcenne, ponieważ dostarczyło uczestnikom praktycznej wiedzy z zakresu robotyki i programowania.

Następnie był czas na wzięcie udziału w aktywności w formularzu Google. Działanie to służyło refleksji nad wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie projektu. Pozwoliło na przekazanie informacji zwrotnej i ocenę własnych postępów.

Najważniejszym wydarzeniem dnia była ceremonia wręczenia certyfikatów, podczas której wszyscy zostali docenieni za swoją ciężką pracę i poświęcenie. Był to moment dumy i spełnienia, podkreślający znaczenie międzynarodowej współpracy w edukacji.

Ekologicznie robotycznie
Dzień zakończył się cyklem warsztatów zatytułowanych „Ekologicznie robotycznie”. Skupiały się one na integracji zasad ekologicznych z robotyką i badały, w jaki sposób można wykorzystać technologię do sprostania wyzwaniom środowiskowym. Uczestnicy dyskutowali na temat zrównoważonych praktyk w robotyce, rozwoju robotów przyjaznych dla środowiska i roli robotyki w promowaniu ochrony środowiska.
Jednym z najbardziej kreatywnych warsztatów był „Plastik nie jest fantastyczny”, podczas którego uczestnicy uczyli się, jak zrobić koszulki z plastikowych toreb. - Celem było podniesienie świadomości na temat recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów, które zazwyczaj trafiają na wysypiska śmieci. Uczestnicy odkryli, jak zamienić plastikowe torby w funkcjonalne i stylowe koszulki, pokazując, że nawet odpady mogą zyskać drugie życie, jeśli zastosuje się odpowiednią technologię i kreatywność - relacjonuje Joanna Łyko-Dominik, wicedyrektor Słonecznej Krainy w Raciborzu.

Dalszy rozwój w dziedzinach STEM i robotyki

Projekt LTTA Transition from STEM to Robotics był wzbogacającym doświadczeniem dla wszystkich zaangażowanych. Uczestnicy z Malty, Polski, Turcji i Portugalii rozwinęli nowe umiejętności, nawiązali międzynarodowe przyjaźnie i poszukiwali innowacyjnych sposobów włączania STEM i robotyki do swoich praktyk edukacyjnych. Działania ostatniego dnia nie tylko uczciły ich osiągnięcia, ale także przygotowały grunt pod przyszłą współpracę i dalszy rozwój w dziedzinach STEM i robotyki. - Kończąc tę niezwykłą podróż, nie możemy się doczekać dalszego wpływu tego projektu na uczestników i ich społeczności. Zdobyta tutaj wiedza i doświadczenia niewątpliwie ukształtują przyszłość edukacji STEM i robotyki - podsumowuje Marzenna Mruk-Otulak, dyrektor Słonecznej Krainy w Raciborzu.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 lipca 202413:32

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję

Nie zastosowała się do sygnalizacji i spowodowała kolizję - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Omiń wypadek - Racibórz i okolice
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.