Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja4 czerwca 202400:25

Nowatorski projekt edukacyjny wspierający uczniów

Nowatorski projekt edukacyjny wspierający uczniów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ramach nowego projektu edukacyjnego nawiązano współpracę między trzema szkołami (Słoneczną Krainą z Polski oraz placówkami z Turcji i Malty) a jedną firmą z branży robotyki - organizacją pozarządową RoboticEduAcademy z Portugalii. Celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie uczniów oraz wymiana dobrych praktyk edukacyjnych. Dzięki tej inicjatywie szkoły będą mogły zapoznać się z metodami inkluzji społecznej stosowanymi w innych placówkach i wdrażać odpowiednie rozwiązania u siebie.

28 maja 2024 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach tego jubileuszu przedstawiciele szkoły Słoneczna Kraina zaprezentowali swój innowacyjny projekt edukacyjny "Transition STEM from Robotic".

- Zarówno stoisko szkoły, jak i prezentacja projektu cieszyły się zainteresowaniem przedstawicieli władz lokalnych, nauczycieli, rodziców oraz uczniów innych placówek. Nauczyciele Słonecznej Krainy z dumą przedstawiali swoje osiągnięcia w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) - opowiada Joanna Łyko-Dominik, wicedyrektor Słonecznej Krainy w Raciborzu - placówki, która do projektu przystąpiła przy współpracy ze Słoneczną Krainą z Bielska-Białej.

Spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem dyplomów i podziękowań dla nauczycieli, którzy przyczyniają się do sukcesu projektu. Było to niezwykle inspirujące wydarzenie, które pokazało, jak wiele możemy osiągnąć dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu w rozwój edukacji.

Różne doświadczenia, różne narodowości

Partnerstwo przyniesie znaczące korzyści wszystkim zaangażowanym instytucjom, oferując bardziej inkluzywne ścieżki wsparcia dla uczniów z mniejszymi szansami i przeciwdziałając negatywnym skutkom marginalizacji oraz wykluczenia społecznego. Projekt łączy partnerów o różnorodnej wiedzy i doświadczeniach, co umożliwi wymianę innowacyjnych podejść i praktyk oraz zwiększenie międzynarodowej współpracy instytucji.

- Realizacja projektu pozwoli na obserwację różnych środowisk edukacyjnych i praktyk w instytucjach w całej Europie. Szczególną uwagę poświęcono metodom nauczania STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) i robotyki oraz praktykom społecznym w różnych krajach, co zwiększy wiedzę i doświadczenie uczestników. Dla trzech partnerskich szkół jest to wyjątkowa okazja do współpracy i szkoleń z wiodącą firmą z branży robotyki, co pozwoli na wzajemne wzmacnianie mocnych stron i poprawę ewentualnych niedociągnięć - mówi Marzenna Mruk-Otulak, dyrektor Słonecznej Krainy w Raciborzu.
Projekt przyczyni się do transferu najlepszych europejskich praktyk edukacyjnych, co wpłynie na podniesienie jakości kształcenia. Misja, wizja i kultura instytucji partnerskich zostaną wzbogacone o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia.

- Współpraca międzynarodowa w ramach projektu umożliwi również bogatą wymianę kulturową. Odkrywanie nowych kultur, poznawanie nowych osób i ich perspektyw na życie wniosą niezwykły wkład w rozwój osobisty uczestników. Ponadto, dzięki transnarodowej współpracy, uczestnicy będą mogli rozwijać swoje umiejętności językowe. Językiem komunikacji w projekcie będzie angielski, co pozwoli nauczycielom i uczniom na doskonalenie tego języka w praktyce - zauważa dyrektor raciborskiej placówki.

Międzynarodowe przyjaźnie

Nauczyciele będą mieli okazję obserwować systemy edukacyjne i polityki inkluzji społecznej innych krajów, co umożliwi im wprowadzenie najlepszych europejskich rozwiązań do swoich struktur. Projekt przyczyni się do rozwoju umiejętności społecznych, komunikacyjnych i współpracy, a także do wzmocnienia profilu zawodowego nauczycieli poprzez możliwości rozwoju zawodowego. W ten sposób pomoże również w budowaniu międzynarodowych przyjaźni.

Partnerstwo między szkołami a firmą z branży robotyki to krok w kierunku tworzenia bardziej inkluzyjnych środowisk edukacyjnych i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Współpraca ta, oparta na wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk, pozwala na podniesienie jakości edukacji, rozwoju umiejętności językowych i kulturowych oraz wzmacniania międzynarodowych więzi.

Międzynarodowy projekt jest realizowany w ramach Programu Erasmus+, partnerami są takie państwa jak Portugalia, Malta, Turcja, Polska. Jego realizacja rozpoczęła się 01.05.2024, a zakończenie planowane jest na 30.04.2025.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 czerwca 202421:57

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO]

Dziesięć do zera, Unia Racibórz żegna outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Kibice, którzy postanowili obejrzeć sobotnie spotkanie klasy okręgowej pomiędzy Unią Racibórz a Startem Mszana, nie mogli narzekać na brak goli. Padło ich aż dziesięć, wszystkie dla raciborzan. Rozegrano jednak tylko jedną połowę. Na drugą część meczu goście z Mszany już nie wyszli. Spotkanie rozpoczęło się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci śp. Marcina Mizi, byłego gracza Unii, który padł ofiarą brutalnej napaści w Sosnowcu.

(greh)
Reklama
Aktualności15 czerwca 202421:08

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli

OSP Pogrzebień najlepsza w zawodach gminnych w Kobyli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Niewrzoł
Kultura i edukacja14 czerwca 202422:31

Europejski projekt w szkole na Płoni

Europejski projekt w szkole na Płoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja16 czerwca 202400:21

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO]

Fenomenalna gala raciborskiej SKAZY [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzynastka okazała się szczęśliwa dla Zespołu Tanecznego Skaza, szczególnie w obszarze modern, jazz i teatr tańca. W niedzielę, 16.06., druga okazja, by obejrzeć wszystkie układy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.