Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja26 lutego 202416:53

Muzyka dawna na koncertach umuzykalniających w RCK

Muzyka dawna na koncertach umuzykalniających w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ubiegły wtorek koncerty umuzykalniające Franciszka Borysowicza przeniosły nas w epokę muzyki dawnej. Melomani z raciborskich szkół podstawowych klas 1-3 poznali między innymi grę na pozytywie oraz klawesynie zaprezentowaną przez Stanisława Pielczyka. Podczas trzech sesji koncertów umuzykalniających towarzyszyła mu flecistka Julia Obrębowska-Borek, prezentując grę na fletach współczesnych oraz flecie dawnym traverso.

Pan Stanisław nie tylko jest organistą, ale też i organomistrzem - stroi i naprawia organy, a także sam konstruuje instrumenty typu pozytyw i właśnie ze zrobionym przez siebie pozytywem przyjechał do Raciborskiego Centrum Kultury. Jest absolwentem raciborskiej szkoły muzycznej, ukończył Akademię Muzyczna im K. Szymanowskiego w Katowicach, której jest wykładowcą, a także doktorem. Pani Julia jest również absolwentką katowickiej Akademii, podobnie jak Bydgoskiej i gra m.in. w słynnej orkiestrze muzyki dawnej Oh! Orkiestrze Historycznej.

Pozytyw, który przywiózł ze sobą Stanisław Pielczyk, to jeden z tych instrumentów strunowych, sprzed 400 lat, które funkcjonowały zanim wynaleziono fortepian. Ma niezwykle ciekawą budowę, gdyż zamiast strun w jego wnętrzu znajdują się piszczałki, różnej wielkości, wydobywające inny dźwięk (trzy komplety głosów). Dla porównania w raciborskiej szkole muzycznej mamy organy 30 głosowe, te znajdujące się w katowickim NOSPR-ze są 105 głosowe.

Pierwszym utworem zaprezentowanym na pozytywie był słynny „Taniec Hajducki” Jana z Lublina (XVI wiek). Na ekranie dzieci mogły zobaczyć jak wyglądała komnata królewska, by lepiej móc wczuć się w klimat. W tamtych czasach muzykę można było usłyszeć jedynie na dworach królewskich lub w kościele.

Pierwowzorem fortepianu był klawesyn, który różni się od swojego następcy tym, że struny były zarywane, a nie uderzane młoteczkiem. Na klawesynie wybrzmiał niezwykle trudny wykonawczo utwór z XVII wieku „Preludium d- moll” Jana Podbielskiego.

Koncert muzyki dawnej nie mógłby się odbyć bez Jana Sebastiana Bacha, najsłynniejszego kompozytora wszechczasów, którego muzyka fascynuje do dzisiaj kompozytorów i wykonawców również swoją aktualnością, ale i geniuszem kompozytorskim. Był nie tylko organistą ale i kantorem w katedrze w Lipsku. Komponował głównie dla swoich synów, swoich następców w komponowaniu. Grał na organach, ale pod koniec życia również na fortepianie, który wynaleziono w 1711 roku. Wybrzmiała inwencja dwugłosowa J.S Bacha. Takich inwencji Bach skomponował 15.

Flecistka Julia Obrębowska-Borek zaprezentowała dzieciom flet dawny czyli traverso, na którym grę studiowała na Akademii Bydgoskiej. Wybrzmiał „Menuet” J.S. Bacha najpierw na flet solo a następnie na flet i klawesyn. Utwór ten był przebojem tanecznym epoki baroku. Usłyszeliśmy również „Marsz D-dur” oraz „Andante F-Dur” W. A Mozarta. Na finał muzycy zaprezentowali utwór Giovanniego Benedetto Platti „Menuet”.

Na zakończenie uczestnicy koncertu podziękowali wykonawcom i prowadzącemu nie tylko gromkimi brawami, ale też i kwiatami. Kolejne spotkanie z cyklu koncertów umuzykalniających odbędzie się 19 marca.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.