Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja1 stycznia 202410:28

Tak raciborzanie witali nowy rok w RCK. Filmowa gala sylwestrowa [FOTO i WIDEO]

Tak raciborzanie witali nowy rok w RCK. Filmowa gala sylwestrowa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na muzyczną podróż w świat pełnej emocji, pięknego brzmienia, budzącej wspomnienia przebojowej muzyki filmowej zdecycowało się wielu raciborzan, wypełniając salę koncertową RCK.

Sylwestrową noc w Raciborskim Centrum Kultury wypełniły największe kompozycje w dziejach kina i telewizji. To była swoista historia światowej i polskiej muzyki filmowej. Od napisanego jako akompaniament do niemego filmu z 1924 r., rozpoznawalnego od pierwszych akordów „Tanga Jalousie”, poprzez znakomite dźwięki Henry’ego Manciniego, z oscarową melodią ze „Śniadania u Tiffaniego – Moon River”, aż po współczesne dzieła wykonywane przez ogromne orkiestry symfoniczne tematy Hansa Zimmera, wśród których nie zabrakło "Piratów z Karaibów". W programie melodie z filmowych hitów, które skradły serca dzieci i dorosłych, jak "Shrek", "Król lew", "Tarzan", "Piękna i bestia". Zabrzmiała również polska muzyka filmowa, stworzona przez mistrzów kompozycji filmowych, jak: Jerzy Matuszkiewicz (Czterdziestolatek, Janosik, Stawka większa niż życie) i Wojciech Kilar (Trędowata). Melodie przywołały w wyobraźni najwspanialsze obrazy filmowe w historii, obudziły uśpione wspomnienia i emocje. I ten fakt mówi o wielkim fenomenie, jakim niewątpliwie jest „muzyka filmowa”.

Na scenie wystąpili charyzmatyczni soliści, którzy swoimi występami każdorazowo zdobywają serca i gorący aplauz na scenach całego kraju i za granicą: artystka pochodząca z Frankfurtu - Olivia Ohl-Szulik (sopran), Monika Biederman-Pers (sopran), Tomasz Jedz (tenor) i Piotr Karzełek (baryton). Dopełnieniem pięknej muzyki był taniec w wykonaniu Sun Duo - duetu, który tworzą Julia Kulawik i Przemysław Łamacz. Choreografię do koncertu przygotowała Sabina Langner, a klimatyczny obraz – reżyser świateł – Wacław Czarnecki.

Ponadczasowe kompozycje zabrzmiały brawurowo w nowych aranżacjach i wykonaniu znakomitego zespołu muzycznego Appassionata Ensemble pod kierownictwem Mirosława Krause.

Autor: Mirosław Kościelniak, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W nadchodzący weekend nie zabraknie sportowych emocji w regionie, zarówno na boiskach jak i na parkietach hal sportowych. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. arch. portalu/Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.