Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja23 grudnia 202309:03

Przedświąteczny, warsztatowy zawrót głowy w raciborskiej bibliotece

Przedświąteczny, warsztatowy zawrót głowy w raciborskiej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Bombki z kolorowych opłatków, ozdoby z plastrów drewna, wyjątkowe kartki i papierowe „domki piernikowe” powstały w filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu w trakcie przedświątecznych warsztatów plastycznych.

Tradycja tworzenia ozdób z opłatka pojawiła się w pierwszej połowie XIX w. Zawieszano je pod sufitem, nad stołem wigilijnym. Miały nie tylko chronić ludzi i ich dobytek od wszelkiego zła, lecz również zapewnić szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku. Biblioteka w Markowicach postanowiła przybliżyć swoim czytelnikom tę zapomnianą już technikę i zorganizowała ciekawe warsztaty, które poprzedziła prezentacja multimedialna na temat ciekawostek bożonarodzeniowych z całego świata. Dzieci dowiedziały się m.in. że w Wenezueli mieszkańcy przyjeżdżają do kościoła na rolkach a w Meksyku tworzą stajenki z rzodkiewek.

Filia Publiczno-Szkolna nr 8 zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 na warsztaty „Przy choince”. W miłej, świątecznej atmosferze dzieci wykonały piękne, kolorowe kartki i ozdoby choinkowe. Z oferty biblioteki przy ul. Żorskiej skorzystało aż 200 dzieci z klas I-III!

Z kolei Filia nr 3 w Ocicach zaproponowała swoim czytelnikom warsztaty pod nazwą „Drewniane plastry”. Przy świątecznych piosenkach, powstały ozdoby wykonane na plastrach drewna, ozdobione metodą decoupage. Plastry mogą teraz posłużyć jako podstawki pod ciepłą zimową herbatkę lub jako ozdoba na choinkę.

I na koniec zajęcia z serii „Niezła sztuka” w Filii nr 9 w Brzeziu. Tym razem uczestnicy comiesięcznych spotkań wykonali papierowe „domki piernikowe”, które następnie ozdobili „lukrem” i ludzikami z piernika. Piernikowe domki to urocza dekoracja, której wykonanie dało wiele satysfakcji. Zadaniem dzieci było również przygotowanie różnych zadań, które zostały włożone do środka. Gotowe domki posłużyły bowiem jako "kalendarz adwentowy - niespodzianka" podczas Baśniowego powitania zimy, a wymyślone przez dzieci zadania wywołały wiele uśmiechu i radości.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.