Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja20 grudnia 202318:00

Andrzej Białas z pierwszą nagrodą w konkursie pt. Z naszych dziejów 1863

Andrzej Białas z pierwszą nagrodą w konkursie pt. Z naszych dziejów 1863 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W sali zamkowej w Pieskowej Skale, w tle portretów polskich królów, hetmanów i kanclerzy były mieszkaniec ziemi raciborskiej z Samborowic otrzymał pierwszą nagrodę w międzynarodowym, renomowanym konkursie „Z naszych dziejów 1863“, zorganizowanym w 160 rocznicę wybuchu powstania.

Laureat głównej nagrody, Andrzej Białas, otrzymał replikę szabli powstańczej z rąk honorowej patronki konkursu, poseł RP Elżbiety Dudy. Konkurs zorganizowany został przez Fundację Odtworzenia Dziedzictwa Narodowego Portal „Genealogia Polaków” z Marcinem Niewaldą na czele.

Na uroczystość wręczenia przybyli zaprzyjaźnieni działacze społeczni z Kielc ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego z prezesem honorowym Stanisławem Szrekiem, a piękna prelekcja kustosza zamku Pana Olgierda Mikołajskiego podniosła rangę wydarzenia. Na pytanie dziennikarki Teleexpresu: jak pan się czuje po wręczeniu szabli Andrzej Białas odpowiedział: - Czuję się tak, jakby dziś pasowano mnie na rycerza, na strażnika i ambasadora Polskiej Historii.

Całość sfinansowano dzięki funduszom Narodowego Instytutu Wolności, Rządowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu PROO 1a na lata 2018-2030.

Do konkursu nadesłano ponad 60 prac z różnych krajów świata i Polski, m.in. Francji, Niemiec, Litwy, Ukrainy. Andrzej Białas przesłał archiwalne dokumenty, zdjęcia oraz napisał pracę historyczną na temat pomnika i losów powstańców styczniowych w Monachium. Po upadku Powstania Styczniowego uczestnicy, obawiając się aresztowań i zsyłki na Syberię, szukali schronienia w różnych państwach Europy. Rosja carska naciskała na rządy tych krajów, aby powstańcom nie udzielać azylu i schronienia nalegając wręcz, aby ich wydano.

Najwięcej powstańców przyjęła Francja, a najprzychylniejszy miastem dla uchodźców okazało się Monachium. Tu powstańcy, wiedząc o tym, że nie mogą już wrócić do swojej ojczyzny, utworzyli własną organizację i postanowili, aby po ich śmierci pochować we wspólnej mogile. Mogiła i pomnik istnieją do dziś na monachijskim cmentarzu Alter Friedhof. Są pod stałym patronatem Konsulatu Polskiego. Co roku miejscowa Polonia modlitwą, kwiatami oraz zniczami regularnie upamiętnia bohaterów polskiego zrywu. Więcej na temat Pomnika Powstańców Styczniowych w Monachium przeczytać można pod: http://sbc.wbp.kielce.pl/dlibra/publication/50939/edition/50220 Świętokrzyskie - Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe, Edukacja Regionalna, nr 31 (35)

Andrzej Białas mieszka od ponad 34 lat na terenie Bawarii, a jego pasja to historia i powiązania polsko-bawarskie. Za jego osiągnięcia w dziedzinie historii, edukacji i przyjaźni Polsko-Bawarskiej otrzymał w 2019 roku odznakę honorową „Bene Merito”. Wyniki swoich badań publikuje lub opowiada w różnych mediach społecznościowych, zarówno w Niemczech, Austrii, Włoch jak i w Polsce, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest stałym redaktorem czasopisma polonijnego MM-moje miasto przy Polskim Konsulacie w Monachium, a od 1,5 roku wydawnictwa Świętokrzyskie - Środowisko, Dziedzictwo Kulturowe.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lutego 202411:54

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Aktualności22 lutego 202421:07

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza

Blisko dwieście podpisów pod apelem do mieszkańców Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
44
list do redakcji, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.