Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja14 października 202309:43

Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym. Nowa wystawa w Muzeum [FOTO]

Józef Gawlina, biskup, żołnierz, pielgrzym. Nowa wystawa w Muzeum [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

13 października w w raciborskim Muzeum otwarto wystawę pt. "JÓZEF GAWLINA biskup, żołnierz, pielgrzym", przygotowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Romuald Turakiewicz, o jej przygotowaniu i powstaniu opowiedziała Julita Ćwikła - kierownik Działu Etnografii natomiast o swojej pasji do osoby abp. J. Gawliny i historii Śląska opowiedział dr Zbigniew Ciszek.

Wystawa pokazuje życie abp. Józefa Gawliny, jego służbę w armii pruskiej, posługę kapłana i biskupa w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej oraz w czasie jej trwania. Kolejne plansze poświęcone są jego posłudze jako protektora polskiej emigracji. Na ostatniej z plansz uwzględnione zostały wybrane publikacje autorstwa abp. Józefa Gawliny. Na wystawie zostały zaprezentowane wyjątkowe fotografie i dokumenty pochodzące m.in.: z archiwów Instytutu Polskiego w Londynie, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Wojskowego Biura Historycznego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Archidiecezji Katowickiej, Archiwum Towarzystwa Chrystusowego w Polsce, Archiwum Duszpasterstwa Polskiego w Rzymie oraz Ordynariatu Polowego. Tekst opisujący kolejne etapy życia abp. Gawliny oraz podpisy pod zdjęciami zostały sporządzone w językach polskim i angielskim.

Wystawę uzupełniają artefakty związane z abp. Józefem Gawliną, pochodzące ze zbiorów Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z Raciborza-Brzezia (ks. Józef Gawlina był kuratorem powstającej polskiej katowickiej prowincji Sióstr Maryi Niepokalanej), dr Zbigniewa Ciszka, który pielęgnuje pamięć o abp. Gawlinie w środowisku raciborskim, a także ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Wystawę przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ekspozycja była prezentowana podczas konferencji naukowej poświęconej abp. Gawlinie, którą wspólnie z CBW zorganizował 21 kwietnia Ordynariat Polowy. W maju tego roku wystawę można było oglądać przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Autorami wystawy są Zofia Kunert, Mirjam Pisarek i dr Grzegorz Wodziński.

Wystawa będzie prezentowana do końca listopada 2023 r. na ekspozycji przy ul. Gimnazjalnej 1.

Autor: fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.