Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja6 kwietnia 202321:05

Śląskie spotkania udane jak zwykle. Raciborzanie w Haus Schlesien

Śląskie spotkania udane jak zwykle. Raciborzanie w Haus Schlesien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Od 26 marca do 1 kwietnia w Königswinter w Niemczech przebywała grupa studentów raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych oraz uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Tradycyjna już wizyta miała charakter naukowo-dydaktyczny. 

Uczestnicy nie tylko zwiedzili wiele godnych poznania miejsc, ale także uczestniczyli w wykładach, prelekcjach, spotkaniach historycznych, sami opracowywali referaty i prezentacje multimedialne.

Uczestnicy zamieszkali w centrum spotkań śląskich w tzw. Domu Śląskim (Haus Schlesien) w Königswinter niedaleko Bonn, który jest miejscem spotkań Towarzystwa Ziomkostwa Śląska Dolnego i Górnego, gdzie organizowane są przeróżne przedsięwzięcia polityczne, kulturalne, społeczne, historyczne, konferencje, mitingi, spotkania, wernisaże itp. Wspomniany dom dysponuje dużą bazą hotelową, gastronomiczną, wystawową, biblioteczną i archiwalną. W warsztatach uczestniczył dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz, który nawiązał ciekawe i przydatne kontakty z tamtejszymi muzealnikami.

Warte podkreślenia są cztery rzeczy. Po pierwsze, wizyty studentów ANS w Domu Śląskim mają charakter cykliczny, a współpraca trwa już od ponad dwudziestu lat. Po drugie, wizyta była przygotowana bardzo dobrze, do ostatniego szczegółu, a elementy turystyczne czy rozrywkowe zręcznie wpleciono w zadania dydaktyczne i naukowe. Po trzecie, co ważne - przygniatającą większość kosztów, które opiewały na niebagatelną sumę kilku tysięcy złotych na osobę (przejazdy, pobyt w hotelu, wyżywienie, bilety wstępu do wielu instytucji kulturalnych) pokryte zostały ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Po czwarte zaś, był to już kolejny, wspólny wyjazd studentów i uczniów na wspomnianą imprezę, zorganizowany w ramach współpracy, która łączy raciborską ANS i CKZiU nr 2 „Mechanik” Racibórz.

Co godne podkreślenia – wyjazdy do Königswinter stały się stałym elementem współpracy obydwu instytucji. Po przyjeździe, w niedzielę, studenci i uczniowie zapoznali się z programem seminarium oraz z tematami wykładów i prelekcji, w których mieli uczestniczyć. Otrzymali także tematy prelekcji i prezentacji multimedialnych, które sami w przeciągu tygodnia musieli opracować.

Tematy obejmowały szeroki zakres spraw dotyczących tysiącletniej historii Śląska, znanych Ślązaków, relacji polsko-niemieckich obecnie oraz w przeszłości, wypędzeń i migracji po II wojnie światowej, współczesnej sytuacji i perspektyw Unii Europejskiej, sytuacji geopolitycznej we współczesnym świecie. W celu opracowania wspomnianych tematów uczestnicy seminarium otrzymali dostęp do obszernej biblioteki oraz archiwum Domu Śląskiego.

W poniedziałek uczestnicy zwiedzali muzeum w Haus Schlesien, inne znajdujące się tam wystawy, bibliotekę i archiwum. Pracę w ośrodku przybliżyli studentom i uczniom Nicola Remig i Adam Wojtala.
W kolejnym dniu pobytu uczestnicy odwiedzili miasto Kolonię, gdzie z przewodnikiem zwiedzili m.in. słynną katedrę i inne zabytki.

We wtorkowy wieczór uczestniczono w spotkaniu literackim z pisarką Karoliną Kuszyk, autorką książki „In den Häusern der anderen“ (tytuł polski „Poniemieckie”). W spotkaniu uczestniczyło ok. 200 osób zaciekawionych tematyką śląską, problemem wypędzeń i powojennych migracji.

W środę cały dzień grupa spędziła na wyjazdach. Rano odwiedzono Dom Historii powojennej Niemiec (Haus der Geschichte) w Bonn. Następnie grupa pojechała do założonego w czasach rzymskich holenderskiego Maastricht, gdzie w roku 1992 członkowie ówczesnej Rady Europejskiej podpisali traktat tworzący Unię Europejską. Zachwyt grupy wzbudziły tu potężne i dobrze zachowane średniowieczne umocnienia miejskie, romański kościół św. Serwacego (Sint-Servaas Basiliek) oraz przepiękna, ponad tysiącletnia romańska Bazylika Mniejsza Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza w Maastricht (Onze Lieve Vrouw "Sterre der Zee" Basiliek in Maastricht).

Program dnia zakończono w Akwizgranie (Aachen), w którym zwiedzano słynną siedzibę i kaplicę Karola Wielkiego, uczestnicy zwiedzili też starówkę tego pięknego miasta.

W czwartek studenci i uczniowie odwiedzili siedzibę Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie. Tam spotkaliśmy bardzo ciekawych ludzi, także naszego długoletniego przyjaciela Rüdigera Scholza, posła do Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, przewodniczącego Parlamentarnej Komisji ds. Uchodźców, Obcokrajowców, Przesiedleńców i Wypędzonych. Rüdiger Scholz regularnie uczestniczy w spotkaniach raciborzan, projektach historycznych i innych realizowanych przez instytucje i organizacje z Raciborza i Leverkusen. Ciekawymi partnerami do rozmów byli też Konsul Generalny Polski w Niemczech - Jakub Wawrzyniak oraz młody poseł frakcji CDU Jonathan Grunwald, którego dziadkowie pochodzą ze Śląska, a który opowiedział nam o swej pracy parlamentarnej.

Uczestnicy odwiedzili też Kancelarię Premiera Kraju Związkowego Nadrenia Północna-Westfalia w Düsseldorfie, gdzie zapoznali się z możliwościami współpracy regionalnej pomiędzy instytucjami i organizacjami z Nadrenii Północnej-Westfalii i województwa śląskiego.

W ostatnim dniu seminarium uczniowie i studenci przedstawili plony swej pracy naukowej, prezentując opracowane przez siebie wykłady, prelekcje, prezentacje multimedialne na otrzymane na początku tematy.
Opiekunami grupy byli: adiunkt raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych dr Renata Sput oraz dr Piotr Sput z CKZiU nr 2 w Raciborzu.

Podsumowując warto stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli zgodni co do jednego, a mianowicie, że pobyt w Niemczech i uczestnictwo w seminarium było czymś ważnym, pouczającym, niezapomnianym, środki finansowe wydane na organizację przedsięwzięcia nie zostały zaś zmarnowane.
Autor: Dr Piotr Sput, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Reklama
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Aktualności1 czerwca 202308:56

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
fot. oficjalny profil D. Wacławczyka, wiceprezydenta Raciborza, arch. redakcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie31 maja 202311:52

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO]

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już po raz drugi we współpracy z magistratem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu zorganizowała Dzień Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci jak i uczniowie raciborskich szkół średnich.

red.
Aktualności1 czerwca 202308:14

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.