Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja31 marca 202308:26

CZTERY KĄTY I JEŻ PIĄTY – kolejny projekt edukacyjno-wychowawczy w raciborskim poprawczaku

CZTERY KĄTY I JEŻ PIĄTY – kolejny projekt edukacyjno-wychowawczy w raciborskim poprawczaku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Po projektach, których efektem była budowa domków dla ptaków, kotów i psów nadszedł czas na jeże. Wkrótce te sympatyczne i pożyteczne ssaki będą mogły zamieszkać w bezpiecznych schronieniach, dzięki którym łatwiej będzie im przetrwać okres jesienno-zimowej hibernacji.

Dlaczego jeże?

Kiedyś wierzono, że jeż mieszkający w pobliżu domu przynosi szczęście i, choć dalej warto w to wierzyć, to jego obecność w ogrodzie jest po prostu dowodem na to, że jest on naturalny, wolny od chemikaliów i szkodliwych oprysków, bezpieczny i przytulny. Jeże lubią spokój, sporą ilość zakamarków, kompostowniki czy kupki opadłych liści. "Dzikie", naturalne, bezpieczne ogrody przyciągają je więc najmocniej, szczególnie jesienią. Największą zaletą jeży jest to, że zjadają większość szkodników, które gnieżdżą się w naszym ogrodzie, a przede wszystkim owady, ślimaki i dżdżownice. Pomagają nam również pozbyć się padliny drobnych zwierząt, takich jak ptaki czy gryzonie.

Domki zostaną wykonane przez wychowanków raciborskiego Zakładu Poprawczego pod okiem nauczycieli zawodu. Pierwszą partię surowca do ich produkcji przekażą niebawem kornickie Eko-Okna.

- Wynik naszych dotychczasowych działań związanych z budową domków dla ptaków, psów i kotów pokazuje, że taka aktywność naszych podopiecznych jest bardzo potrzebna i wartościowa – mówi dyrektor raciborskiej placówki Grzegorz Bulenda – Poza oczywistym efektem w postaci funkcjonalnych i bezpiecznych schronień dla naszych braci mniejszych możemy zaobserwować rozwój wrażliwości i empatii u naszych podopiecznych, czyli sfer tradycyjnie u nich zaburzonych. Praca na stolarni wymaga od nieletnich skupienia, dokładności, dobrej organizacji warsztatu, czasem przyznania się do błędów, pomyłek, niestaranności. To ważne, bo przygotowujemy przyszłych stolarzy i zależy nam na komplementarności i jakości ich kształcenia. Efekt pracy w postaci gotowego domku nadaje przy tym zupełnie inny sens ich praktycznemu szkoleniu.

Autorzy projektu planują wykonać 50 domków i przekazać je mieszkańcom Raciborza. Domki będą zbudowane z ekologicznych materiałów i wykonane wg wskazań lekarzy weterynarii i specjalistów z Lasów Państwowych.

- Chcielibyśmy, aby domki te trafiły do mieszkańców naszego miasta i okolic, zwłaszcza do osób posiadających ogródki, działki, tereny zielone – dodaje Andrzej Tomczyk, pomysłodawca i koordynator projektu – O ile w okresie jesienno-zimowym jeże na ogół dobrze radzą sobie ze zdobywaniem pożywienia, o tyle późną jesienią i zimą nasza pomoc znacznie ułatwi im zmagazynowanie odpowiedniej ilości zapasów energetycznych i przetrwanie zimy w bezpiecznym i funkcjonalnym schronieniu. Chcielibyśmy także podnieść świadomość wśród kierowców, aby zwłaszcza w porze nocnej uważnie obserwowali drogę, gdyż wówczas jeże wychodzą na żerowanie i masowo giną pod kołami samochodów, dlatego akcja informacyjna „Nie rozJEŻdżaj” będzie ważnym elementem uzupełniającym nasze działania – dodaje Tomczyk.

Aby zostać właścicielem domku dla jeża należy zadzwonić pod nr telefonu 32 4153003 lub napisać wiadomość na adres: a.tomczyk@raciborz.zpisdn.gov.pl

Projekt można wesprzeć poprzez przekazanie organizatorom drewna iglastego lub liściastego. Można także dokonać wpłaty na konto Stowarzyszenia ReStart w Raciborzu z siedzibą przy ul. Adamczyka 14 na nr konta 81 1870 1045 2078 1065 4645 0001 z dopiskiem „Domki dla jeży”.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności4 czerwca 202308:39

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO]

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. mw, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202319:34

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend pełen piłkarskich emocji za nami. Jedni już teraz mogą cieszyć się z tytułów mistrzowskich, inni jeszcze walczą. Znani są już także spadkowicze do niższych lig. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 czerwca 202322:03

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO]

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 czerwca 202316:30

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO]

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jazda konna i zawody hobby horse cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Klub Jeździecki Aqua Brax w Szymocicach przeżywał dziś oblężenie.

red.
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności4 czerwca 202311:41

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO]

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 04.06., drugi dzień międzynarodowych piłkarskich zmagań przy Zamkowej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.