Warsztaty z meblarstwa w Instytucie Architektury ANS

Celem warsztatów, które odbywały się od listopada w Instytucie Architektury na kierunku Edukacja Artystyczna raciborskiej Akademii Nauk Stosowanych (wcześniej PWSZ), było przybliżenie studentom teorii, jak i praktyki odnawiania i renowacji mebli. W tym z pozoru prostym zdaniu mieści się dość precyzyjny zakres prac i ingerencji, które należało wykonać, aby mebel odzyskał dawny czar i blask.
Praca z meblem wymaga przynajmniej minimalnej wiedzy o nim, o jego historii, jego powstaniu, o konstrukcji, cechach charakterystycznych itp. I tutaj pomocne okazały się wykłady poświęcone stylom w meblarstwie, zagadnienia z historii sztuki, detalu i wiedzy o drewnie i technologii stolarskiej i designie. Chcąc pracować z dawnymi meblami wiedza ta, jest obowiązkowa i konieczna. Studenci w trakcie warsztatów własnoręcznie zajmowali się przygotowanym dla każdego uczestnika meblem, wykonując wszystkie etapy prac koniecznych przy przeprowadzeniu jego renowacji. Poznali cały proces (wszystkie rodzaje i kolejność prac) od zebrania informacji o typie i rodzaju mebla, przez ocenę jego stanu uszkodzeń, a to z kolei pozwoliło podjąć szereg decyzji dotyczących mebla, które odnosiły się do końcowego efektu i wyglądu, jaki miał być osiągnięty.
Do zakresu prac należało: rozłożenie mebla, zabezpieczenie przed szkodnikami, zdjęcie starych powłok, prace stolarskie uzupełnienie ubytków i klejenie, usuwanie, szlifowanie oraz wygładzenie resztek, montaż i złożenie, zmianę barwy drewna, wykańczanie powierzchni woskiem, lakierem lub politurą.
Nagrodą za włożony trud jest ogromna satysfakcja i widok pięknie odnowionego mebla.







































![Seria zdarzeń drogowych i miejscowych zagrożeń. Pracowity dzień strażaków w powiecie raciborskim [RAPORT 998] Seria zdarzeń drogowych i miejscowych zagrożeń. Pracowity dzień strażaków w powiecie raciborskim [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770279108624721429-1223659086619083-4588420144035552930-n-.jpg)





![Królestwo Niebieskie. Śladami rycerzy zakonnych na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE] Królestwo Niebieskie. Śladami rycerzy zakonnych na Zamku Piastowskim [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1772523115644693854-1378266854345842-6137042360121034897-n-.jpg)































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany