Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport22 sierpnia 202220:27

Drużynowe Mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski w 2023 roku

Drużynowe Mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski w 2023 roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Jesteśmy lekkoatletyczną potęgą! Tegoroczny sierpień był bez wątpienia wyjątkowy dla fanów sportu. Po raz pierwszy w historii gościliśmy na Stadionie Śląskim Diamentową Ligę. Nie brakowało emocji, kolejnych rekordów, bardzo dobrych występów naszych sportowców, którzy potwierdzili także dobrą formę podczas Mistrzostw Europy w Monachium. I co najważniejsze – w przyszłym roku znów będziemy gościć wielką imprezę – Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

Debiut Polski, Stadionu Śląskiego w Diamentowej Lidze był wymarzony. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej po sierpniowych zawodach znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji najlepszych światowych mityngów lekkoatletycznych! Wyprzedza nas tylko amerykańskie Eugene. Rywalizację lekkoatletycznej elity w Kotle Czarownic śledziło z trybun ponad 30 tysięcy widzów. Zawody transmitowało 155 stacji telewizyjnych z całego globu. Dla przypomnienia, hierarchia lekkoatletycznych zawodów prezentuje się następująco: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, w tym również halowe, a najważniejsza jest właśnie Diamentowa Liga – coroczna seria mityngów, w której udział dla każdego uczestnika oznacza największy prestiż i wyróżnienie.

To nie koniec dobrych wieści dla sympatyków sportu. Aż 49 reprezentacji w lekkoatletyce będzie można zobaczyć w przyszłym roku podczas Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim. Wydarzenie to część III Igrzysk Europejskich. Znana jest również data zawodów – zostaną rozegrane między 21 czerwca a 2 lipca. 16 sierpnia marszałek Jakub Chełstowski i szef European Athletics Dobromir Karamarinov podpisali w Monachium umowę dotyczącą organizacji mistrzostw.

- Dotrzymujemy danego słowa starając się, z dobrym tego efektem, walczyć o kolejne prestiżowe lekkoatletyczne zawody, których gospodarzem będzie Stadion Śląski, który od dwóch lat pełni rolę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. To jest wielka promocja Stadionu Śląskiego, całego regionu, w końcu także promocja Polski – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Drużynowe Mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski po dwóch latach. Popularny „Kocioł Czarownic” był ich gospodarzem w 2021 roku. Ekipa „biało-czerwonych” obroniła wtedy drużynowo złoty medal, zaś sama impreza została wysoko oceniona przez władze European Athletics, z kolei redakcja Przeglądu Sportowego w swoim plebiscycie uznała zawody za najważniejsze wydarzenie sportowe 2021 roku. Uznanie władz europejskiej federacji przyniosło efekt w postaci przyznania Stadionowi Śląskiemu – także po raz pierwszy w historii – tytułu gospodarza Mistrzostw Europy w 2028 roku.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 r. Gospodarzem tegorocznej edycji zawodów jest Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 r. wydarzenie zorganizuje Rzym. Do tej pory reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistą w barwach biało-czerwonych był Janusz Kusociński, który w 1934 r. zdobył srebro w biegu na 5 km. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, Ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, oprócz DME, Stadion Śląski gościł jeszcze trzy duże i wysoko ocenione imprezy lekkoatletyczne – Mistrzostwa Świata Sztafet, Memoriał im. Janusza Kusocińskiego oraz Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który w tym roku został włączony do Diamentowej Ligi.

Autor: slaskie.pl, fot. arch. UMWS Tomasz Żak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.