Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 stycznia 202208:42

W nowym roku zostań e-Polakiem

W nowym roku zostań e-Polakiem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Lista postanowień noworocznych gotowa? Jeśli nadal nad nią pracujecie, mamy propozycję – wpiszcie na nią coś realnego i co sprawi, że Wasze życie stanie się prostsze. Coś co da się zrobić niemal od ręki. Co to takiego? Sprawdźcie!

W 2022 r. zostań e-Polakiem! Oto nasza propozycja. Od czego zacząć? Od założenia profilu zaufanego. Ma go już niemal 13,5 milionów Polaków. Czekamy na Ciebie!

Nowy profil

Liczba spraw urzędowych, które można załatwić bez wychodzenia z domu stale rośnie. Wszystko po to, aby było szybciej, łatwiej, wygodniej i bez zbędnych formalności. Aby korzystać z dobrodziejstw e-administracji potrzebujemy profilu zaufanego (PZ). Tylko w ubiegłym roku założyło go ponad 4,5 miliona Polaków. Do czego potrzebny jest PZ i jak go założyć?

Nikogo nie dziwi fakt, że udając się osobiście do urzędu lub załatwiając jakiekolwiek formalności okazujemy dowód osobisty. To niezbędne dla potwierdzenia naszej tożsamości w sytuacji, która tego wymaga. Podobnie jest w Internecie. Tam jednak narzędziem identyfikacji w kontaktach z administracją jest właśnie profil zaufany.
Czym jest PZ? Najprościej mówiąc – to klucz otwierający drzwi do e-usług, czyli przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Tak jak wspominaliśmy - korzysta z niego już ponad 13,5 milionów Polaków. Co ich do tego przekonało?

– Dzięki profilowi zaufanemu wiele spraw urzędowych można załatwić z dowolnego miejsca, dowolnego dnia i o każdej godzinie. Stale pracujemy nad tym, aby było ich jeszcze więcej. To wygoda i znaczna oszczędność czasu. Dodatkowo – założenie PZ nic nie kosztuje – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli jeszcze nie macie profilu zaufanego, sprawdźcie, jak go założyć. Podpowiemy Wam, że najszybciej będzie zrobić to poprzez bankowość elektroniczną. Dlaczego? Bo dane w banku zostały już uwierzytelnione. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości – możecie wypełnić internetowy wniosek, a następnie potwierdzić swoją tożsamość w jednym z 1500 punktów na terenie całej Polski lub podczas wideorozmowy z urzędnikiem. Jeszcze jedna ważna informacja – PZ jest ważny 3 lata, ale w dowolnym momencie możecie go przedłużyć.

Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany przez internet. e-Polak potrafi! – obejrzyj instruktaż.

Długa lista możliwości

Profil zaufany założony? To świetnie! Przejdźmy teraz do tego, co możecie dzięki niemu załatwić. Naprawdę sporo! Wszystkie dostępne e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl – jest w czym wybierać. Skupmy się na tych najpopularniejszych. Dzięki nim:

• Zawnioskujesz online o odpisy aktów stanu cywilnego,
• Zgłosisz narodziny dziecka,
• Wyślesz przez internet pismo ogólne do urzędu,
• Sprawdzisz aktualną liczbę punktów karnych,
• Zameldujesz się lub wymeldujesz na/z pobytu stałego/czasowego,
• Rozliczysz podatki, korzystając m.in. z e-usługi Twój e-PIT,
• Zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV.

Zaskoczeni? Weźcie pod uwagę, że to tylko część spośród możliwości, jakie otwiera przed Wami posiadanie PZ. – E-usługi projektujemy tak, aby były jak najprostsze w obsłudze i intuicyjne dla użytkownika. Każdy może z nich skorzystać, wystarczy dostęp do Internetu. Dzięki podziałowi na sekcje tematyczne odnalezienie odpowiedniej sprawy na GOV.pl zajmie tylko chwilę – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Aplikacja na dokumenty

Mamy jeszcze jeden mocny argument na to, że warto mieć i korzystać z profilu zaufanego – umożliwia on zalogowanie się do naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Jeśli jeszcze jej nie znacie/nie macie, koniecznie to zmieńcie – jest bezpłatna, bezpieczna i przydaje się w wielu sytuacjach.

W aplikacji znajdziecie cyfrowe odpowiedniki najważniejszych dokumentów. Dane pochodzą z rejestrów państwowych. PZ gwarantuje ich bezpieczeństwo oraz chroni przed niepowołanym dostępem.

A co znajdziecie w aplikacji mObywatel? Wiele!

• mObywatel (mTożsamość) – odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, dzięki któremu potwierdzicie swoją tożsamość, np. podczas kontroli biletów w pociągu, odbierając list polecony na poczcie, czy meldując się w hotelu.
• mPrawo Jazdy – cyfrowe odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.
• mPojazd – odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
• Licznik punktów karnych – możesz sprawdzić ich aktualny stan w każdej chwili.
• Bilety kolejowe – zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl.
• eRecepty - wystarczy pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
• Kartę Dużej Rodziny (mKDR) – czyli popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+", zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.
• mLegitymację szkolną/studencką – która tak samo jak tradycyjna wersja dokumentu uprawnia do korzystania ze zniżek szkolnych/studenckich.
• Unijny Certyfikat COVID – potwierdzający przyjęcie pełnej dawki szczepionki.

Sami widzicie, że mObywatel to aplikacja, której nie powinno zabraknąć w Waszych smartfonach. Dlatego – pobierzcie ją już dziś: na urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj, na urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

No i – korzystajcie. e-Polak potrafi!

Autor: KPRM, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.