Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 listopada 202208:01

Od 3 do 5 grudnia potrwa szósta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

Od 3 do 5 grudnia potrwa szósta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W dużej mierze będzie tym razem zdominowana przez temat węgla – od jego wpływu na gospodarkę i kulturę Śląska aż po proces dekarbonizacji związany trwającą już transformację regionu.

Briefing prasowy zapowiadający festiwal odbył się wczoraj w Sali Inspiracji Planetarium Śląskiego, a uczestniczyli w nim m.in. marszałek Jakub Chełstowski, szef Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Katowice Waldemar Bojarun oraz dyrektor generalny wydarzenia prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Poprzez Śląski Festiwal Nauki przekazujemy dobrą energię do popularyzacji wiedzy i edukacji. Jednym z efektów jest wybór Katowic Europejskim Miastem Kultury 2024, przedsięwzięciem, nad którym pieczę sprawuje Komisja Europejska. Staramy się stwarzać pozytywny klimat dla nauki, która jest kluczem dla rozpoczętego procesu transformacji naszego regionu. Rekordowa kwota 5 mld euro, która trafi do budżetu województwa w części zostanie także spożytkowana na ten cel z uwzględnieniem wiedzy i wykorzystania nowoczesnych technologii. Wspieramy też uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Śląski, który sygnuje Śląski Festiwal Nauki, przekazując choćby w tym roku 500 tys. zł tytułem dotacji. Miejsce, w którym rozpocznie się jego tegoroczna edycja jest nieprzypadkowe. Planetarium Śląskie w nowej odsłonie jest esencją wiedzy o wszechświecie, jednocześnie jedną z największych inwestycji aktualnej kadencji zarządu województwa. Od czerwca, odkąd Planetarium zostało na powrót otwarte, odwiedziło je ponad 330 tysięcy osób, co jest niewątpliwie rekordem. W mojej ocenie świadczy to o modzie na naukę, a ze swej strony chcemy naukę promować – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Więcej https://www.slaskifestiwalnauki.pl/ 

- Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Przy czym chcemy pokazać, że węgiel towarzyszył nam od zawsze. Mimo dekarbonizacji stał się trwałym elementem naszej kultury. Nie sposób od niego uciec, skoro tak naprawdę zdefiniował charakter regionu, w którym się wychowaliśmy i ciągle w nim funkcjonujemy – dodaje prof. Ryszard Koziołek, rektor UŚ.

Sporo miejsca podczas trwania festiwalu będzie także poświęcone szkolnictwu zawodowemu, nie zabraknie także akcentów związanych z astronomią, w tym roku mija bowiem dziesięć lat od nawiązania współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i prowadzoną z nią misją Gaia, dzięki której lepiej poznamy ponad 2 mld obiektów znajdujących się w kosmicznej przestrzeni. Festiwal będzie odbywał się w Planetarium Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pięć dotychczasowych edycji festiwalu zgromadziło pół miliona odbiorców. Udział wzięło 1179 prelegentów, uruchomiono 898 stanowisk pokazowych, odbyło się 889 wykładów, 575 warsztatów i 500 wystaw.

Autor: slaskie.pl, fot. fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Aktualności7 grudnia 202209:38

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu

W Starostwie podpisano umowy na remonty ważnych dróg w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Już od stycznia mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień na Łąkowej, Kolejowej i Ocickiej. Starostwo rusza z pracami wartymi ponad 14,22 mln zł. Co dokładnie będzie robione - o tym w krótkim materiale wideo.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.