Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 202210:00

Widzisz bezdomnego potrzebującego pomocy? Zadzwoń na 987

Widzisz bezdomnego potrzebującego pomocy? Zadzwoń na 987 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Jak co roku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z początkiem listopada uruchamia bezpłatną infolinię dla bezdomnych. Pod specjalnym numerem 987 można uzyskać informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia.

Korzystając z połączenia potrzebujący otrzyma również szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji schronisk i noclegowni oraz ośrodków wsparcia doraźnego. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo, przez wszystkie dni tygodnia.

- Akcja ma również na celu uwrażliwienie i wyczulenie mieszkańców regionu na szczególne traktowanie w mroźne zimowe miesiące ludzi bezdomnych. Kto dzwoni pod numer 987? Kontaktują się z nami zarówno osoby bezdomne, jak i mieszkańcy zgłaszający oferty pomocy materialnej. Zgłaszają się też zaniepokojone osoby widząc nocujących bezdomnych na klatkach schodowych, ławkach w parkach czy w altanach ogrodowych – wyjaśnia kierownik WCZK Janusz Kulej.

Szczegółowe Informacje o infolinii zostaną rozpowszechnione w miejscach publicznych, urzędach, ośrodkach pomocy społecznej, dworcach PKP, PKS oraz ośrodkach zdrowia głównie w formie charakterystycznych żółtych plakatów.

- Podczas minionych 13 lat funkcjonowania tej specjalnej infolinii dyżurujący interweniowali przeszło 4 tysiące razy. Tylko minionej zimy zgłoszeń było 317. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć liczbę tragicznych przypadków śmierci z powodu wyziębienia. W minionym roku odnotowaliśmy 3 takie zdarzenia, podczas gdy w roku 2010, który był pierwszym rokiem funkcjonowania tej infolinii – z wychłodzenia zmarło 26 osób. Każde ocalone ludzkie życie jest bezcenne i jest chyba najlepszą miarą skuteczności i sensowności działania numeru 987 - podsumowuje wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Utworzony wykaz koordynatorów działań na rzecz bezdomnych w poszczególnych gminach pozwala łatwo skontaktować się z osobami, będącymi najbliżej potrzebujących. Pomoc zapewniają nie tylko ośrodki systemowe, jak miejskie czy gminne ośrodki pomocy społecznej, ale także organizacje i fundacje pozarządowe, z których część ubiega się o dodatkowe środki finansowe.

- Jak co roku, w ramach Programu Współpracy z Podmiotami Niepublicznymi ogłosiliśmy konkurs, obejmujący m.in przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego osób zagrożonych bezdomnością. W efekcie ze środków w dyspozycji Wojewody Śląskiego 14 podmiotów świadczących pomoc otrzyma łącznie blisko 644 tysięcy złotych wsparcia na realizację 27 projektów – podkreśla Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody.

Ponadto, w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”, edycja 2022 na realizację projektów wsparcie uzyskało kolejnych 17 jednostek na łączną kwotę 2.169.660 zł.

Między innymi dzięki tym środkom w 167 gminach naszego województwa na bezdomnych czeka nie mniej niż 3187 miejsc. Wiele placówek zapewnienia też o możliwości udostępnienia większej ilości miejsc stosownie do potrzeb. Prócz tego funkcjonuje też wiele miejsc wsparcia doraźnego jak: 31 jadłodajni, punkty wydawania żywności i ubrań, pralnie czy łaźnie.

Rejestr miejsc tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych

Wydział Rodziny i Polityki Społecznej - Wykazy i rejestry / Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach (katowice.uw.gov.pl)
http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych

Autor: ŚlUW, fot. pixabay.com/useche70, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.