Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 października 202208:32

Radni zmartwieni niskim stanem Odry. Posłuchali wyjaśnień

Radni zmartwieni niskim stanem Odry. Posłuchali wyjaśnień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W czwartek, 20 października, w sali kolumnowej Urzędu Miasta odbyło się XLIII posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jednym z tematów była rzeka Odra.

Czwartkowe posiedzenie komisji gospodarki, prócz uchwał przygotowanych na najbliższą sesję, zdominowała dyskusja na temat skażenia rzeki Odry. W sprawie wypowiedzieli się zaproszeni goście: Ewa Ochman dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz Mirosław Marzec, kierownik raciborskiego oddziału.

- Informacja w zaproszeniu była bardzo ogólna. Przygotowaliśmy się z zakresu prac jakie zostały wykonane lub są planowane. Co do skażenia rzeki, sytuacja przez cały okres śnięcia ryb w tym rejonie była w normie. Jedyne zgłoszenie, jakie mieliśmy z tego rejonu, miało miejsce na początku października. Zgłoszenie mówiło o wycieku substancji w rejonie mostu kolejowego. Zagrożenie zostało zażegnane, ale mimo to pobrano próbki – mówiła Ewa Ochman.

- Chciałem jedynie zauważyć, że przy wszystkich osiemnastu separatorach, jakie użytkuje miasto, dokonano ich czyszczenia – dodał Mirosław Marzec.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Mirosław Lenk. - Chciałem zapytać o dwie kwestie. Pierwsza dotyczy moich wieloletnich wątpliwości, co do prowadzenia Odry tym naszym okularem. Większość wód prowadzona jest kanałem Ulgi, może to sytuacja prawidłowa, ale ja nie jestem hydrologiem. Obserwuję jednak stany wód. Te, zwłaszcza w okresie letnim niepokoją. Odra miejska latem ma bardzo niski stan wody, powoduje to rozwój glonów, a to stanowi zagrożenie dla ryb i innych zwierząt. Nie mówię już o tym, że to utrudnia korzystanie z rzeki pod względem turystycznym, na przykład na spływy kajakowe. Czy to naprawdę jedyne słuszne rozwiązanie – pytał rajca z Ocic.

- Mam ograniczoną wiedzę, ale z uwagi, że pracuję tu już wiele lat, to postaram się pokrótce odpowiedzieć. Jest prawdą, że obserwuje się mniejsze przepływy Odrą miejską. To sprawa tego, że zbiornik został zaprojektowany w ten a nie inny sposób. Przepływ został ograniczony przez budowę zapory zrzutowej. W sytuacji normalnych przepływów wody Psiny wpływają do Odry, przepływają do Odry i płyną dalej. Gdy z jakiegoś powodu będzie to niemożliwe, wody Psiny płyną lewym brzegiem wałów i potem dalej. Duże znaczenie ma jednak susza hydrologiczna. To konsekwencja znikomych opadów deszczu. To się nakłada, i mamy takie stany jak mamy. Jeśli chodzi o przepływy powodziowe. Instrukcja jednoznacznie mówi, żeby podejmować odpowiednie działania i decyzje. Związane jest to z tym, żeby instalacje znajdujące się poniżej Raciborza, mogły bezszkodowo przyjąć nadmiar wody. To jednak powoduje spiętrzenie wody w kanale Ulgi. Przy wyższych przepływach ma miejsce tzw. cofka, wtedy w Odrze miejskiej jest więcej wody. Przepływy te są jednak niegroźne dla Raciborza, gdyż zbiornik jest zaprojektowany na wodę stuletnią z pewnym przewyższeniem. Zastosowane rozwiązania nie pozwalają jednak na sterowanie przepływem w Odrze miejskiej. Co do drożności tego odcinka rzeki, to jest ona zaklasyfikowana jako droga żeglowna najniższej klasy. Nie ma możliwości prowadzenia żeglugi z prawdziwego zdarzenia. Co do prac utrzymaniowych prowadzone są wykoszenia, dwa razy w roku. Na dziś nie przewidujemy zagrożenia – odpowiedział Mirosław Marzec.

- Prosiliśmy pana prezydenta o zorganizowanie spotkania z osobami odpowiedzialnymi za pracę zbiornika, gdyż właśnie tam będziemy mieli najwięcej pytań. Dziś nie mówimy jednak o bezpieczeństwie, bo wydaje się, że już możemy tak się czuć. My z Odry chcemy korzystać, co pokazuje między innymi to, że zagospodarowano bulwary. Warunkiem funkcjonowania jest woda. Śledziłem sytuację związaną z zatruciem Odry. Mamy na jednak na naszym terenie gminy nieskanalizowane. Czy w tych przypadkach kontrolujemy wloty do Odry? To też jakby nie patrzeć skażenie wód – pytał M. Lenk.

- Za to odpowiedzialne są poszczególne gminy. Mamy ewidencje wylotów, ze wskazaniem podmiotów korzystających. Takie kontrole są oczywiście sprawdzane przez odpowiedni dział – stwierdziła Ewa Ochman.

Michał Kuliga pytał o zasady kontroli wody. - Czy to się odbywa na zasadzie interwencji? Jak często się to odbywa i czy czasem robicie to sami od siebie? Chciałem jednocześnie zapytać o koszenie wałów oraz o częstotliwość sprawdzania ich stanów – pytał.

- Podmioty, które uzyskują pozwolenia, mają wskazane, ile zrzutów kwartalnie mogą wykonać. Muszą zaraportować, ile zrzutów dokonali. Potem odpowiedni dział dokonuje kontroli. Jeśli okaże się, że jeśli są przekroczenia, dokonywane są kontrole. Jest to zwykle dokonywane interwencyjnie. Jeśli jednak zauważamy, że są jakieś zanieczyszczenia, wtedy przez naszych pracowników w terenie dokonujemy stosownego sprawdzenia. Są dwa rodzaje kontroli, roczne i pięcioletnie – odpowiedziała Ewa Ochman.

- Co do ścieżki na wałach, powstała pod pewnymi warunkami, które narzucił Śląski Zarząd Melioracji. Było tam założenie, że miasto będzie wykaszać skrajnie ścieżek. Z kolei właściciel terenu na którym są wały, czyli powiat będzie kosiło resztę. W zeszłym roku miasto zaprzestało jednak koszenia, gdyż jak się okazało porozumienie pomiędzy miastem a powiatem wygasło. Zostałem wtedy poinformowany, że miasto nie będzie finansować robót na nie swoim terenie. Z braku środków nie mogliśmy przeprowadzić koszenia wiosennego we własnym zakresie, dokonano jedynie koszenia jesienią. W tej chwili odbywa się drugi etap prac. W kolejnych latach, jeśli tylko będzie zabezpieczeni środków finansowych, to wały w obszarze miasta będą wykaszane dwukrotnie. Pozostałe pozostające w moim nadzorze, będą wykaszane raz w roku. Proszę zauważyć, że tereny zurbanizowane traktujemy priorytetowo – stwierdził Mirosław Marzec.

Radny Kuliga zwrócił także uwagę na zniszczenie ścieżki rowerowej w okolicach osiedlach XXX-lecia. - Podczas koszenia ścieżka została zniszczona, była interwencja mieszkańca w Urzędzie Miasta, ale nic się nie zmieniło. Czy coś w tej sprawie wiadomo? - dociekał.

- Nic w tym temacie nie wiem, taka interwencja do mnie nie dotarła – odparł Mirosław Marzec, dodając jednocześnie, że wie o zniszczeniach ścieżki, które nastąpiły w regionie obwodnicy Raciborza. - Nakazałem firmie budującej obwodnicę stosowne naprawy, ale nie mam wiedzy, czy zostało to wykonane – mówił.

Radny Michał Kuliga stwierdził, że osobiście wyjaśni o jaką lokalizację chodzi, dodatkowo pokaże stosowną dokumentację zdjęciową.

Radni Łęski i Lenk spytali także, czy po okresie trwałości będzie możliwość dokonania zmian pozwalających na sterowanie przepływnością wody w Odrze miejskiej. - W okresie trwałości projektu nie jest możliwe dokonywanie zmian w funkcji zbiornika, czyli z suchego na mokry. Zmiany, o jakich panowie mówią są możliwe, ale konieczne jest posiadanie projektu oraz zabezpieczenie stosownych środków finansowych. O dokładne możliwości trzeba jednak pytać w Zarządzie Zlewni – odpowiedział kierownik M. Marzec.

Do dyskusji dołączył także przewodniczący Piotr Klima. - Na ile katastrofa sprzed kilku miesięcy miało jakiś wpływ na Odrę w Raciborzu i okolicy? Czy mamy jakieś zabezpieczenia? Dodatkowo chciałem zapytać, co z kanałem Odra-Dunaj. Czy jest to realnie możliwe? - dociekał radny-aptekarz.

- Zdarzenie, które miało miejsce w tym roku na Odrze nie miało żadnego wpływu na sytuację na rzece w Raciborzu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a dodatkowo dała nam materiał do analiz, jakie kroki podejmować w przyszłości. Staramy się prowadzić takie działania, by sytuacja taka się nie powtórzyła. Z informacji, jakie posiadam odnośnie kanału Odra-Dunaj, działania z naszej strony zostały wstrzymane. Należą one do ministerstwa i właśnie tam powinno się kierować zapytania – powiedziała E. Ochman.

Na koniec przewodniczący Piotr Klima stwierdził, że wiele zakładów zrzuca różne rzeczy do Odry, ale jeden z raciborskich, a mianowicie Browar Zamkowy, się do tego nie kwapi. - Jak miło byłoby, gdyby w korycie płynęło piwo – stwierdził z uśmiechem, kończąc dyskusję w tym punkcie posiedzenia.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Aktualności7 grudnia 202213:12

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Miłość jest najważniejsza. Złote gody w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 7 grudnia, siedem par odebrało z rąk włodarza Raciborza medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Aktualności7 grudnia 202209:13

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej

Raport 998. Zadymienie w mieszkaniu przy Kanałowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.