Żubry zawitają do Brzezia we wrześniu przyszłego roku

Już wkrótce rybnickie Nadleśnictwo ogłosi przetarg, w którym wyłoni wykonawcę ogrodzenia zagrody. Zajmie ona 10 ha lasu, w tym 1,5 ha łąki pod pastwisko przy drodze wojewódzkiej nr 935. Tereny łowieckie stracą myśliwi, Racibórz zyska atrakcję, a żubry nową przestrzeń do życia. Zwierzęta te w stanie naturalnym bytowały niegdyś na ziemi raciborskiej.
Przyszła zagroda to obszar leśny pomiędzy ul. Zakładową w Brzeziu a DW 935 na granicy Raciborza i Kornowaca/Pogrzebienia. - Brano wiele lokalizacji pod uwagę - mówi Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Prof. Wanda Olech-Piasecka, która dziś opowiadała o żubrach w domu kultury w Kobyli, gdzie leśnicy zorganizowali spotkanie informacyjne, wskazała, że Brzezie będzie najlepszą.
Teren pomieści maksymalnie dziesięć osobników, ale zdecydowano, że będzie ich siedem. Przyjadą z żubrowiska w Kobiórze. Tam stado wymaga rozrzedzenia.
Brzeskie żubrowisko będzie ogrodzone, z miejscem do obserwacji (dojazd i parking zaplanowano z DW 935 na wysokości Lasu Kobyla), składem na paszę i pomieszczeniem dla weterynarza. Dla samych zwierząt taki pagórkowaty obszar wymaga zwiększonego wysiłku. Bliskość trasy nie stanowi - jak słyszymy - problemu. Dopinane są ostatnie formalności. Obserwacje będzie można prowadzić na miejscu, a także on-line.
Zapowiadane na wrzesień otwarte wpisze się w obchody 100-lecia Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubrów z siedzibą we Frankfurcie.
Inicjatorem sprowadzenia żubrów do Raciborza jest były minister środowiska, a dziś wiceminister sprawiedliwości i poseł ziemi raciborskiej Michał Woś.








![Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 kategorycznie sprzeciwiają się łączeniu z SP 15 [LIST DO REDAKCJI] Rodzice dzieci z Przedszkola nr 15 kategorycznie sprzeciwiają się łączeniu z SP 15 [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763402144469428709-122125863260505640-2384095428740047716-n-2-.jpg)







![Drzewa wracają na raciborski rynek [FOTO] Drzewa wracają na raciborski rynek [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17634701801763461732img-20251118-101228-.jpg)
![Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763370901zdjecie-whatsapp-2025-11-16-o-15-15-04-e80997fa-.jpg)

















![Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763371803photo-53-of-466-.jpg)






















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany