Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 października 202217:37

Wiosła, kawa w Piotrusiu i zwiedzanie sądu - dekada partnerstwa uczczona

Reklama
Powiat:

Obchody jubileuszu tradycyjnie nie kończyły się wyłącznie na oficjalnej ceremonii. Zagraniczni goście wypili słynną kawę w „Piotrusiu”, zwiedzili odremontowany budynek Sądu Rejonowego w Raciborzu, uczestniczyli spływie kajakowym, obserwowali zmagania strażaków oraz zajrzeli w ciemne i tajemnicze zakamarki ruin pałacu w Sławikowie.

10 LAT PARTNERSTWA w miniony piątek 30 września 2022 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu świętowały powiaty Raciborski i niemiecki Elbe-Elster. W uroczystości udział wzięły delegacje reprezentujące pozostałych „partnerów” Powiatu Raciborskiego, a także zaprzyjaźniony od dawna Powiat Nakielski. Nie zabrakło też dawnych włodarzy powiatu raciborskiego.

- Udane partnerstwo zależy od dwóch rzeczy - od znalezienia właściwego partnera i od bycia właściwym partnerem. Myślę, że 10 lat współpracy Powiatu Raciborskiego i powiatu Elbe-Elster jest dowodem na to, że wszyscy, którzy w tym czasie mieli okazję ze sobą współpracować na rzecz tego partnerstwa, po prostu byli właściwymi ludźmi na właściwym miejscu (…). Życzę nam i wszystkim mieszkańcom naszych powiatów, by takich ludzi nigdy nie brakowało – tak starosta raciborski GRZEGORZ SWOBODA zakończył swoją jubileuszową przemowę otwierającą uroczystość.

W dalszej kolejności głos zabrali starosta powiatu Elbe-Elster CHRISTIAN HEINRICH-JASCHINSKI, starosta Märkischer Kreis MARCO VOGE, radny miasta Rendsburg FRITJOF WILKEN, starosta nakielski TADEUSZ SOBOL, a także zaproszony na scenę przez starostę Swobodę były starosta raciborski ADAM HAJDUK, który w 2012 r. wspólnie z obecnym starostą Elbe-Elster podpisał oficjalne porozumienie o współpracy.

Wszyscy podkreślali jak wiele przez ten czas udało się razem osiągnąć, ilu połączyć ludzi i jak wartościowa, po niezwykle bolesnej przeszłości, którą naznaczyła wojna, jest polsko-niemiecka przyjaźń, a także jak bardzo korzystają na tym partnerstwie mieszkańcy - uczniowie, nauczyciele, eksperci od polityki, rolnictwa, biznesu i ochrony zdrowia oraz pasjonaci sportu, sztuki i kultury. Przypomniano m.in. jak wiele zrealizowano wspólnych przedsięwzięć z ich udziałem i jak wiele rozwiązań podpatrzonych u swojego sąsiada zainspirowało do podobnych działań na własnym podwórku.Nie pominięto także kwestii wspólnych wartości, których filarem jest Unia Europejska i jak ważna jest międzynarodowa zgoda, bo to ona zapewnia nam bezpieczeństwo (wyraża ją także rzeźba dłoni w serdecznym uścisku, którą Powiat Raciborski podarował powiatowi Elbe-Elster). Zwrócono uwagę, że wciąż należy traktować priorytetowo regularne spotkania grup kulturalnych i młodzieżowych, bo to daje nadzieję, że przyszłość naszych stosunków partnerskich zostanie oddana w dobre ręce.

- Bliskie partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma powiatami jest podstawą do podjęcia wysiłków, aby Europa mogła się wspólnie rozwijać. W ten sposób wnosimy nasz wkład w budowę silnej i zjednoczonej Europy. Przyjaźń i dobre sąsiedztwo mogą pogłębiać się wyłącznie wtedy, gdy ludzie zbliżają się do siebie, rozmawiają ze sobą i wzajemnie rozumieją – zapewniał starosta powiatu Elbe-Elster, Christian Heinrich-Jaschinski, dodając jak bardzo jest dumny z tego, że udało się zbudować tak solidne partnerstwo.

Postawiono również retoryczne pytanie, czy w czasie trwającej na wschodzie okrutnej wojny, wypada świętować? Przekonywano jednak, że kiedy znowu w Europie musimy mierzyć się ze strachem o spokojną przyszłość, nasze stanowiska powinny być jeszcze bardziej wyraźne i przy każdej możliwej okazji należy oddawać hołd tej przyjaźni.

Ważnym punktem programu było również podpisanie odnowionej wersji Aktu Partnerstwa, czyli oświadczenia o woli kontynuacji współpracy. Tłumacząca na dwa języki i prowadząca uroczystość ANITA PENDZIAŁEK zapowiedziała, że konieczna jest do tego zgoda obu włodarzy, po czym żartobliwie przyznała, że jak dotąd nie odnotowała żadnych uwag i wątpliwości, więc zaprosiła starostów Swobodę i Jaschinskiego do stołu z przygotowanymi do złożenia podpisów dokumentami.

W części artystycznej wystąpili ELARA CLASSCIC TRIO, raciborzanin JANEK GÓRKA oraz pochodząca z Ukrainy, ale mieszkająca od niedawna we Wrocławiu, IRYNA KNIAZIEVA. Obecność tej ostatniej artystki miał również związek z przesłaniem, jakie towarzyszyło uroczystości. Umieszczona na upominkach dla zaproszonych gości sentencja „Za wolność i pokój” to solidarnościowy gest w stronę Ukrainy oraz partnerskiego miasta powiatu raciborskiego, Horishni Plavni, którego przedstawiciele ze względu na dramatyczną sytuację w swoim kraju nie pojawili się na jubileuszu. Chodziło o symboliczne wsparcie bohaterskiej postawy całego narodu, broniącego swojej niepodległości, a wyrażały je również okolicznościowe buttony z logotypem jubileuszu w barwach ukraińskiej flagi, które przypięli sobie wszyscy obecni na uroczystości goście.

10 LAT PARTNERSTWA w miniony piątek 30 września 2022 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu świętowały powiaty Raciborski i niemiecki Elbe-Elster. W uroczystości udział wzięły delegacje reprezentujące pozostałych „partnerów” Powiatu Raciborskiego, a także zaprzyjaźniony od dawna Powiat Nakielski. Nie zabrakło też dawnych włodarzy powiatu raciborskiego.

Autor: Starostwo Powiatowe, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności3 grudnia 202218:54

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu

Zmarł były proboszcz w Raciborzu-Brzeziu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. stanislaw-zory.pl
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Aktualności2 grudnia 202220:49

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 grudnia 202216:38

Krzanowicki akcent na Lichterfest 2022 w Salzbergen

Krzanowicki akcent na Lichterfest 2022 w Salzbergen - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
K. Pawliczek-Błońska
Reklama
Sport3 grudnia 202215:58

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO]

Unia – Górnik. Remis na pożegnanie boiska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po wielu latach starań boisko Unii Racibórz przy ulicy Srebrnej przejdzie gruntowny remont. Dziś, 3 grudnia 2022, rozegrano spotkanie pożegnalne. Zmierzyły się zespoły młodzików Unii i Górnika.

opr. (greh), fot. Piotr Bednarz
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja2 grudnia 202215:59

Wieczór poezji w szkole w Krzyżanowicach

Wieczór poezji w szkole w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/ M. Kowalska
Sport2 grudnia 202206:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności2 grudnia 202210:20

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego!

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy Stadionu Śląskiego, fot. Patryk Pyrlik/UMWS
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.