Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 września 202209:07

Władze miasta rezydują w jego byłej fabryce, ale na remont nagrobka brakuje kasy

Reklama
Racibórz:

Rodzina Sobtzick zbudowała przy Batorego fabrykę słodyczy, w której teraz znajduje się Urząd Miasta, oraz sąsiednie modernistyczne osiedle, gdzie gmina ma swoje mieszkania. Grobowiec familii tymczasem niszczeje na cmentarzu Jeruzalem.

Temat poruszył radny Marcin Fica (Razem dla Raciborza), członek rady parafialnej przy kościele farnym. Do parafii należy cmentarz Jeruzalem.

- W związku z licznymi interwencjami mieszkańców zwracam się o znalezienie możliwości sfinansowania remontu zabytkowych nagrobków na cmentarzu „Jeruzalem". Wiem, że cmentarz ten należy do parafii, ale można znaleźć sposób dofinansowania tego przedsięwzięcia. Pierwszym grobowcem do remontu proponuję grób zacnej rodziny Sobtzick. W murach byłego zakładu tej rodziny swoją siedzibę ma Urząd Miasta; na ulicy Czekoladowej korzystamy z mieszkań wybudowanych przez tego przedsiębiorcę. Do montażu finansowego proponuję włączyć Urząd Skarbowy, który ma swoją siedzibę w dawnej willi Sobtzick. Wiem, że cmentarz znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Racibórz - napisał radny do prezydenta. O przemyśle Raciborza do 1945 r. i familii Sobtzick czytaj [TUTAJ]

- W budżecie Miasta Racibórz na rok 2022 nie przewidziano środków na pomoc w zakresie utrzymania cmentarzy kościelnych i grobowców zlokalizowanych na ich terenach. O cmentarze a także pomniki i grobowce w pierwszej kolejności powinni zadbać ich właściciele i zarządcy, ewentualnie to oni powinni wystąpić o pomoc w ich utrzymaniu do władz miasta. Miejska Konserwator Zabytków wskazuje, że jeśli stan wartościowych grobowców na zabytkowych cmentarzach w Raciborzu będzie się pogarszał, to należy rozważyć propagowanie u Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków objęcia ich ścisłą ochroną jaką jest rejestr zabytków. Zgadzam się z opinią, że grobowiec rodziny Sobtzick posiada wartość zarówno historyczna jak i artystyczną. Niemniej przy udzielaniu ewentualnego wsparcia dla zachowania i restaurowania tego typu grobowców należałby ustalić zasady określające kolejność i kryteria wyboru obiektów, które należy objąć ochroną lub wesprzeć finansowo - odpisał prezydent Dariusz Polowy.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Sport3 lutego 202314:10

Marcel Wramba nowym piłkarzem Wisły Płock

Marcel Wramba nowym piłkarzem Wisły Płock - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. wisla-plock.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.