Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 września 202209:00

Domowa Szkoła rusza w Raciborzu!

Domowa Szkoła rusza w Raciborzu! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po 9 latach działalności Domowego Przedszkola w Raciborzu, przyszedł czas na Domową Szkołę. Od października przy ul. Opawskiej 30/4 (Parkowa Ostoja) w Raciborzu rusza autorska szkoła podstawowa. Domowa Szkoła Podstawowa to miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, gdzie nauka ma być kojarzona z doświadczaniem i przyjemnością.

 

Rok szkolny wystartował. Niestety z każdym dniem obserwujemy, że entuzjazm naszej pociechy z tego faktu zaczyna powoli wygasać. Niechętnie idzie do szkoły, zamyka się w sobie, niewiele chce opowiadać. Oznaczać to może jedno: dziecko czuje się w szkole źle. Powodów może być wiele. 

Domowa Szkoła, jak w domu!

Rodzicom, którzy mają ten dylemat proponujemy alternatywę: Domową Szkołę w Raciborzu. Tu dzieci czują się jak w domu! W kameralnej grupie rówieśników są zawsze dostrzegane, mogą swobodnie wypowiadać się, bo nauczyciel ma dla nich dużo czasu i nie ogranicza go dzwonek czy sztampowy plan lekcji. 

W Domowej Szkole dzieci zdobywają wiedzę przez doświadczanie i własną kreatywność, inspirowaną przez grupę rówieśników i nauczyciela-przewodnika. Dzieci swobodnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wyciągają wspólnie wnioski. Tu nie uczą się w ławkach, a są ciągle aktywne!

Sprzyja temu otoczenie znanego i lubianego raciborskiego Parku im. Miasta Roth oraz domowa aranżacja samej siedziby Domowej Szkoły przy ul. Opawskiej w budynku Parkowa Ostoja. Pomysłodawczyniami Domowej Szkoły w Raciborzu są twórczynie znanego już w mieście Domowego Przedszkola, które działa od 9 lat przy ul. Rybnickiej. 

Dla kogo Domowa Szkoła?

Jak tłumaczą założycielki Domowej Szkoły, do tej szkoły dziecko może dołączyć w każdym momencie – nawet w trakcie trwającego roku szkolnego! - Jedyny warunek jest taki, że dziecko musi być w wieku szkolnym – wyjaśniają Justyna Oszust i Małgorzata Schwan, i podkreślają, że Domowa Szkoła będzie miejscem, gdzie dziecko będzie czuło się potrzebne i ważne. 

Jak przekonują, praca w mieszanych zespołach pozwala dzieciom wspólnie doświadczać i rozwijać swoje pasje. Uczniowie zdobywają tu wiedzę poprzez wykorzystywanie aktywnych metod pracy takich, jak: poszukiwanie, doświadczanie i eksperymentowanie. – Takie podejście zapewnia największą skuteczność, a jednocześnie zaciekawia najmłodszych otaczającą rzeczywistością i jeszcze bardziej zachęca ich do jej poznawania, przekształcania i udoskonalania – podkreśla Małgorzata Schwan.

Nauka po swojemu!

W Domowej Szkole uczniowie uczą się i rozwijają we własnym tempie, w zgodzie ze swymi potrzebami, zainteresowaniami i talentami. W bezpiecznym środowisku – bez ocen, presji i nacisku z zewnątrz. - Tu nie mamy oceny, bo dzieci kierując się wewnętrzną motywacją, same stawiają sobie cele, podejmują decyzje i odpowiadają za podjęte działania. Wystarczy tylko odpowiednio im towarzyszyć – stwierdza Justyna Oszust.

- I właśnie taką rolę pełni edukator – opiekun w Domowej Szkole. Jest przewodnikiem i przyjacielem, który pokazuje i wyjaśnia dziecku, w jaki sposób pracować z materiałami rozwojowymi, po czym całą aktywność oddaje w ręce dziecka. Dzięki temu podejściu, dzieci stają się samodzielne i niezależne – dodaje Małgorzata Schwan. Podstawowa zasadą Domowej Szkoły jest wolność, która wyzwala kreatywność i samodzielność dziecka, a jednocześnie prowadzi go w trakcie rozwoju do samodyscypliny i odpowiedzialności.

Jak podkreśla Justyna Oszust, pomimo w pełni indywidualnego podejścia do każdego z uczniów, w Domowej Szkole realizowana jest podstawa programowa MEN. - Oznacza to, że dziecko uczy się podobnych rzeczy jak w szkole tradycyjnej, ale nie ma tu sztywnego podziału na lekcje i przedmioty. Wiedza jest zdobywana przez doświadczanie, z uwzględnieniem aktualnych zainteresowań dziecka – wyjaśnia J. Oszust.

Zajęcia w zgodzie z zainteresowaniami

W Domowej Szkole nie ma planów lekcji, bo zajęcia organizowane są w pełnej zgodzie z zainteresowaniami i aktualnym nastrojem naszych pociech. Obowiązują jednak pewne ramy. - Tu inspirujemy dzieci do zdobywania wiedzy humanistycznej, przyrodniczej, z dziedziny nauk ścisłych czy artystycznych. Organizujemy zajęcia ściśle według zainteresowań danego dziecka – tłumaczy Justyna Oszust. 

Szkoła otwarta jest od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 15:00. Dzień rozpoczyna o godzinie 9 wspólne śniadanie oraz rozmowy, a potem jest czas na naukę poprzez poznawanie, doświadczenie i tworzenie. Odbywają się zajęcia humanistyczne, przyrodnicze, z nauk ścisłych, artystyczne i sportowe. - Wiele z nich organizowanych jest w terenie, bo to naturalne środowisko doświadczania dla najmłodszych – dodaje Małgorzata Schwan.

Zadzwoń, umów się na spotkanie i porozmawiaj!

Domowa Szkoła w Raciborzu oficjalnie rozpoczyna działalność od października. Obecnie trwa nabór do dwóch grup wiekowych dla uczniów klas I-IV i V-VIII. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 882 184 290. Aktualnie trwają prace adaptacyjne siedziby Domowej Szkoły w Parkowej Ostoji przy ul. Opawskiej.  - Wierzymy, że będzie to doskonałe miejsce na kreatywną naukę i podróż naszych pociech w świat nauki! – zachęcają pomysłodawczynie i założycielki Domowej Szkoły.

domowa-szkola-fb

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 września 202215:29

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO]

Pożar naczepy na trasie Racibórz-Żerdziny [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Czytelnik Kamil, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności23 września 202210:31

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego

Gwałcił i nagrywał komórką. Areszt dla podejrzanego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Dotychczasowe ustalenia śledztwa wskazują na to, iż podejrzany podstępem doprowadzał pokrzywdzone (najczęściej poznane np. w dyskotece lub miejscu publicznym) do stanu nieprzytomności podając im alkohol.

PO Gliwice
Aktualności23 września 202211:06

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony?

Czołowe zderzenie w Rybniku. Kierowca zaplanował zabójstwo żony? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Komunikat Prokuratury Okręgowej w Rybniku, fot. Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia22 września 202218:47

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego?

Odkrycie w Londynie. Pierwszy niemiecki atak II wojny światowej wyszedł z powiatu raciborskiego? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Dwa telegramy odnalezione w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie mogą skorygować dotychczasowe poglądy na miejsce pierwszych polsko-niemieckich starć we wrześniu 1939 r. Wynika z nich, że były to przedpola Rybnika, w pasie Sumina-Zwonowice-Chwałęcice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202210:54

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie

Franciszek Pieczka (1928-2022). Pożegnanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rodzony Ślązak z gminy Godów niedaleko Raciborza zmarł wczoraj, 23 września. Dwa lata temu, w wywiadzie dla GCKSiT, opowiadał o swojej młodości. Bywał w Raciborzu.

fot. Jerzy Reżny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.